Dar prieš pusantrų metų aš net nebūčiau pagalvojusi, kad entuziastingai pasakosiu apie pelkes ir agituosiu visus savo draugus ir pažįstamus aplankyti bent vieną iš jų. Dažnai juokdavausi iš estų, kurie pasakodavo, kaip ten gražu. Viskas iš karto pasikeitė, vos tik žengiau pirmą žingsnį ant tvarkingai pakloto medinio tako, besitęsiasčio palei visą Viru pelkę.

Tai buvo meilė iš pirmo žingsnio. Dabar pasivaikščiojimai po pelkes tapo mano mėgstamiausia laisvalaikio veikla.

Teisybę kalba, pelkės įtraukia. Pabuvoję čia kartą, jūs vėl ir vėl norėsite grįžti. Dabar Viru pelkė (Viru raba) – vienas populiariausių gamtos objektų Estijoje. Čia atvažiuoja šeimomis, su kūdikiais, su mažyliais ir šunimis. Ją, kaip gamtos paminklą su pasididžiavimu rodo sostinės svečiams, užsieniečiams. Į čia organizuoja ekskursijas ir teminius užsiėmimus. Jūs nepatikėsite! Kai kurie jaunavedžiai daro čia fotosesijas!

Savaitgaliais čia tiesiog neprasilenkti. Tiesiogine žodžio prasme! Mėgsta pas mus Estijoje tokias vietas. Viru pelkėje – 3.5 km ilgio pažintinis takas, kurio viduryje apžvalgos bokštas.

Daugelyje vietų take įrengtos informacinės lentelės. Tuo ir skiriasi pažintinis takas nuo paprasto.

Lentelės, estų ir anglų kalbomis, pasakoja apie ekosistemą ir augalų, bei gyvūnų rūšis, randamas pelkėje. O pačioje tako pradžioje informacija yra ir rusų kalba!

Lentinis takas Lahemos nacionalinio parko (Lahemaa rahvuspark) miškais ir pelkėmis. Čia galima grožėtis nykštukiniais berželiais ir nedidelėmis pušelėmis kreivais stiebais.

Tačiau nenusiminkite, šie nedidukai, keistų formų medeliai, visai ne baisių ligų aukos. Jie miniatiūriniai dėl pelkės ypatybių – durpių sluoksnis toks storas, kad augalų šaknys nepasiekia požeminių vandenų ir maisto medžiagas jie gauna tik iš kritulių ir oro.

Kelio pradžia prasideda plačiu taku pušyne.

Koks čia švarus oras ir aukšti medžiai! Kažkur už 800 metrų jūs prieisite medinį paklotą ir informacinį stendą. Čia ir prasideda pati nuostabiausia kelionė į nepaliestą žmogaus gamtos pasaulį.

Pažintinį Viru pelkės taką aš suskirstyčiau į dvi dalis. Kelias iki apžvalgos bokšto (1.4 km) tinka ir šeimoms su vežimėliu, ir žmonėms su specialiais poreikiais, kurie juda neįgaliųjų vežimėliais.

Apžvalgos bokštas čia pakankamai aukštas. Į pirmą apžvalgos bokšto lygį galima užvažiuoti ir vežimėliu. Nuo apžvalgos bokšto atsiveria nuostabūs vaizdai į pelkės, su daugybe ežerėlių ir juose atsispindinčio žydro dangaus su praplaukiančiais keistų formų debesimis, tolius.

Kita kelio dalis prasideda nuo apžvalgos bokšto.

Takas čia siaurėja ir lieka tik dvi tvirtos lentos sujungtos tarpusavyje.

Eiti taku galima tik vorele, vienas paskui kitą.

Lentos dažnai būna slidžios, ypač palijus ar polaidžio, bei potvynio metu. Todėl eiti jomis reikia ypač atsargiai!

Šitomis lentomis su vežimėliu nepravažiuosite, o ir vaikštant su mažyliais, reikia būti atidiems!

Take yra salelės, kuriose galima prasilenkti su ateinančiais iš priekio žmonėmis ir pasidėti savo daiktus.

Yra ir suoliukai ant kurių galima prisėsti ir pasigėrėti gamtos grožiu. Pakeliui bus galimybė išsimaudyti viename iš pelkės ežerėlių.

Patogiam nusileidimui į vandenį ten padarytas laiptas. Reikia turėti omenyje, kad šie vandens telkiniai be dugno. Kodėl taip? Vandens gylis apie tris metrus, toliau eina durpių sluoksnis, po kuriuo vėl vanduo. Pajausti po kojomis dugną jums nepavyks! Tačiau nežiūrint į tai, norinčių išsimaudyti pelkės ežeriuke visada daugybė! Tad nepamirškite su savimi paimti rankšluosčio. Ir, kaip tvirtina vietiniai pelkių tyrinėtojai, vanduo čia labai švarus. Jį netgi galima gerti nevirintą!

Turėkite omenyje, kad visame take nėra įrengta šiukšliadėžių, visas šiukšles jūs turite išsinešti! Tai labai aktuali tema, nes pagal besiilsinčių tradiciją, čia būtinai imamas termosas ir kas nors užkandai. Mano kelioniniame krepšyje visada yra termosas, puodeliai, šokoladukai ir pledas, kuris reikiamu momentu gali virsti staltiese. O skanius užkandžius aš darau išvakarėse. Viru pelkės takas atidarytas kiaurą parą ir skirtas visiems norintiems!

Šalia automobilių stovėjimo aikštelės įrengtas tualetas. Jis tinkamas ir žmonėms su neįgaliųjų vežimėliais. Bet, kalbant atvirai, kvepia jis nelabai maloniai.

Viru pelkė yra pusvalandis kelio nuo Talino, šalia nedidelio Loksa miestelio.

Patogiausia atvykti automobiliu. 50 – tame, kelio Talinas – Narva, kilometre pasukti į kairę, tie užrašu Loksa 15. Pavažiuoti kilometrą ir dešinėje bus rodyklė „Viru raba” ir automobilių stovėjimo aikštelė.

Važiuokite čia anksčiau, ypač savaitgaliais, kitaip automobilį teks palikti pakelėje. Visuomeniniu transportu iš Talino galima atvykti autobusu Talinas – Loksa.

Autobusai 151, 151А, 152, 152В, 153, 155Е, 156.

Išlipti stotelėje „Ulliallika”.

 

Jei norite surasti daugiau įdomių vietų Estijoje, ir ne tik, mėgstate keliauti, užsukite į mano Instagram. Sekite mano keliones po Baltijos šalis ir visą pasaulį. Prisijunkite prie TravelBlog Baltic ir Jūs visada žinosite kur keliauti, kad įdomiai praleistumėte savo laisvalaikį!

Autorius: Irina Tjapkina

Iš rusų kalbos vertė Giedrius Gervys