Taip. Per paskutinius 2,5 metų aš praleidau Gruzijoje virš 4 savaičių ar apie mėnesį. Skubu pasidalinti su jumis įspūdžiais apie šią šalį. Aš seniai norėjau ten nuvykti, tiksliau, kai aviakompanija WizzAir atidarė reguliarius reisus iš Vilniaus į Kutaisį. Dabar ši aviakompanija į šį miestą skraidina iš Rygos, bei Talino.

Esmė tame, kad aš sunkiai pakeliu karštį ir pradžioje Skartvelą ir jo slidinėjimo kurortus mačiau kaip žiemos turizmo kryptį. Aš seniai norėjau pabuvoti slidinėjimo kurorte – paslidinėti. Kiti variantai buvo Italija, Austrija, Lenkija ir Slovakija su Gruzija.

Prasmės permokėti Italijoje ir Austrijoje nebuvo, nes aš niekada nestovėjau ant kalnų slidžių ir nežinojau ar tai man patiks.Todėl aš rinkausi iš dviejų biudžetinių variantų: Slovakijos slidinėjimo kurorto Poprado, į kurį žiemą galima pigiai suskraidyti (50 -60 eurų pirmyn atgal) iš Rygos ir Gruzijos slidinėjimo kurortų.

Bet gyvenimas kaip visada įveda savas korekcijas. Taip atsitiko ir šiuo atveju. (ir dabar) Atsirado galimybė nuvykti į Sakartvelą ne žiemą, kaip aš norėjau, o pavasarį, vasarą ir rudenį. Turistų į Sakartvelą dabar atvyksta dvigubai daugiau nei vietinių gyventojų. Ir šis srautas nuolatos auga.

Artimiausias dvi savaites aš pasistengsiu papasakoti, kodėl Gruzija tapo tokia populiaria kryptimi turistams iš viso pasaulio. Bet pradžiai papasakosiu, kaip atvykti į Sakartvelą pigiai. Aišku, mes visi mėgstame komfortą ir mielai skraidytumėme nuosavais lėktuvais, jei galėtume tai sau leisti. Tačiau kai keliauji daug, stengiesi taupyti. Todėl, kad visų kelionių išlaidų liūto dalį sudaro bilietai ir pragyvenimas, aš visada stengiuosi rasti optimalius variantus.

Šiandien aš papasakosiu kaip nebrangiai atvykt į Gruziją ir apie konkrečias vietas, kuriose aš gyvenau per savo keturis vizitus. Beje viza Europos sąjungos šalims nereikalinga, todėl dėl šito nereikia jaudintis, taip pat jos nereikia Latvijos ir Estijos ne piliečiams.

Į Sakartvelo sostinę ir pagrindinį miestą – Tbilisį galima keliauti iš visų trijų Baltijos valstybių sostinių: Rygos, Vilniaus ir Talino įvairių aviakompanijų lėktuvais tiesiogiai ir su persėdimais. Štai pavyzdys pigiausio skrydžio 8 dienom liepos mėnesį iš Rygos į Tbilisį su persėdimu Kijeve (tiesioginiai skrydžiai kainuoja ženkliai daugiau, ypač sezono metu) FLY UIA:

Tiesioginiai skrydžiai pirmyn-atgal vargu ar kainuos mažiau negu 300 eurų žmogui. Tiesioginius skrydžius iš Rygos vykdo airBaltic. Kad nepermokėti, AŠ VISADA stengiuosi skraidyti ne sezono metu. Iš 4 savo kelionių aš buvau Gruzijoje balandį, du kartus spalį ir vieną kartą turistinio sezono piko metu – liepos gale.

Tam yra keletas priežasčių. Visu pirma aš sunkiai pakeliu karštį ir manęs nedomina poilsis paplūdimyje. Na, tiksliau domina, tik išbūti paplūdimyje aš galiu ne daugiau dienos – dviejų. Pradeda važiuoti stogas nuo nieko neveikimo ir aš einu ieškoti nuotykių. Antra – ne sezono metu bilietai kainuoja gerokai mažiau. Imant Sakartvelą, 3-5 ir daugiau kartų. Trečia – nėra turistų pulkų, nuo kurių neatsikvėpti, nėra galimybės padaryti gerų nuotraukų ir t.t. Ketvirta – dažnai turizmo sezono metu restoranų, viešbučių ir kitų paslaugų kainos šoka iki debesų (kaip beje ir Sakartvele). Na ir taip toliau pagal sąrašą. Yra juk skirtumas sumokėti už bilietus pirmyn-atgal 300 -500 ar 50 -100 eurų. Tiesa, paskutiniu metu kainos po truputi auga. Gruzija tampa populiaria kryptimi Baltijos šalyse.

Pačius „gardžiausius” pasiūlymus galima rasti Vengrijos pigių skrydžių bendrovėje Wizz Air , kuri skraidina iš Vilniaus į Kutaisį, Bilietą skrydžiui balandžio viduryje aš pirkau vasaryje už kokius 20 – 30 eurų, dabar tiksliai nepamenu. Sekite aviakompanijų išpardavimus!

Netgi žinant, kad iš Kutaisio nusigauti į Tbilisį ar Batumi (15 larių arba apytiksliai 6 eurus) irgi kainuos, vis tiek ekonomija akivaizdi. O jei jūs skrendate dviese ar keturiese? Žodžiu, mano patarimas Jums – skriskite balandį – gegužę ar spalį su Wizz Air iš Vilniaus, Rygos ar Talino į Kutaisį. Bet tai tik mano asmeninė nuomonė.

Dabar apie apgyvendinimą. Pats geriausias viešbutis Sakartvele, kuriame aš gyvenau – Rooms Hotel Kazbegi.  Ne dėl to geriausias, kad ištaigingiausias ir brangiausias, o dėl atmosferos ir vaizdų pro langus. Šis 4 žvaigždučių viešbutis yra Stepancminda kaimelyje, apie 165 kilometrai nuo Tbilisio, šalia karo kelio Kazbeko papėdėje. Taip atrodo vaizdas iš mano kambario balkono:

Puikaus dizaino viešbutis yra vietoje, nuo kurios kiekvienam nuraus stogą. Kambariai kainuoja nepigiai, ypač Gruzijai. Kainos prasideda nuo 150 eurų už naktį (balandžio mėn.) kambaryje, kurio langai į mišką. Už kambarį su vaizdu į kalnus reikės dar šiek tiek primokėti. Sezono metu kainos prasideda nuo 300 eurų:

Viešbučio svečiai daugiausia užsieniečiai: turtingi vokiečiai, anglai, skandinavai ir kiti europiečiai. Viešbučio reitingas Booling.com virš 9 balų:

Toks vaizdas daug kainuoja, tiesiogine ir perkeltine prasmėmis. Bet, jei jūs keliaujate po Sakartvelą, tai vieną-dvi naktis praleisti šiame viešbutyje aš rekomenduoju. Nepamirštami įspūdžiai. Nuo restorano iki vaizdo pro langą:

Tbilisyje aš gyvenau Holiday Inn Tbilisi viešbutyje. Taip pat tvirtas ketvertas. Pagrindinė viešbučio vinis – atviras baseinas trečio aukšto lygyje:

Prie kitų bonusų galima priskirti neblogą restoraną ir panoraminius

langus nuo grindų iki lubų  numeriuose:

Ir net vestibiuliuose su liftais:

Dar iš klasiškų sprendimų reikia pažymėti medines grindinis vonios kambariuose – malonus taktiliniai pojūčiai. Tiesa už visa tai reikia mokėti. Pačio pigiausio numerio kaina ne sezono metu apie 130 – 150 eurų, sezono – 230 eurų už naktį:

Viešbutis yra Tbilisio centre. Iš čia į bet kurią miesto dalį greitai ir pigiai galima nuvykti taksi už 5 – 10 larių (apie 2 – 4 eurus):

Dar vienas prašmatnus viešbutis Sakartvele, kuriame aš gyvenau – Crowne Plaza Borjomi. Kategorija – 5 žvaigždutės. Pagal pavadinimą aišku, kad jis yra Boržomyje:

Daugiau neturiu ką pridėti, tvirtas penketas:

Viešbutis pastatytas visai neseniai. Jis čia pats didžiausias ir jo SPA centras didžiausiais Sakartvele.  SPA centro plotas 2200 m2:

Dar viena įdomi vieta – Chateau Chikovani. Tai šeimyninis viešbutis-dvaras, priklausantis žymiai Sakartvelo giminei Čikovani. Numerių kainos 25 – 60 eurų:

Dvaras yra šalia Kutaisio, vaizdingoje vietoje kalnuose. šalia Okace kanjono, apie kurį dar parašysiu:

Ši vieta gali pasigirti vyno darykla ir šeimininkų genealoginiu medžiu:

Šis dvaras persmelktas istorijos, o šeimininkas Uči Čikovani, kilnios gruzinų giminės palikuonis, pats sutinka brangius svečius ir vaišina savo gamybos vynu:

Batumyje, pagrindiniame Sakartvelo Juodosios jūros kurorte, aš gyvenau apartamentuose My Batumi Apartments. Jie yra viename iš trijų Sea Towers daugiaaukščių, visai ant Juodosios jūros kranto. Vienos nakties kaina balandžio mėnesį už vieno kambario butą-studiją su viskuo būtinu – 30 eurų. Sezono metu kaina gali siekti 100 eurų už naktį:

Apartamentuose yra viskas ko gali prireikti, absoliučiai viskas, nuo vonios reikmenų iki skalbimo miltelių:

Ir čia idealiai švaru. Šeimininkai, miela šeimyninė pora, gyvena vienu aukštu aukščiau, tad jie praktiškai bet kada gali padėti išspręsti bet kokias jūsų problemas ir padėti:

Šios vietos reitingas Booking.com – 9,3 balo, kaip penkių žvaigždučių viešbučio. Gerai ir nebrangu. Primygtinai rekomenduoju:

Pagrindinis apartamentų privalumas – vaizdas nuo balkono:

Taip pat neblogas variantas apsistoti Batumyje – viešbutis Colosseum Marina Hotel, Jis viršuje esančioje nuotraukoje dešiniame kampe. Viešbutyje prašmatnus baseinas gatvėje, 100 metrų nuo jūros. Galite pasirinkti kur maudytis – jūroje ar baseine. Viešbutis 5 žvaigždučių, bet restoranas, mano manymu  teraukia iki 4. Šiaip labai padorus viešbutis. Kambario kaina sezono metu nuo 125 eurų, ne sezono metu – dvigubai pigiau.

Tačiau tokį pat vaizdą už dar mažesnius pinigus jūs galite gauti Rock Hostel First Line hostelyje, kuris yra kaimyniniame daugiaaukštyje. Kiekvienas roko hostelio kambarys apipavidalintas pagal skirtingas roko grupes. Mano kambarys buvo grupės „Mašina vremeni” (Машина времени) stiliaus:

Balandžio mėnesį lova nakčiai 4 vietų kambaryje kainuoja apie 7 -8 eurus. T.y. už visą kambarį, kuriame galima gyventi keturiese, jūs sumokėsite apie 30 eurų. Neblogas variantas taupiai kompanijai ar pavieniams keliautojams, turint omenyje, kad pas jus atskiras vonios kambarys ir toks pat prašmatnus vaizdas į jūrą, kuri už 100 metrų nuo gyvenamos vietos.

Taip pat kalnuotoje Adžarijoje rekomenduoju apsistoti pas Suliko. Jis taip ir prisistato: „Aš Suliko, kaip filme :)))”. Nakties kaina jo JiJi Guest House nuo 20 eurų. Už tą suma jus dar ir maitins. Na ir jūs, iš turistų neišlepintų gruzinų, sužinosite kas yra gruziniškas svetingumas. Šio viešbutuko nėra Booking.com, bet jis to vertas. Ach, taip! Saugokite kepenis :)))

Būstas kuklus, bet tikras gruziniškas koloritas jums garantuotas. Kaip ir kvapą gniaužiantys vaizdai nuo Suliko balkono:

Kutaisyje du kartus buvau apsistojęs Best Western Hotel Kutaisi viešbutyje. Sakykim, viešbutis 3.5 – 4 žvaigždučių, Geras variantas. Pagrindinis privalumas – klasiškas panoraminis baras ant stogo, nuo kurio galima pasigrožėti miestu saulėlydžio / saulėtekio metu ir išgerti vyno. Numerio kaina 50 – 100 eurų ribose ne sezono-sezono metu. Visai neseniai atsidarė, švaru:

Sairme aš gyvenau  Best Western Sairme Resort 4*. Viešbutis geras,prie įėjimo gatvėje mineralinio vandens sūkurinė vonia. Geriausias variantas apsistoti šiame balneologiniame kurorte. Kainos – 60 – 120 eurų. Gerų viešbučių Sairme nedaug, užsisakykite iš anksto:

Viešbutis yra labai gražioje vietoje:

Keliaujant iš vakarinės į rytinę Gruziją, galima apsistoti Adeni, Niki Vačeišvili viešbutyje ar svečių namuose. Niki, buvęs Sakartvelo kultūros ministras, kuris tapo vyndariu ir savo gimtajame mieste pastatė viešbutį ir svečių namus. Kainos nuo 50 eurų su pusryčiais viešbutyje. Svečių namuose šiek tiek pigiau. Nepamirštami pokalbiai su Niki jums garantuoti, jei pagausite jį vietoje. Kada nors papasakosiu daugiau apie šią vietą. Labai jau pas juos gera. Beje, čia jūs galite paragauti vieno iš geriausių mano vynų, kuriuos aš ragavau Sakartvele:

Vynuogynai prie pat gyvenamos vietos:

Pagrindiniame Svanetijos mieste ir tolimesnių kelionių po regioną atspirties taške geriausiu viešbučiu laikomas Tetnuldi Hotel. Tiesa, tik laikomas. Servisas ten pavedė, kaina – kokybė taip pat. Kainos prasideda nuo 100 – 150 eurų, priklausomai nuo sezono ir viešbučio užpildymo. Vienas nepaneigiamas pliusas – atsiverianti panorama. Vaizdinga vieta, geresnę vargu ar surasite. Nors Svanetija – vientisas gražus vaizdas:

Paskutinio savo vizito metu, sunkiai pasiekiamame Šatili kaime Chevrusetijoje, gyvenau tikriausiai paprasčiausiame viešbutyje. Viešbutis visiškai paprastas, kaimo namas, kaina 7 eurai žmogui be maitinimo ir 13 eurų su pusryčiais. Šis variantas tinka didelei kompanijai, jei jūs norite, kad jūsų netrukdytų turistų būriai, kurie kol kas retai čia atvažiuoja. Beje, keturių – penkių ir net trijų žvaigždučių viešbučių čia nėra. Visiškai. Tiesa vietinis grožis kompensuoja visą tai su kaupu:

Tokiose vietose aš gyvenau mėnesį Sakartvele, skirtingose miestuose per 4 vizitus į šalį. Reikia pažymėti, kad kainos skirtingais mėnesiais (ypač liepą – rugpjūtį) gali skirtis kartai nuo kainų ne sezono metu. Aplamai, aš patenkintas visais viešbučiais / apartamentai /hosteliu kuriuose gyvenau ir galiu rekomenduoti juos visus su reta išimtimi. Bet gal aš kabinėjuosi. Vienintelis viešbutis, kuris pavedė – Tetnuldi Svanetijoje. Savo kitame poste aš papasakojau, ką dar pamatyti Sakartvele. Visiems sėkmės ir nepamirštamų kelionių!

P. S.  Mano keliones galima sekti Facebookir Instagram. Prenumeruokite Travelblog naujienas ir skaitykite apie keliones po Baltijos šalis ir pasaulį, jūsų laukia daug įdomybių! Skaitykite, prenumeruokite, komentuokite ir dalinkitės įspūdžiais. Kitus mano straipsnius galite rasti čia.

Dar rekomenduoju paskaityti:

Sakartvelas (Gruzija). Filmas – kelionė.

Nuostabūs Gruzijos šunys.

Cchaltubas (Tskaltubo) – atgimstantis kurortas šalia Kutaisio. Ką verta pamatyti?

Sakartvelas. Chevrusetija, Šatili. Miestas – tvirtovė. Kur gyventi ir kaip atvykti.

Must visit. Pačių lankomiausių Sakartvelo (Gruzijos) vietų topas

33 nuotraukos, kurias pamatę, Jūs užsimanysite aplankyti Sakartvelą (Gruziją)!

Taip pat galite su manimi susisiekti jei Jus domina bendradarbiavimas su TravelBlog Baltic. Siūlome kompleksinį markentinginį  palaikymą ir konsultacijas turizmo srityje jūsų verslui tinklapyje, bloguose, žiniasklaidoje, socialiniuose tinkluose ir kitose medijose. Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje ir ne tik. Kuriame o įvairaus sudėtingumo foto, video, audio turinį. Jei norite pabendrauti šia tema — jums čia: alexander@travelblog.lv.