Daugpilis – antras pagal dydį ir reikšmę miestas Latvijoje. Miestas su turtinga ir įdomia istorija, daugybe lankytinų vietų ir nepaprastai draugiškais žmonėmis. Miesto simboliai – XIX amžiuje pastatyta tvirtovė ir Bažnyčių kalnas. Daugpilis, vienas iš nedaugelio Latvijos miestų, kuris gali pasigirti klasicizmo ir eklektizmo epochos užstatymu, formuojančiu vientisą ansamblį. Miestas, į kurį norisi sugrįžti!

Šiandien aš pabandysiu Jus sudominti ir paskatinti suplanuoti išvyką būtent į Daugpilį.

Šiame straipsnyje rasite visas TOP-ines Daugpilio lankytinas vietas, vietas lankymui su vaikais ir aktyviam poilsiui. Na, ką? Pradedam:

Daugpilio tvirtovė (Daugavpils cietoksnis)

Pagrindinė Daugpilio įžymybė ir pasididžiavimas – Daugpilio tvirtovė. Tvirtovė – tai unikalus multifunkcinis turistinis objektas, kur kiekvienas atras sau ką nors įdomaus.

Tvirtovė – unikalus nacionalinio lygmens architektūros paminklas. Tai pati svarbiausia ir reikšmingiausia miesto dalis. Įdomu tai, kad Daugpilio tvirtovė paskutinė, taip gerai išsilaikiusi bastioninio tipo tvirtovė pasaulyje.

Tvirtovė statyta kaip idealiai įtvirtintas miestas. Ji ir dabar yra miestas mieste su 10 plačių gatvių, 80 pastatų, skverų ir aikščių. Bendras tvirtovės, išsidėsčiusios abiejuose Dauguvos krantuose, plotas – daugiau nei 2 km².

Kiekvienais metais tvirtovė darosi vis patrauklesnė turistams, nes čia visą laiką sugalvoja ką nors naujo ir įdomaus.

Po tvirtovę galima vaikščioti savarankiškai. Tam, kad ekskursija po tvirtovę būtų įdomesnė, Daugpilio tvirtovės kultūros ir informacijos centre galima užsakyti gidą ir kartu su juo tyrinėti tvirtovę. Gidas po tvirtovę grupei iki 10 žmonių kainuos tik 15 eurų (45 min. ekskursija).

Platesnę informaciją apie tvirtovę galima rasti ČIA!

Į Daugpilio tvirtovės turistinį kompleksą įeina dar šios įdomios lankytinos vietos:

Daugpilio tvirtovės kultūros ir informacijos centras (Daugavpils cietokšņa Kultūras un informācijas centrs)

Informacijos centras įsikūręs buvusiame vandens kėlimo pastate, kuris atsirado čia 1865 metais.

Čia lankytojams pristatoma nedidelė ekspozicija su istoriniais brėžiniais, fotografijomis, karinėmis uniformomis ir kitais įdomiais eksponatais.

Šitame pastate yra gerai išsilaikęs, milžiniškas 3000 kibirų talpos, bakas. Į jį vanduo buvo pildomas garo mašina.

Centre galima nemokamai apžiūrėti ekspoziciją skirtą Daugpilio tvirtovei ir gauti informacijos apie tvirtovės istoriją, aktualius įvykius ir vystymosi planus. Taip pat čia galima pasiimti įvairius informacinius lankstinukus apie tvirtovę, miestą ir apylinkes, nusipirkti suvenyrų ir užsisakyti įvairias ekskursijas.

Darbo laikas: 10:00 – 19:00, Adresas: Nikolaja 5, Daugpilis.

Marko Rothko meno centras (Marka Rotko mākslas centrs)

Dar viena iš pagrindinių miesto įžymybių ir Daugpilio pasididžiavimas – Marko Rothko šiuolaikinio meno centras. Daugiafunkcinis šiuolaikinio meno centras yra buvusiame Daugpilio tvirtovės artilerijos arsenalo pastate. Vienintelė vieta Rytų Europoje, kur galima pamatyti Marko Rothko darbų originalus.

Meno centre pristatoma pastovi, visame pasaulyje garsaus menininko, abstraktaus impresionizmo pradininko, Marko Rothko darbų ekspozicija. Jis gimė Daugpilyje (Dvinske) 1903 metų rugsėjo 25 dieną.

Kai Markui buvo 10 metų, jo šeima emigravo į JAV. 1921 metais Markas įstojo į Jeilio universitetą. Po dviejų metų persikėlė į Niujorką, kur Meno studentų lygoje mokėsi dailės pas Max Weber. Po to jis daugiau niekur nesimokė. Tačiau savamokslis Markas sugebėjo tapti visame pasaulyje atpažįstamu dailininku.

Markas Rothko turėjo savo stilių. Jūs galite tuo įsitikinti patys, susipažinę su jo originalais ir reprodukcijomis viename iš meno centro salių.

Be pastovios ekspozicijos meno centre yra keičiamos ekspozicijos, kuriose pristatomi Latvijos ir Europos menininkų darbai.

Pavyzdžiui, man patiko ekspozicija Iš vidaus Anapus (Iekšpus Ārpus)

Paveikslai, skulptūros ir įvairūs daiktai sukurti menininkų iš Latgalos. Turiu prisipažinti, ši paroda man labiausiai įsiminė ir privertė į pasižiūrėti į kai kuriuos dalykus visai iš kitos pusės.

 Mano pradžia yra mano pabaiga (Mans sākums ir manas beigas)

Pasaulyje žinomo menininko Hsiao Chin, kuris buvo pasižįstamas su Marko Rothko ir jautė artimą ryšį jo kūrybai, darbai.

 Dar pora fotografijų:

Beje, meno centre galima pasilikti nakvoti. Čia yra 10 jaukių numerių ir į kainą įskaičiuotas visų parodų lankymas. (Dvivietis numeris – 45 eurai.)

Visų Marko Rothko meno centro salių lankymas10 eurų suaugusiam ir 5 eurui moksleiviams, studentams ir pensininkams.

Platesnę informaciją apie parodas ir patį centrą galite rasti ČIA!

Adresas: Mihaila iela 3, Daugpilis

Meno galerija „Baltas žirgas” (Mākslas galerija “Baltais zirgs”)

Tai pirmoji meno galerija Daugpilyje, kurioje yra ir galerija, ir meno salonas, ir meno studija. Galerija yra įsikūrusi tvirtovės teritorijoje, XIX a. pastate.

 „Baltas žirgas” – kultūrinė erdvė, kur vietiniai kūrybiški žmonės ir menininkai pristato savo darbus. Menininkų darbais galima ne tik grožėtis, bet ir įsigyti.

Pavadinimą galeriją gavo dėka šalia esančios skulptūros „Tvirtovės šmėkla”. Tvirtovės šmėkla – subintuotas kovinis žirgas. Skulptūra neįprasta tuo, kad švyti apšvietus tamsoje.

Darbo laikas: 11:00 – 18:00.

Adresas: Nikolaja iela 9, Daugpilis

Antikvaro salonas „Vintaž” ir paroda „Atsiminimų skrynia” („Atmiņu lāde”)

Antrame galerijos aukšte yra antikvaro salonas „Vintaž” ir istorinių drabužių ekspozicija „Atsiminimų skrynia”.

Čia galima pažiūrėti ir pasimatuoti XIX – XX a. pradžios apdarus ir aksesuarus. Man atrodo, kad bet kuri mergina norėtų pajausti to meto atmosferą ir pasimatuoti prašmatnią to meto suknią.

Antikvaro salonas „Vintaž

Toje pačioje patalpoje, kur yra paroda, įrengtas ir antikvaro salonas „Vintaž”.

Salone išskirtiniai XIX – XXa. pradžios vintažiniai ir antikvariniai baldai, indai, laikrodžiai, ginklai ir kitos interjero detalės.

Beveik visi eksponatai parduodami. Bet galima tiesiog ateiti paspoksoti, ką tai padariau aš.

Detali informacija ČIA. 

Adresas: Nikolaja iela 9, Daugpilis

Noriu pažymėti, kad šiame pastate taip pat yra Medicininė paroda su kontraceptikų ekspozicija. Nuolatinė ekspozicija skirta medicinos istorijai. Trijose, 250 m² bendro ploto, salėse eksponuojama daug daiktų, fotografijų ir dokumentų apie žmogaus gydymo metodus praeitame amžiuje ir ankščiau. Viena iš salių skirta vien kontraceptinėms priemonėms.

Parodą paruošė sveikatos stiprinimo ir išsilavinimo draugija. Jos pagrindas – privati kolekcija, rinkta 30 metų.

Vaikams iki 16 metų įėjimas tik lydint suaugusiems.

Bilieto kaina – 3 eurai.

Detali informacija ČIA.

Adresas: Nikolaja iela 9, Daugpilis

Šikšnosparnių centras (Sikspārņu centrs)

Pačiame centre Jūs nepamatysite tikrų šikšnosparnių, tačiau pas Jus bus galimybė susipažinti su tematine pašto ženklų kolekcija, teminiais dirbiniais, fotografijomis, įvairiais šikšnosparnių vaizdais ir informacija apie šikšnosparnių gyvenimu tvirtovėje. Taip pat yra galimybė grupėms (ne daugiau 10 – žmonių) sudalyvauti dieninėse ar naktinėse ekskursijose (gegužė – rugsėjis).

Čia aš sužinojau, kad tvirtovėje gyvena antra pagal dydį šikšnosparnių kolonija Baltijos šalyse ir apie šių gyvūnų ypatumus.

Detali informacija ČIA.

Adresas: Nikolaja iela 3a, Daugpilis

Latgalos zoologijos sodas (Latgales zoodārzs)

Šiame zoologijos sode gyvūnams sukurtos, maksimaliai patogios ir panašios į jų gyvenamą aplinką, sąlygos. Čia gyvūnai nesėdi kiekvienas savo narvuose, o gyvena su kaimynais. Aišku, kaimynai tokie, kurie susigyvena! Pavyzdžiui vėžlys ir pitonas…

Pitonas kaip ir galėtų suėsti vėžlį, bet jis to nedaro, nes jį čia ir taip gerai maitina.

Mane nustebino, kad tokiame mažame zoologijos sode gyvena tiek gyvūnų. Čia jūs galite susipažinti su tokiais gyvūnais kaip: šarvuotis, skraidantis šunys, pitonai, varanai, chameleonai, beždžionės, surikatos ir net kaimanas (deja fotografuotis nesileido).

Tai toli gražu ne visi gyvūnai, kurie gyvena šiame zoologijos sode. Būtinai aplankykite jį ir pamatykite visus savo akimis.

Rekomenduoju užsisakyti ekskursiją su gidu. Visų pirma – jis papasakos jums apie visus gyvūnus ir atsakys į visus klausimus. Antra – jis padės rasti gyvūnus, kurie slepiasi arba kurių jūs tiesiog nepastebėsite, nes nežinosite, kad jie iš viso ten yra.

Iš patirties galiu pasakyti, kad praeitą kartą buvau čia be gido ir tikrai, greičiausiai ketvirtadalio gyvūnų aš viso nepastebėjau.

Zoologijos sode galima paglostyti ir pažaisti su triušiais, jūrų kiaulytėmis ir mažais gekonais. (Bet kol kas, dėl karantino ir korona viruso to daryti negalima).

Negaliu nepažymėti originalaus zoologijos sodo interjero – tokios laukinės džiunglės. Labai malonu stebėti gyvūnus tarp tokių dekoracijų.

Zoologijos sodo darbo laikas: nuo trečiadienio iki sekmadienio 10:00 – 18:00.

Kaina: 1 eurų suaugusiems ir 0,50 eurų mokiniams ir studentams.

Gido paslaugos – 10 eurų, bet pasikartosiu, tai to verta!

Detalesnės informacijos ieškokite ČIA.

Adresas: Vienības iela 27, Daugpilis

Daugpilio inovacijų centras (Daugavpils inovāciju centrs)

Iš karto perspėju, čia galima įstrigti ilgam! O ypač smalsiems ir visai dienai…

Dauguma eksponatų priverčia pagalvoti, įjungti logiką, supratingumą, o taip pat pažvelgti į paprastus daiktus kitu kampu.

Taip pat čia vyksta įvairios pramoginės – edukacinės programos ir užsiėmimai vaikams. (Dėl užsiėmimų reikia tikslintis, nes dėl karantino tikslios informacijos nėra). Vaikus virš 8 metų galima palikti inovacijų centre, kur jie galės pramogauti patys.

Jei jūs galvojate, kad čia bus įdomu tik vaikams, tai jūs klystate! Mūsų šeima buvo sužavėta šiuo centru. Aš žavėjausi kiekvienu eksponatu.

Viskas taip įdomu ir įtraukia. Labai gaila, kad centro lankymui mes skyrėm per mažai laiko. Mes būtinai grįšime ir susipažinsime su visais eksponatais įdėmiau.

Inovacijų centre galima galima pasidaryti nuotrauką atminimui ir atsisiųsti į el. paštą. Galima išsirinkti vieną iš linksmų fonų. Mums patiko Enšteinas ir štai, kas išėjo:

Darbo laikas: nuo antradienio iki sekmadienio 12:00 – 18:00.

Kaina: 4 eurų darbo dienomis, 5 eurų savaitgaliais. Yra ir šeimos bilietai – 12 и 16 EUR atitinkamai.

Detali informacija ČIA.

Adresas: Vienības iela 30, Daugpilis

Dugpilio šratų gamykla (Daugavpils Skrošu rūpnīca)

Seniausia Europoje ir iki šiol veikianti šratų gamykla su įspūdingu bokštu atidaryta turistams ir į ekskursiją čia gali ateiti visi norintys.

2015 metais šratų gamykla užėmė 3 vietą turizmo konkurse. Konkurso tema buvo industrinis turizmas.

Ekskursijos po šratų gamyklą metu galima viską sužinoti apie švininių šratų ir įvairios amunicijos gamybą, susipažinti su gamyklos istorija ir jo įranga, pažiūrėti filmą apie gamybos procesą, pabuvoti ceche ir baisiais laiptais pasikelti į pačią bokšto viršūnę!

Apžvalgos aikštelė bokšto viršuje – tai viena iš pačių aukščiausių vietų iš kur atsiveria puikus vaizdas į Daugpilį.

Po ekskursijos jums pasiūlys nueiti į tirą ir išbandyti vietinę produkciją. Pašaudyti čia gali net vaikai. 15 šūvių kaina tik 1,50 euro.

Ekskursijos kaina suaugusiems 5.50 euro ir 3.50 euro mokiniams, studentams ir pensininkams. Yra ir šeimos bilietas (2+3) – 15 eurų.

Ekskursijų grafiką ir detalią informaciją galite rasti ČIA.

Adresas: Varšavas iela 28, Daugpilis

Bažnyčių kalnas (Baznīcu kalns)

Viena iš žymiausių Daugpilio lankytinų vietų – Bažnyčių kalnas. Čia, vieni šalia kitų, yra 4 maldos namai. Tai unikali vieta. Juk Europoje nėra kitos tokios vietos, kur vienoje vietoje būtų keturi, skirtingų konfesijų maldos namai.

Fotografija: https://www.visitdaugavpils.lv

Mėgstantys žiūrėti į miestą iš viršaus gali iš karto keliauti į Martino Liuterio bažnyčios bokštą. Ten nuo apžvalgos aikštelės galima pamatyti ir kitas bažnyčias. Vasarą apžvalgos aikštelė dirba kiekvieną dieną nuo 10:00 iki 18:00.

Adresas: 18. novembra iela 66

Martino Liuterio bažnyčia buvo pastatyta pirma, 1893 metais.

1905 metais kaimynystėje pastatė katalikų Šv.mergelės Marijos nekalto prasidėjimo bažnyčią. (Adresas: A. Pumpura iela 11a) 

ir stačiatikių Šv. Boriso ir Glebo cerkvę (Adresas: Tautas iela 2)

Vėliau, 1928 metais buvo pastatyta dar viena cerkvė (Adresas: Puškina iela 16a)

Fotografija: https://www.visitdaugavpils.lv

Daugiau apie Bažnyčių kalną skaitykite ČIA.

Šmakovkos muziejus (Šmakovkas muzejs)

Šmakovka – seniausias stiprus alkoholinis gėrimas, kurį tikras latgalietis gali pagaminti iš bet ko!

Bet tai ne tik paprastas alkoholinis gėrimas, bet ir Latgalos regiono kultūrinis paveldas.

Viename iš pačių šiuolaikiškiausių Daugpilio muziejų jūs praeisite visą šmakovkos kelią Latgaloje. Išmoksite šmakovkos gamybos procesą nuo iki, pamatysite gamybos įrangą, šiek tiek susipažinsite su istorija ir, aišku, paragausite geriausios šmakovkos.

Taip pat čia galėsite nusipirkti suvenyrinių šmakovkos buteliukų.

Muziejaus darbo laikas vasarą: 11:00 – 19:00.

Kaina: 4.30 eurų suaugusiems, 3 eurai mokiniams, studentams ir pensininkams. Yra nuolaidos šeimoms.

Papildoma informacija apie muziejų ČIA.

Šmakovkos muziejus yra Vienybės namuose, Vienybės aikštėje.

Vienybės aikštė (Vienības laukums)

Pagrindinė Daugpilio aikštė. Būtent čia vyksta patys garsiausi ir svarbūs metų įvykiai.

Beje, skaičiai 745 čia pastatyti Daugpilio 745 metų gimtadienio proga. Šiais metais, deja, didelių šventimų nebuvo. Tačiau įvairūs nedideli renginiai šventės proga vis tik vyko ir miestiečiai turėjo galimybę susikurti šventinę atmosferą!

Аdresas: Rīgas iela 22a, Daugpilis

Daugpilio kraštotyros ir meno muziejus (Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejs)

Muziejus yra pačiame Daugpilio centre, Jugendo stiliaus name. Pats muziejus įkurtas čia 1938 metais.

Aš labai mėgstu kraštotyros muziejus, o šis mane tiesiog nustebino. Muziejuje yra įvairios ekspozicijos ir parodos. Kai kurios pastovios, kai kurios keičiamos.

Iš viso muziejuje lankytojams atverta 17 salių. Kiekvienoje jūs surasite ką nors įdomaus sau.

Ekskursijos po muziejų metu, jūs pasinersite į praeitį ir sužinosite daug įdomaus apie Daugpilio krašto istoriją, apie papročius, tradicijas ir apie Latgalos žmonių gyvenimą nuo 9 amžiaus iki mūsų eros.

Kiekvieno mėnesio paskutinį sekmadienį, muziejus organizuoja Šeimos dieną. Tada jūs galite ateiti visa šeima ir dalyvauti muziejaus edukaciniuose užsiėmimuose.

Detaliau apie aktualias parodas, užsiėmimus ir patį muziejų ČIA.

Muziejaus darbo laikas: S, Pn 10:00 iki 16:00 A- Š 10:00 iki 18:00.

Kainos: 2.50 euro suaugusiems, 1 euras mokiniams, studentams ir pensininkams. Šeimos bilietas – 5 eurai.

Аdresas: Rīgas iela 8, Daugpilis

Daugpilio molio meno centras (Daugavpils māla mākslas centrs)

Čia turistams siūlo pasižiūrėti ekspoziciją, susipažinti su įdomiais meistrų darbais, o taip pat pasižiūrėti, kaip meistrai kuria naujus šedevrus.

Tai labai įtraukia ir laikas prabėga nepastebimai… Pas kiekvieną meistrą savitas stilius ir darbai gaunasi labai gražūs ir nepanašūs vieni į kitus.

Molio meno centras – tai vieta kūrybingiems žmonėms, kur kiekvienas turistas turi galimybę išmokti  amato ir pabandyti pasigaminti ką nors iš molio.

Jums viską papasakos, paaiškins ir padės gaminant pirmą jūsų daiktą iš molio. Vėliau, kai jūsų gaminį išdegs, jūs galėsite jį pasiimti. O jei jūs esate iš kito miesto, tai galėsite susitarti ir jį jums išsiūs per Omniva.

Centro lankymo kainos: 3 eurai suaugusiems, 1.50 euro mokiniams, studentams ir pensininkams.

Detali informacija apie molio meno centrą, užsiėmimus ir kainas ČIA.

Аdresas: 18. novembra iela 8, Daugpilis

Stropų ežero centrinis paplūdimys (Lielā Stropu ezera centrālā pludmale)

Lauke toks karštis ir negalėjau nepaminėti šios puikios vietos.

Jūs kada nors plaukiojote baseine, kuris yra ežere? Jeigu ne, tai Jums čia!

Čia kiekvienas visiškai nemokamai gali pasivaikščioti „ežero promenada”, naudotis 25 metrų, 4 takų baseinu, baseinu vaikams ir bokštu šuoliams į vandenį.

Be to, paplūdimio teritorijoje įrengta viskas, ko reikia aktyviam poilsiui: treniruoklių salė po atviru dangumi, vaikų žaidimų aikštelė, dviračių takas, promenada, paplūdimio tinklinio aikštelė, suoliukai poilsiui, persirengimo kabinos, automobilių stovėjimo aikštelė ir t.t.

Virš Stropų ežero paplūdimio plevėsuoja Mėlyna vėliava, kas reiškia, kad vanduo čia švarus ir maudytis čia saugu!

Аdresas: Stropu iela 40, Daugpilis

Nuotykių parkas „Daugavpils Tarzāns”

Vietelė norintiems išbandyti save ir savo galimybes. Nuotykių parke įrengtos trasos tiek vaikams, tiek suaugusiems.

Trasos įrengtos įvairiame aukštyje ir labai skirtingo sudėtingumo. Kai kurios trasos man kėlė baimę ir aš tikrai niekada į jas nelipčiau.

Nuo praeitų metų parkas siūlo ir tinklų trasą. Trasa yra 7 metrai virš žemės.

Tai nuotykis visai šeimai – čia visai nebaisu ir labai smagu! Nuotykių parke galima puikiai praleisti laiką su šeima.

Kainos ir informacija apie trasas ČIA.

Darbo laikas: 10:00 – 20:00.

Аdresas: Dzintaru un Koknese ielas krustojums, Daugpilis.

Tai buvo aktyvus ir jaudinantis poilsis. Daugpilis nustebino mus įvairiais turistiniais pasiūlymais ir mes dar nespėjome visko pamatyti, tad būtinai čia dar sugrįšime.

Daugiau informacijos apie poilsį Daugpilyje: https://www.visitdaugavpils.lv/lt/

Štai tokias puikias mini atostogas aš turėjau! Tikiuosi, kad mano informacija bus Jums naudinga ir Jūs šauniai praleisite laiką Daugpilyje!

Jei  norite surasti daugiu įdomių vietų Latvijoje, Baltijos šalyse ir ne tik – užsukite į mano puslapius Instagram ir Facebook.

Junkitės prie TravelBlog Baltic grupės ir Jūs visada žinosite kur nuvykti, kad įdomiai praleistumėte savo laisvalaikį!

Autorius: Ksenia Savčuka

Iš rusų kalbos vertė: Giedrius Gervys