Vasario mėnesį atradau Gruzijos regioną, kuris dar mažai populiarus. Rača-Lečchumi, ne turistinis Sakartvelas. Puiki, nepakartojama Rača!
Dažniausiai čia atvyksta ekologinio turizmo mėgėjai, nes Rača – vienas žaliausių Gruzijos regionų. Ne veltui Rača regionas dar vadinamas Gruzijos Šveicarija. Tai gal tada geriau keliautį Šveicariją? O, ne! Rača turi daug privalumų. Nuostabi gamta, skanus maistas, svetingi žmonės ir labai prieinamos kainos!
Kodėl verta vykti būtent į Rača-Lečchumi regioną?
- Rača yra tikras slaptas gamtos grožio perlas! Čia galima pamatyti nuostabias žalias pievas, nesibaigiančius, už horizonto besidriekiančius, vynuogynus, krioklius, vaizdingus tarpeklius, ežerus, šniokščiančias turkio spalvos upes, perėjas, ledynus ir nuostabius kalnus.
- Čia keliais vaikšto žavios karvės, kurios jokiu būdu nepraleis pro šalį važiuojančių automobilių. Dažnai matote didingus žirgus, grakščiai šuoliuojančius kažkokiais savo reikalais. O pakelėse – beglobiai šunys, kurie bus patenkinti bet kokiu skanėstu.
- Vietiniai gyventojai dar neišlepinti turistų ir visus sutinka, kaip brangiausią svečią! Jaučiausi, lyg atvykusi aplankyti savo artimųjų, kurie mane apgaubė šiluma, dėmesiu ir rūpesčiu.
- Mažai kas žino, kad Rača – vienas iš Sakartvelo vyno regionų! Čia beveik kiekvieni namai turi savo vyninę ir vynas teka upėmis.
- Račoje daugiau nei keturiasdešimt šventyklų ir cerkvių! Galite įsivaizduoti, kokia ten Šventa ir Palaiminta žemė!
- Šiame regione, kaip ir visoje Gruzijoje, labai prieinamos kainos.
- Ir taip, čia dar mažai turistų!
Turinys
1. Kur yra Rača-Lečchumi regionas?
2. Rača-Lečchumi rajono centras
3. Kaip nuvykti į Rača-Lečchumi?
4. Kada geriausia vykti į Rača-Lečchumi regioną?
5. Kiek laiko pabūti Račoje?
6. Kur apsistoti Račoje?
7. Ką paragauti Rača-Lečchumi?
8. Račos vynai
9. Degustacijos Rača-Lečchumi regione
10. Šeimos vyninės Rača-Lečchumi regione, kurias aplankėme
11. Račos lankytinos vietos
1. Kur yra Rača-Lečchumi regionas?
Rača-Lečchumi – tai regionas Vakarinės Gruzijos aukštikalnėse. Jis labiau žinomas, kaip Rača. Nors žemėlapyje tokio pavadinimo jūs nerasite. Račos rajono centras – Ambrolauri miestas, kuris yra 260 km nuo Tbilisio, 240 km nuo Batumio ir tik 75 km nuo Kutaisio.
2. Rača-Lečchumi rajono centras
Rača-Lečchumi rajono centras – Ambrolauri miestas. Ambrolauri, iš visų pusių apsuptas kalnų, yra plačiame Rioni upės slėnyje 550 metrų virš jūros lygio. Ambrolauri nedidelis miestas, kurį nesunkiai galima apeiti pėsčiomis.
Prie įvažiavimo į miestą pastatytas labai neįprastas paminklas. Nors neįprastu jį laikytų bet kokioje kitoje šalyje, tik ne Sakartvele. Paminklas – didelis Chvančkara vyno butelis. Ir tai neatsitiktinai, nes būtent Ambrolauri gaminamas vienas žinomiausių Sakartvelo vynų – Chvančkara ir tik čia auga tos vynuogės iš kurių jis gaminamas!
Kažkada čia buvo Imeretijos karalių rezidencija. Pirmą kartą Ambrolauri buvo paminėtas XVII amžiuje. 1930 m. tapo municipaliniu Račos centru ir tik 1966 m. gavo miesto statusą.
3. Kaip nuvykti į Rača-Lečchumi?
Automobilio nuoma
Aišku, geriausia atvykti į Račą nuomotu automobiliu, nes tada jūs galėsite sustoti ten, kur norite. Tik turėkite omenyje, kad važiuoti jums reiks kalnų serpantinais ir perėjomis, o tam reikia tam tikrų įgūdžių. Būtinai suplanuokite savo maršrutą! Kelionė iš Tbilisio iki Račos gali užtrukti apie 5 valandas. Arčiausiai atvykti iš Kutaisio.
Transferis
Mano manymu pats patikimiausias ir išbandytas transferis Gruzijoje – GoTrip. Aš galvoju, kad tik mašinoje, kurią vairuoja patyręs vairuotojas, žinantis vietinius kelius ir vairavimo Sakartvele ypatumus, galima iš tikro atsipalaiduoti sėdint keleivio sėdynėje. GoTrip tinklalapyje nurodykite savo kelionės punktus, datą ir išsirinkite vairuotoją. Čia kiekvienas vairuotojas turi savo „dosje” su nuotrauka, automobilio aprašymu ir buvusių keleivių atsiliepimais. Viskas labai skaidru ir paprasta. Sustojimai, apžiūrėti lankytinas vietas ir fotografavimui, jau įeina į kainą, taip kad, jei pamatysite efektingą vietą, drąsiai prašykite vairuotojo sustoti! O tokių vietų bus daug.
Mes iš Kutaisio važiavome dvi su puse valandos. Dalis kelio buvo per siaurus, vingiuotus serpantinus. Pakeliui mes karts nuo karto sustodavome gražiausiose vietose, kai kurios jų net nebuvo pažymėtos Google maps. Būtinai pasilikite daugiau laiko kelionei!
Sezono metu, nuo birželio iki spalio, iš Tbilisio iki Ambrolaurio galima atvažiuoti maršrutiniu autobusu ar atskristi lėktuvu.
„Maršrutkė”
Maršrutinis autobusas važiuoja vieną kartą per dieną iš Didube autobusų stoties. Tvarkaraštį ir bilietų kainas galima pasižiūrėti oficialiame tinklalapyje.
Lėktuvas
Vanilla Sky Georgia reisus į Ambrolaurį vykdo iš Natachtari oro uosto, kuris yra 23 km nuo Tbilisio. Jei reikia, jums suteiks nemokamą transferį iš Tbilisio centro iki oro uosto. Visą aktualią informaciją jūs rasite Vanilla Sky Georgia tinklalapyje.
4. Kada geriausia vykti į Rača-Lečchumi regioną?
Žiema čia pakankamai lengva, o vasara vėsesnė, nei kituose Sakartvelo regionuose. Keliauti po Račą geriausia tinka vasaros mėnesiai ir ruduo, tuomet bus galima pasivaikščioti kalnų takais.
5. Kiek laiko pabūti Račoje?
Jei jūs vykstate iš Kutaisio, tai aišku, kad į Račą galite atvykti ir dienai. Bes vis tik geriau visų grožybių apžiūrai skirti keletą dienų. Kelionė iš Tbilisio ar Kutaisio jums truks minimum 5 valandos į vieną pusę. Bet kokiu atveju čia verta pasilikti porai dienų.
6. Kur apsistoti Račoje?
Rača-Lečchumi regione nėra Luxuri klasės viešbučių. Apsistoti galima kempinguose, svečių namuose, originaliuose nameliuose ar mini viešbučiuose. Aš apsistojau Ambrolaurio pakraštyje, nedideliame viešbutyje Tsibena, kuris yra ant upės kranto labai vaizdingoje vietoje. Kur nepažiūrėsi, visur kalnai. Gražumėlis!
Viešbutis Tsibena – tai pagrindinis trijų aukštų pastatas ir keletas medinių namukų. Viešbučio svečiai gali apsistoti standartiniuose kambariuose, kambariuose su didžiule vonia arba balkonu, prabangiame apvaliame liukse arba atskirame namelyje. Aš išsirinkau kambarį su didžiule vonia viduryje kambario ir panoraminiais langais, pro kuriuos atsiveria nuostabus vaizdas į kalnus ir saulėtekį. Kokia laimė rytą pradėti tokiu vaizdu!
Neįtikėtinai jaukus ir erdvus kambarys su didžiule lova, komoda ir minkštu krėslu. Žinoma, pagrindinis kambario akcentas buvo vonia. Būtent apie tokį kambarį aš ir svajojau. Na, tikrai buduaras.
Kambaryje buvo radiatorius, šaldytuvas, virdulys, dideli puodeliai, arbata, kava. Pradžiugino chalatai ir šlepetės. Vonios kambaryje – dušas. Taip pat buvo šampūnų, dantų šepetėlių ir dantų pastos. Mus maloniai nustebino medžio formos lempos su viešbučio logotipu.
Pirmame ir trečiame viešbučio aukštuose yra atviros terasos su kėdėmis ir stalais.
Rytais, pirmame aukšte kambaryje su židiniu, laukia švediškas stalas. Jūsų pasirinkimui daugybė gruziniškų patiekalų. Kaip buvo skanu! Naminiai pusryčiai. Be to, ant stalo buvo švieži vaisiai ir daržovės, mėsos griežinėliai, marinuoti agurkai, džiovinti vaisiai, blynai, salotos ir raudonieji ikrai!
Kieme yra mangalas, poilsiautojai gali ką nors pasigaminti. Taip pat teritorijoje yra vaikų žaidimų aikštelė.
7. Ką paragauti Rača-Lečchumi?
Sakartvelo virtuvei galima skirti balades ir dainuoti romansus. Chačapuriai, chinkaliai, lobiani, pchlovani ir kiti skanumynai. Tačiau bunant Račoje reikia būtinai paragauti vietinės virtuvės patiekalų:
- Žninomiausias vietinės virtuvės patiekalas – škmeruli – kepti vištienos gabaliukai pieno-česnakų padaže.
- Lobio – pupelės moliniame puodelyje.
- Lobiani – chačapuris įdarytas pupelių pasta.
- Na ir žinomi vietinis delikatesas – lori. Kiaulienos kumpis paruoštas pagal specialų receptą.
Susipažinti su vietine virtuve čia galima šeimyniniuose restoranuose ir vyno daryklose. O kas gali būti geriau už naminius pietus ar vakarienę. Mes pietauti ir vakarieniauti ėjome į vieną tokį restoraną – Chitostan, Ambrolauri. Čia viską gamina namų šeimininkė Čito ir jos dukra – Anuki.
Mūsų širdingi pasisėdėjimai prie vaišėmis nukrauto stalo truko mažiausiai porą valandų. Vieną patiekalą tuoj pat keitė kitas. Atsispirti ir neparagauti gruziniškos virtuvės patiekalų tiesiog neįmanoma. Manau, net patys atkakliausi neatsispirs pagundai.
8. Račos vynai
Joks valgis Sakartvele neįsivaizduojamas be vyno. Arba geriau ir teisingiau būtų sakyti – kartveliška puota. Tokios puotos metu gruzinai per vakarą gali išgerti kelis litrus vyno. Beje, įdomus faktas: gruzinai mieliau geria baltąjį vyną, ir viskas dėl to, kad jis daug lengvesnis nei raudonas.
Skanus maistas, nuoširdūs pokalbiai ir ilgi tostai. Tostai Gruzijoje tarsi atskiras menas. Gražūs tostai, kokių penkių minučių. Sakartvele be tostų niekas negers.
Rača – vienas turtingiausių vynais Sakartvelo regionų. Tradiciškai Račoje vynas ruošiamas moliniuose induose, vadinamuose kvevri. Ten, esant žemai temperatūrai, vynuogėse vyksta lėtas fermentacijos procesas. Račoje gaminamas vynas kiekvienam skoniui ir skirtingų spalvų. Baltas, raudonas, rožinis ir net žalias! Žymiausi vynų prekės ženklai: Chvančkara (Khvanchkara), Tviši (Tvishi), Saperavi, Aleksandrouli ir vienas brangiausių Gruzijos vynų Usakhelauri.
9. Degustacija Rača-Lečchumi regione
Žinote, kuri diena mūsų kelionėje buvo pati sunkiausia? Diena, kai mes aplankėme šešias vyno daryklas! Pagal planą turėjo būti keturios, bet kažkas nutiko ir vyno daryklų truputį padaugėjo.
Kas gi čia tokio, pagalvosite jūs? Reikalas tas, kad Sakartvele, žmogus, kuris išgeria litrą vyno per dieną laikomas visai negerenčiu. Jis taip ir sako – aš visai negeriu. Tiktai litras. Litras per vakarą. Man litras – nepasiekiama dozė. Juk aš visai nedaug geriu. Aš iš pipečių degustuočiau ir man užtektų. Ir kaip taktiškai, kad jokiu būdų neįžeisti vyno daryklos savininko ir paaiškinti jam, kad tu negeri?
Tai va, kiekvienoje tokioje vyno darykloje mūsų laukė mažiausiai keturios – penkios vyno rūšys. Buvo lengvi ir stiprūs, sausi ir pusiau saldūs, visi su skirtingais poskoniais. Daug vyno ir daug skonių. Čia vien nuo skirtingų vynų kvapų buvo galima kaip reikiant apgirsti! Kai kur gurkšnelis, kai kur – du ir jeigu ne mano kolega, kuriam aš slapčia perduodavau savo taures su vynų, tai iki vakaro tikrai būčiau neištempusi.
Kaip Rača-Lečchumi regione vyksta degustacijos?
Kiekvienoje vyno darykloje mūsų laukė: vynas ir nuo dūšios padengtas stalas. Degustacijos Rača-Lečchumi regione vyksta ypatingai. Jūs ne tik degustuojate vyną ar čačą, jums būtinai „nukloja pievelę” užkandžių. Aišku, daryklose galima ne tik degustuoti vyną, bet ir nusipirkti jums patikusį. Kainos prasideda nuo 3 eurų už litrą. Tam, kad jums būtų patogiau vežti, vyną supilsto į plastikinę tarą.
Tą dieną mes išvykome į pirmą vyno daryklą iš karto po pusryčių, o grįžome apie dešimtą valandą vakaro. Kažkur Baltijos šalyse tuo vakaras ir būtų pasibaigęs. Tačiau ne Sakartvele. Todėl mes į viešbutį grįžome trumpam atsigauti ir keliauti vakarienės į šeimyninį restoraną. Lengva, pagal kartvelus, vakarienė, kur stalas lūžta nuo vaišių ir vynas… teisingai, vynas liejosi upe.
Šią dieną aš atsiminsiu ilgam!
10. Šeimyninės vyno daryklos Rača-Lečchumi regione, kurias mes aplankėme
Administraciniame centre Ambrolauri mes aplenkėme penkias šeimynines vyno daryklas:
1. Marani Zkaro Čichradze
2. Mažą vyno daryklą Melitoni / Winery Melitoni.
3. Mažą vyno įmonę Sakecies Marani.
4. Sardionas Marani vyno rūsį.
Orbeli kaime, Lečchumi, Cageri munipaliteto administraciniame centre mes aplankėme dvi šeimynines vyno daryklas:
1. Armino Megreli vyno rūsį.
2. Marani Akakija Budžaliani šeimyninį vyno rūsį.
Lečchumi, Cageri munipaliteto administraciniame centras. Cchenisckalio upės slėnis, Doluraši kaimas.
1. Artemo Oniaini turizmo objektas „Žaliasis tarpeklis” / Village Dogurashi.
11. Rača lankytinos vietos
Šaori ežeras
Lankomiausia viso regiono vieta. Dirbtinis Šaori ežeras – didžiausias Rača-Lečchumi ir Kvemo Svanetija regionuose. Yra 1100 metrų virš jūros lygio. Šaorį iš visų pusių supa aukšti kalnai, apaugę spygliuočių miškais.
Mūsų apsilankymo metu čia dar buvo sniegas. Šaori paviršius buvo paslėptas po sniegu ir tik mažas tarpelis atskleidė smaragdo spalvos vandenį.
Sikvaruli krioklys
Antra pagal populiarumą vieta. Šis krioklys geriau žinomas kaip Meilės krioklys. Jis yra prie įvažiavimo į Ambrolauri miestą. Vandens srovelės teka padengtu samanomis stačiu kalno šlaitu. Įspūdingas reginys! Krioklys daugybę turistų vilioja savo širdies formos urvu. Tikima, kad kas įeis į širdies formos urvą pro krioklio srovę, būtinai suras savo meilę ir susituoks. Nori susituokti – maudykis.
Mūsų gidė Marika pralindo pro krioklį ir tai padarė dėl savo brolio! Kaip manote, ar jis dabar sutiks savo sužadėtinę?
Ladžanuri hidroelektrinė ir jos damba
Ladžanuri vandens telkinys
Ladžanuri ežerassu nuostabiu panoraminiu vaizdu į Kaukazo kalnus!
Luchuni tarpeklis
Siauras vingiuotas Luchuni tarpeklis, kurio dugnu teka audringa turkio spalvos upė. Čia taip pat galima pamatyti unikalią vertikalių uolų atodangą.
Apžvalgos aikštelė su vaizdu į Kaukazo kalnagūbrį
Nikortsminda cerkvė
Ši šventykla vadinama gruzinų baroku. Cerkvė pastatyta XI amžiuje ir pašventinta Šv. Mikalojaus vardu. Čia juntama stipri energetika! Šventykla ypač įsiminė puikiai išlikusiomis freskomis, papuoštomis bareljefais sienomis ir nuostabiais akmens raižiniais. Šalia šventyklos stovi varpinė, pastatyta XIX a.
Barakoni cerkvė
Iš visų pusių kalnų apsupta Barakoni cerkvė yra vaizdingame tarpeklyje, Rioni ir Luchuni upių santakoje. Šventykla buvo pastatyta 1753 m. Takas, vedantis į šventyklą, eina per senovines kapines. Čia galite pamatyti, kaip praeityje buvo laidojama. Abiejose šio tako pusėse esančios pievos nusėtos violetiniais ciklamenais. Ypatingą dėmesį šventykloje traukia raižytos ikonos, užrašai ant sienų ir arkinis įėjimas.
Sinagoga Oni kaime
Seniausia sinagoga Gruzijoje, pastatyta 1895 m. Sinagoga – viena iš pagrindinių kaimo lankytinų vietų. Norint patekti į vidų, turite susitarti iš anksto.
Šv. Jurgio cerkvė
Šv. Jurgio cerkvė stovi ant kalno Ucera mieste. Norint patekti į ją, reikia pereiti kabantį tiltą per audringą upę ir užkopti taku. Visas kalno šlaitas padengtas violetinių laukinių ciklamenų kilimu. Niekada nemačiau šių gėlių gamtoje!
Rača – neįtikėtinai originalus regionas, kurį galima laikyti tikru grynuoliu ir puikia dovana kelionių mėgėjams.
Iš Račos vykome į Batumį. Apie Batumį galite perskaityti mano straipsnyje (rusų kalba): Batumis žiemą – ką veikti ir ką pamatyti?
Jei norite surasti daugiau įdomių vietų Estijoje, ir ne tik, mėgstate keliauti, užsukite į mano Instagram. Sekite mano keliones po Baltijos šalis ir visą pasaulį. Prisijunkite prie TravelBlog Baltic ir Jūs visada žinosite kur keliauti, kad įdomiai praleistumėte savo laisvalaikį!
Autorius: Irina Tjapkina
Iš rusų kalbos vertė Giedrius Gervys
Leave A Comment