Dienos pas mus ilgėja, kas negali nedžiuginti. Siūlau jums praleisti dieną šalia Talino, gamtoje, kad per šviesią paros dalį pamatytumėte pačius įspūdingiausius gamtos objektus Talino apylinkėse.  Šiame maršrute jūs pamatysite saulėtekį pelkėje, senovinį kanjoną, 5 krioklius, kabantį tiltą, žydrus šaltinius, Vikingų kaimą, kur galėsite skaniai pavalgyti, du pusiasalius, keturis švyturius, užtvindytą kalėjimą, terikono kalvą ir unikalios spalvos vandens telkinį.

Visą maršrutą mes pravažiavome būtent tokiu eiliškumu, kuriuo aprašiau. Nuvažiavom 370 km. Viso maršrute užtrukome 16 valandų, be blaškymosi, skubėjimo ir su laiku fotografavimui ir užkandžiavimui. Tai yra, per vieną dieną! Buvo du neplanuoti sustojimai benzino kolonėlėse, kada mes krovėme savo telefonus. Tai užtruko 40 min.

Taigi mes pradedam. Bet turėkite omenyje, grožybių daug, tad keltis reikės labai anksti. Pagal planą pas mus pirmu punktu – saulėtekis pelkėje. Suintrigavau? Taip, jums nepasigirdo, būtent pelkėje!

Čia aš siūlau pasirinkti iš dviejų pelkių. Populiariausia Viru pelkė / Viru raba yra 50 km nuo Talino.

Viru pelkės take yra apžvalgos aikštelė ir keletas poilsio aikštelių su suoliukais. Turėkite omenyje – pelkė labai populiari, tad greičiausiai čia būsite ne vieni. Galima pasirinkti mažai žinomą Kõnnu Suursoo pelkę, kuri yra 57 kilometrai nuo Talino, kaip tik priešingoje pusėje nei Viru pelkė.

Greičiausiai jūs šioje pelkėje saulėlydį sutiksite  visiškai vieni. Šiame take, kitaip nei kitose pelkėse, nėra įrengta poilsio aikštelių. Tako centre yra įrengtas tvirtas, trijų lygių apžvalgos bokštas su labai stačiais laiptais.

Būtent čia galima pailsėti, užkasti ir pasimėgauti puikiais vaizdais.

Šioje pelkėja labai daug vandens telkinių, jie visur!

Dėl paviršiuje augančių augalų, vanduo juose turi šiek tiek žalsvą atspalvį.

Į išsirinktą pelkę geriausia atvykti dar tamsoje, pusvalandis iki saulėtekio. Tai pats gražiausias laikas. Tikslų saulėtekio laiką galite susirasti internete, jis kiekvieną dieną skirtingas. Į taką imame šiltą pledą, termosą su karštu gėrimu ir ką nors skanaus. Jūs turėsite pusryčius per saulėlydį! Mėgaujamės vaizdais, laukiame, kol saulė spinduliais užlies pelkės platybes, grožimės ir traukiame toliau.

14 km nuo Viru pelkės ir 17 km nuo Kõnnu Suursoo pelkės yra mūsų sekanti stotelė – Nõmmeveski krioklys / Nõmmeveski juga. Jis yra sename kanjone, kurio gylis siekia 30 metrų. Paliekame mašiną stovėjimio aikštelėje ir nusileidžiame į kanjoną prie upės. Čia kunkuliuojanti srovė triukšmingai teka per slenksčius vietomis suformuodama nedidelius krioklius. Būtent čia ir yra Nõmmeveski krioklys. Krioklio plotis 16-17 metrų, o aukštis tik 1,2 metro. Bet žinote, jo galia ir grožis – įspūdingi! Stiprių srautu krentantis vanduo virsta auksiniais purslais. Nerealiai gražu!

Vienas iš įspūdingų seno kanjono statinių – galingas akvedukas (kanalas vandeniui), kuris tarsi sklendžia virš sraunios upės stovėdamas ant betoninių stulpų. Tęsiame kelionę iki hidroelektrinės griuvėsių, kur yra vamzdžio, skirto pumpuoti vandeniui, likučiai ir dalis turbinos. Grįžtame atgal.

Mėgstantiems aštrius pojūčius rekomenduoju užlipti ant akveduko.

Tam, kad ten patekti, galima perlipti per tilto turėklus ir eiti senu keliu palei upę arba pereiti per miškelį.

Po šito siūlau vykti ieškoti miškinio Vasaristi krioklio / Vasaristi juga, kuris yra tik už 2,5 km gilioje dauboje. Žemyn veda statūs, siauri mediniai laiptai su keliais tarpais.

Vandens kritimo aukštis čia kiek didesnis nei 3 metrai.

Kaskados ilgis apie 10 metrų. Vanduo krisdamas nuo atbrailų virsta srauniu upeliu, kuris toliau teka per mišką,savo kelyje pasiglemždamas medžių kamienus, akmenis ir nedidelius kupstelius.

Neįtikėtinas vaizdas! Pavasarį, per potvynį ir po ilgalaikių lietų, jis atrodo tiesiog stulbinamai.

Kita stotelė – Jägala krioklys / Jägala juga, Estijos pasididžiavimas, yra už 45 km.

Būtinai nusileiskite žemyn. į krioklio papėdę, kad pajaustumėt visą vandens tėkmės jėgą. Krioklio aukštis – 8 metrai. plotis – 50 metrų.

Mėgstantiems ekstrymą, siūlau pavažiuoti 3,5 km iki Jägala kabančio tilto / Jägala Rippsild. Jis supasi einant, o jo centras guli ant vandens!

Pereinam tiltą pirmyn atgal ir tęsiame kelionę.

Kita mūsų stotelė žydrieji šaltiniaiSaula Siniallikad už 37 km. Tam, kad pamatyti visą šaltinių grožį, kaip tik tiks dienos šviesa. Geriausia, kad būtų debesuota.

Paliekame mašina aikštelėje ir negaištami laiko keliauja prie šaltinių. Trumpas pasivaikščiojimas miško takeliu, šalia kurio guli nuvirtę medžiai, o vasarą auga didžiulis papartis, sukuria pirmykščio miško jausmą.

Pakeliui bus tiltelis ir keli suoliukai poilsiui.

Pirmas šaltinis dabar apverktinos būklės dėl purvo ir nuvirtusių medžių, bei paviršiuje plaukiojančių dumblių.

Palyginimui parodysiu nuotrauką darytą prieš du metus.

Šaltiniai matomi trijose vietose ir šiek tiek skiriasi spalva. Nors, kai mes buvome paskutinį kartą, visi trys turėjo sodrų melsvai – žalsvą atspalvį, Neįsivaizduojamai gražu.

Skirtinga šaltinių spalva sąlygoja smėlio spalva dugne.

Būtinai pasiimkite su savimi audinio skiautelių, tradiciškai jas riša ant medžių šakų ir sugalvoja norą.

Stebuklingi medžiai, kurie išpildo norus, auga prie baltai – pilkos spalvos kraštinių šaltinių.

Šalia automobilių stovėjimo aikštelės yra smuklė Siniallika, kur gerai maitina. Dabar, dėl įvestų apribojimų, ji uždaryta.

Pakeliui bus du tilteliai.

Mėgstantiems egzotiką, priešingoje kelio pusėje yra Vikingų kaimas / Viikingite Küla.

Čia jūs pasijusite lyg vikingų laikais.

Maitina ten skaniai.

Belaukiant užsakymo (apie 20 min.), jūs spėsite apeitį kaimo teritoriją.

Pietaujam ir keliaujam į Suurupi pusiasalį / Suurupi, kuri už 53 km. Pirma stotelė Suurupi bus Apatinis švyturys /  Suurupi alumine tuletorn. 

Apeiname švyturį, prieiname jūra ir einame palei krantą kol nesusilyginame su švyturiu. Viskas, mes vietoje. Pasisukame veidu į jūrą. Būtent čia yra Slaptasis paplūdimys. Vieta neapsakomai populiari, čia visada daug žmonių.

Slapta ola, nedidelis skardis ir efektingas krantas.

Kita stotelė Suurupi pusiasalyje – Ninamaa kyšulys / Ninamaa, yra už 4 km. Paliekame mašiną palei kelią ir einame prie kyšulio. Pakeliui mes sutiksime žavią Laumės trobelę.

Ant pačio skardžio krašto – Sirenų stotis.

Atsargiai nusileidžiame žemyn ant akmenuoto kranto. Čia visur skirtingo dydžio akmenys. Bet žvilgsnio negalima atplėšti nuo nautofono bokšto, kuris, kaip Pizos bokštas, palinko link žemės.

Trečia Suurupi pusiasalio stotelė – Viršutinis švyturys / Suurupi ülemine tuletorn, už 4 km. Paliekame mašina stovėjimo aikštelėje ir einame į švyturio teritoriją. Norint, kai nuims apribojimus, jūs galėsite pasikelti į švyturį. Tačiau dabar grožimės iš šono.

Praeiname kiaurai kiemą. Iš karto prie išėjimo ant kalvos krašto, prie medžio šakos pririštos supynės. Čia gaunasi labai gražios nuotraukos.

Prie stovėjimo aikštelės susiraskite rėmą fotografijai ir jūs turėsite originalią atvirutę su švyturiu!

Keila krioklys / Keila juga – kita mūsų stotelė yra už 13 km nuo Viršutinio švyturio. Greičiausiai stovėjimo aikštelė bus pilna, tai paliekam mašiną palei kelią ir einame prie krioklio. Keila krioklys puikus!

Žiuri į jį ir supranti – tikras Niagaros krioklys, tik labai mažas.

Krioklio aukštis apie 6 metrus, o ilgis apie 70 metrų! Būtinai nusileiskite į krioklio papėdę. Paskui per keletą tiltų pasiekite į kitą krioklio pusę. Įsitikinusi, jūs gausite neįtikėtiną dozę susižavėjimo emocijų!

Kita stotelė – kaskadinis krioklys Treppoja / Treppoja yra už 9,5 km, tiesiog prie kelio.

Būtinai apžiūrėkite visas kaskadas!

Treppoja krioklį sudaro devynios pakopos, kurių aukštis nuo 0,2 iki 1,75 metro. Pakopų ilgis nuo 2 iki 15 metrų.

Paskutinis mūsų kelionės punktas – Pakri pusiasalis / Pakri tuletorn už 18 km. Geriausiai čia atvažiuoti vakarop, būtent tada jums pavyks padaryti pačias įspūdingiausias nuotraukas.

Čia, kelių kilometrų atkarpoje, jūsų laukia nerealūs peizažai ir statūs skardžiai.

Negi mes dar vis Estijoje? Jausmas, kad mes ant Žemės krašto!

Čia taip pat vėjo jėgainių parkas ir du švyturiai: senasis Petrovskio ir Naujasis.

Pačiame uolėto skardžio krašte įrengta apžvalgos aikštelė. Čia galima saugiai prieiti prie pačio skardžio krašto, kad pasigrožėti glintu, uolėtu krantu ir bekrašte jūra.

Būtent nuo šios aikštelės galime pamatyti unikalų glintą, kuris saugomas valstybės ir turi tarptautinę reikšmę, juk, dėl atsidengusių paleozojaus sluoksnių, jis yra vienintelis tokio tipo skardis Europoje!

Atskleisiu paslaptį, geresnės vietos sutikti saulėlydį ir būt negali, bet mūsų laukia dar viena stotelė – paskutinė. Rummu karjeras / Rummu karjäär 24 km nuo Pakri pusiasalio.

Į karjero teritoriją galima patekti per sulaužytą tvorą į dešinę nuo įėjimo. Ten pat galima palikti savo automobilį. Rummu karjeras – tai užtvindytas karjeras su žydros spalvos vandeniu ir Murru kalėjimu dugne.

Žydra lagūna, baltas smėlis, didžiuliai keistų formų terikonai ir užtvindytas pastatas iškylantis virš žydro vandens, kaip stipriausias magnetas traukia unikalių ir keistų vietų mėgėjus.

Ypatingą atmosferą sukuria užtvindytų medžių stiebai, kurie, kaip aštrios ietys, kišo iš vandens.

Neįtikėtinai graži vieta! Būtinai apeikite terikono kalną ir užlipkite į jo viršūnę! Rekomenduoju palydėti saulę būtent ant kalno viršūnės!

Jei norite pamatyti žydrą Rummu karjero vandenį dienos šviesoje, tai maršrutą galima šiek tiek pakoreguoti. Po Vikingų kaimo jūs keliaujate į Rummu karjerą, po to į Pakri pusiasalį, kaskadinį Treppoja krioklį, Keila krioklį ir Suurupi pusiasalį. Tokiu atveju saulę palydėsite arba Ninamaa kyšulyje, arba prie Slapto paplūdimio.

Tai buvo paskutinis mūsų maršruto punktas. Po saulėlydžio grįžtame namo.Štai kiek visko įdomaus galima aplankyti šalia Talino vos per vieną dieną!

Jei norite surasti daugiau įdomių vietų Estijoje, ir ne tik, mėgstate keliauti, užsukite į mano Instagram. Sekite mano keliones po Baltijos šalis ir visą pasaulį. Prisijunkite prie TravelBlog Baltic ir Jūs visada žinosite kur keliauti, kad įdomiai praleistumėte savo laisvalaikį!

Autorius: Irina Tjapkina

Iš rusų kalbos vertė Giedrius Gervys