Biržuose buvau dar studijų laikais ir atsimenu tik Biržų pilį, ežerą ir tiltą per jį. Nutariau, kad reikia apsilankyti čia ir pažiūrėti kaip Biržai laikosi dabar 🙂 Taip jau išėjo, kad kelionei skirti galėjau penktadienį ir pusė šeštadienio.

Turint tik pusantros dienos ir norint pamatyti daug, reikia suktis. Tad jau 10 val. suplanavau būti Biržuose. Turėkite omenyje, kad nuo Vilniaus iki Biržų yra apie 170 km arba 2 val. 20 min kelio, nuo Kauno – 175 km arba 2 val. 20 min, o nuo Klaipėdos – 282 km arba 3 val. 18 min. Todėl, norint būti 10 val. Biržuose, teks išvykti ankstokai. Tad ką pamatyti Biržuose ir apylinkėse per pusantros dienos?

Pažintį rekomenduoju pradėti nuo Biržų turizmo informacijos centro.

Biržų turizmo informacijos centras

Tai vienas iš jaukiausių mano matytų TIC.

Čia jums suteiks naudingos informacijos ir galėsite įsigyti suvenyrų.

Turėkite omenyje, kad ne sezono metu (nuo spalio 2 d. iki gegužės 1 d. Biržų TIC nedirba šeštadieniais ir sekmadieniais. Automobilį palikti galima šalia esančioje prekybos centro „IKI” aikštelėje (GPS: 56.200868, 24.757344)

Iš čia, tiesiu taikymu į Biržų pilį.

Biržų pilis

Vienintelė Lietuvoje bastioninio tipo tvirtovė.

Čia jau trečia pilis. Pirmoji, pastatyta apie 1586 m. ir sugriauta 1625 m. karo su Švedija metu. 1669 m. baigta pertvarkyti, atsirado nauji pylimai, rūmai, arsenalas. Tačiau 1704 m, ją vėl užėmė švedai ir susprogdino… Ir tik 1986 metais ji atstatyta vėl.

Dabar čia veikia Biržų krašto muziejus „Sėla”,  Rekomeduoju lankyti muziejų su gidu. Užtruksite nuo 1.5 iki 3 val., bet sužinosite daug įdomaus 🙂

Atstatytas koklinis pečius žavi savo elegancija.

Labai puošnu ir išsiuvinėtas užrašas lietuviškai, bet kirilica. Pirmą kartą pamčiau tokį variantą.

Čia matote seniausią Lietuvoje nešiotą avalynę: tupeles (medpadžius), nagines ir vyžas. O kur gi klumpės? – paklausite jūs. Pasirodo, šiuose kraštuose (Aukštaitijoje) jos nebuvo populiarios. Jas avėjo žemaičiai.

2013 m. atstatytame pilies arsenale įrengta karybos ekspozicija.

Čia dar smagiau vaikams ir ne tik 🙂

Galima pabūti virtualiu pilies gynėju.

Ir pamatyti interaktyvų Biržų pilies puolimą.

2 val. prabėgo nejučia, o mes išalkom. Kadangi Biržų pilyje be muziejaus, Biržų rajono Jurgio Bielinio viešosios bibliotekos  yra dar ir restoranas „Pilies skliautai”, nuskubėjome ten.

Restoranas „Pilies skliautai”

Pavadinimas atitinka, Tikri sklaiutai.

Jauku…

Kaip ir priklauso Radvilų pilyje, čia galima paskanauti ,Radvilų kotleto” ir

Radvilų vištienos.

Be to dar galima paragauti virtinukų pagal Radvilų receptus. Pavyzdžiui su baravykais ar plaučiukais. Rašo, kad pastarieji – Biržų krašto delikatesas. Mes nesiryžome išbandyti… Bet gal kas iš jūsų bandė? Būtų įdomu išgirsti atsiliepimų.

Pastatyti automobilį galima aikštelėje prie pilies (GPS: 56.205270, 24.757050). Tuomet eisite pro pagrindinius vartus.

Mes palikome aikštelėje prie Šv, Jono krikštytojo bažnyčios (GPS: 56.203572, 24.756432) ir į pilį ėjome pro šoninį įėjimą (GPS: 56.203687, 24.753960)

Dar vienas variantas – palikti automobilį aikštelėje prie Agluonos upės (GPS: 56.203183, 24.753593). Tuo pačiu pasigrožėsite fontanais.

Sekantis stotelė – ilgiausias Lietuvoje pėsčiųjų tiltas.

Širvėnos ežero tiltas

Širvėnos ežero tilto ilgis – 525 metrai. Pastatytas 1928 metais. Atstatytas 1987 m. ir praeitais metais renovuotas, įvestas apšvietimas.

Širvėnos ežeras – seniausias Lietuvoje dirbtinis ežeras. Jis susidarė 1575 metais užtvenkus Apasčios ir Agluonos upelius, ruošiantis statyti Biržų pilį.

Prie tilto įrengta automibilių stovėjimo aikstelė (GPS: 56.211132, 24.7693) su informaciniais stendais.

Šiuo tiltu keliaujam į Astravo dvarą.

Astravo dvaras

Astravo dvaras – vienas iš gražiausių romantinio klasicizmo pavyzdžių Lietuvoje!

Taip jau atsitiko, kad 1811 metais Dominykas Jeronimas Radvila Biržus ir visą kunigaikštystę pardavė grafui Mykolui Tiškevičiui ir kunigaikštystė tapo Tiškevičių ordinacija. Tiškevičiai 1862 m. pasistatė Astravo rūmus ir įrengė 18 ha peizažinį parką. Parkui įrengti buvo atvežta virš 2500 medelių sodinukų. Dabar parkas tvarkomas. Darbai planuojami baigti 2021 gegužę.

Prie įėjimo į dvarą stovi du liūtai. Dabar jie betoniniai.

Anksčiau čia stovėjo iš Sankt Peterburgo atvežti iš ketaus išlieti liūtai. 1938 m. jie padovanoti Kauno Vytauto Didžiojo karo muziejui. Ten jie ir dabar.

Nuo 1928 m. dvaro teritorijoje įsikūrė lininių audinių fabrikas „Siūlas”. Jis veikia ir dabar. Fabriko administracija įsikūrusi Astravo dvare. Todėl, norint pamatyti vidų, reikia atvykti čia darbo dieną. Kiek žinau, administracijai nelabai patinka šmirinėjantys turistai, bet mes patyliukais apžiūrėjome vidų.

Ypatingai gražus dviaukštis vestibiulis su 8 kolonomis.

Klasicistinis dekoras.

Viduje matėme tik tiek, bet ir tai paliko įspūdį. Galėtų AB „Siūlas” rengti čia mokamas ekskursijas penktadieniais po darbų ir šeštadienį bei sekmadienį. Kartu ir savo istoriją papasakotų, ir su savo produkcija supažindintų. Beje, produkciją pamatyti ir ją įsigyti galima čia. Aišku, didžioji dalis drabužių moterims, bet ir vyrams yra smagių marškinių ir marškinėlių 🙂

Toliau tiltu atgal ir link Kirkilų apžvalgos bokšto, bet pakeliui…

Holokausto aukų kapai ir memorialas

Retai lankausi tokiose vietose. Tačiau Biržų TIC rekomendavo užsukti pažiūrėti neseniai pastatyto memorialo, tad užsukome. Liūdna vieta… Kai suvoki, kaip greitai žmonės gali nužmogėti, darosi kraupu… Ypač, kai matai įrašą, kad čia buvo nužudytų 2400 žydų tautybės žmonių ir 900 iš jų buvo vaikai…

Monumento autorius – architektas dr. Joseph Rabie (Prancūzija), kurio proseneliai kilę iš Biržų ir čia buvo nužudyta dalis jo giminaičių.

30 metrų takas su žinomų aukų vardais.

Kapavietė.

Memorialą rasite čia (GPS: 56.22383, 24.78092).

Laikas keliauti toliau…

Toliau link Biržų regioninio parko.

Parko įžymybė – Kirkilų apžvalgos bokštas.

Kirkilų apžvalgos bokštas

Turbūt vienas labiausiai atpažįstamų ir žinomų Lietuvos apžvalgos bokštų. Kaip matot, važiuoja apžiūrėti autobusais.

Lenkiu galvą prieš projekto autorius architektus Giedrių Akelį ir Liną Šantaraitę. Ar čia tikrai tas pats bokštas? 🙂

Vaizdu nuo bokšto turbūt nieko nenustebinsiu. Tik žinokite, kad žiūrite į jauniausius Europoje ežeriukus atsiradusius smegduobių vietoje.

Turintiems laiko rekomenduoju pasivaikščioti po įrengtą Kirkilų pažintinį taką. Ir paskaitykite mano kolegės įspūdžius apie apsilankymą čia.

Šalia bokšto įrengtos dvi nemažos automobilių stovėjimo aikštelės. Artimesnė (GPS: 56.248389, 24.691357).

Kaip žinia, Biržai ir Biržų apylinkės nuo seno garsėja alumi. O kur geriau paragauti alaus ir pavakarieniauti, jei ne restorane „Alaus kelias”. Juolab, kad pakeliui.

Restoranas „Alaus kelias”

Kaip gerai, kad čia gali degustuoti keletą alaus rūšių, nes yra galimybė užsisakyti po 0,125 ml. Galima rinktis net iš 11 rūšių. Taip ir padarėm 🙂

Ir aišku, ne tik skanus, bet ir gražiai pateiktas maistas.

Ir būtinai užsukite į šalimais esančia parduotuvėlę. Čia rasite ne tik įvairių alaus rūšių, bet ir kitokių gėrimų. Labai patiko Biržiečių kriaušių skonio rauginta gira.

Rasite ir skanaus maisto.

Automobilį galima palikti visai šalia restorano (GPS: 56.20768, 24.723264)

Į Senovinės technikos muziejų.

Senovinės technikos muziejus

Pravažiuoji šiuos vartelius ir tu muziejuje.

Tikrai daug senovinės technikos. Nuo garu varomų traktorių iki seno „kukuruzniko”.

Daug technikos iš Lietuvos TSR laikų. Apima dežavu jausmas 🙂

Tokia ryškiaspalvė buvo milicijos (policijos analogas) technika.

Kukuruznikas arba AN – 2. Tokiais ir keleivius skraidindavo, ir laukus tręšdavo.

Tokia „motorinke” jaunystėje ir aš važinėjau.

Na ir dar daug visko… Atvažiuokit ir patys pamatysite. Taip pat apie Senovinės technikos muziejų galite paskaityti kolegės straipsnyje.

Senovinės technikos muziejų rasite čia (GPS: 56.288669, 24.644749)

Lekiam į Karvės olą.

Karvės ola

Greičiausiai antra žinomiausia vieta Biržų rajone, po Biržų pilies – Karvės ola. Biržai garsėja ne tik alumi, bet ir karstinėmis įgriuvomis. Tad skaičiuojama, kad Biržų regioniniame parke yra apie 7000 įvairaus amžiaus smegduobių. Beje, naujos vis dar atsiranda.

Karvės ola – turbūt viena iš geriausiai ištirtų smegduobių Lietuvoje. Manoma, kad jai apie 200 metų.Kalbama, kad čia prasmegusi karvė, tad ir pavadinimas toks. Gylis apie 16,2 m.

Aplinkui dar yra Ievos ir  Velykų duobės. Jos nėra aiškiai pažymėtos, bet rasti padėjo MAPS.ME programėlė.

Šalia olos įrengta aikštelė (GPS: 56.205802, 24.692540).  Čia yra nemokamas Wi-Fi ir galimybė pasikrauti įrenginių baterijas. Šaunu! Taip pat šalimais įrengtos vietos piknikui.

Ir būtinai pamatykite naktinius Biržus.

Biržai naktį

#BIRŽAI

Fontanai keičia spalvas.

Šv, Jono krikštytojo bažnyčia spindi mūsų vėliavos spalvomis.

Taip ir baigėsi mūsų pirma diena Biržuose. Lekiam į nakvynės vietą – Sodeliškių davaro sodybą.

Apie kitos dienos nuotykius čia: Ką pamatyti Biržuose ir apylinkėse per pusantros dienos? II dalis.

O čia kolegės straipsnis apie poilsį Sodeliškių dvaro sodyboje.

P.S. Užsukite į mano puslapius Facebook’e ir Instagram’e . Sekite mano kelionės TravelBlog’e . Žiūrėkite, skaitykite, sekite ir komentuokite.