Šatili – miestas–tvirtovė Gruzijos kalnuose, o tiksliau – kaimas. Šatili dažnai vadina Sakartvelo „meškos kampu“. Kodėl – pabandysiu paaiškinti šitame straipsnyje. Kaimas yra Sakartvelo Chevrusetijos provincijoje, pagrindinio Kaukazo kalvagūbrio šiauriniame šlaite, visai šalia Rusijos Federacijos Čečenijos respublikos sienos. Vieta ši nepaprasta, ne veltui pretenduoja tapti UNESCO pasaulinio paveldo dalimi.

Šatili yra ne tik Sakartbvelo  pasienyje, bet ir krikščioniško pasaulio pakraštyje. Į kaimynines Čečenijos ir Ingušetijos žemes pradėjo skverbtis islamas. Reikėjo nuolat kariauti. Ir chevrusai buvo priversti statyti miestus–tvirtoves. Keletą amžių chevrusai buvo atleisti nuo mokesčių, bet už tai turėjo saugoti šiaurines Sakartvelo sienas. Aišku, dabar čia ramu, tačiau jei kas nutiktų, padėti nelabai būtų kam.

Chevrusetija vienas iš sunkiai pasiekiamų Gruzijos regionų. Ir, kaip aš įsitikinau, vienas iš gražiausių. Sunku žodžiais aprašyti visą šį grožį. Nei viena fotografija ar video neperduoda viso to grožio, kuris atsiveria prieš jūsų akis ir širdį. Aš įsimylėjau šias vietas amžinai. Tačiau kalnai čia pakankamai laukiniai ir masinio turistų srauto čia dar nėra. Pavyzdžiui žiemą Šatili, kai užsidaro keliai ir čia neįmanoma pakliūti, lieka tik apie 20 – 25 nuolatinius gyventojus. Ir tai lemia šių kalnų neprieinamumas. Bet apie viską iš eilės.

 Kaip atvykti į Šatili.

Keliauti į Šatili brangu, ilgai ir nepatogu. Ilgai, nes pagal europiečių supratimą, važiuoti 150 km, kad ir kalnų keliais, 6 val. yra švelniai tariant, ilgokai. Asfaltuotų kelių ten nėra. Ir keliai tikrai prasti.

Beje, čia mūsų vairuotojas  – Chviča. Kreipkitės į jį, jei sugalvosite kur nors palėkti iš Tbilisio. Štai jo kontaktai.  Jis vienas iš profesionaliausių vairuotojų, kuriuos aš mačiau savo gyvenime. Tikras šaunuolis:

Brangu, jei jūs važiuojate ne su savo /nuomotu automobiliu. Todėl, kad važiuoti į Šatilį vienai dienai neapsimoka, tad, jei jūs išsinuomosite automobilį su vairuotoju, jums tai kainuos apie 100 eurų per dieną. Toliau skaičiuokite patys – 2 dienos – 200 eurų, trys – 300 ir t.t. Plius vairuotojo gyvenimo ir maitinimo išlaidų apmokėjimas, jei jis lieka su jumis.

Šatili yra kalnuose. Keliai blogi ir neįmanoma važiuoti greitai. Su lengvuoju automobiliu jūs vargu ar atvažiuosite iki čia. Pats geriausias variantas – visureigiai arba tokie padidinto pravažumo Mitsubishi Delica mikroautobusai:

Nepatogu, nes važiavimo greitis retai kada viršija 30-40 km/h. Keliai tikrai blogi. Gruzinai ir gyvenantys Gruzijoje draugai stebisi, kai aš sakau, kad Chevrusetija ir Svanetija sunkiai pasiekiami regionai.  Bet kokie ten keliai, jūs galite įsitikinti pažiūrėję šį video:

Kelyje dažnai vykdomi kelio remonto darbai. Pavyzdžiui čia mes laukėme valandą, kol darbininkai platino kelią. Kaip pajuokavo mūsų gidė Marika Bogveradze: „Sakartvelo moteris gali viską, net ir kelius atidaryti“.

O čia kai kurios Chevrusetijos perėjos iš mano Facebook‘o:

https://www.facebook.com/travelblogdotlv/posts/2248152081906781

Beje, Marika viena iš geriausių mano sutiktų gidų. Drąsiai kreipkitės į ją, jei sugalvosite aplankyti Sakartvelą:

Kaip ten bebūtų, bet saugumas pirmoje vietoje. Dar vienas patarimas – neplanuokite kelionę į Šatilį paskutinėmis dienomis prieš skrydį, Atsitikti gali visko:

Tačiau visi jūsų nepatogumus nustelbs kvapą gniaužiantys vaizdai. Garantuoju, jūs neatsiplėšite nuo lango visą kelionę. Vietos labai gražios ir atvirai provokuoja padaryti gražias nuotraukas ir, žinoma, selfi:

Pats patogiausias maršrutas iki Šatili iš Tbilisio. Iš Kutaisio taip pat galima atvažiuoti, bet pridėkite dar 3 – 3,5 val. kelionei iki Tbilisio. Mūsų kelionė su sustojimais  foto-video-užkasti, užtrūko lygiai 6 valandas. Mes išvažiavom 14:00 ir 20:00 buvom Šatili. Google maps rodo, kad kelyje užtruksim apie 4 valandas:

Tas taip, jei iš viso nesustoti kelyje. O tai praktiškai neįmanoma. Aplink toks grožis, kad norisi sustoti už kiekvieno kampo / posūkio. Pakeliui jūs pravažiuosite Žinvali miestelį ir vietinę vandens saugyklą. Nuo čia iki Šatilį apie 90 kilometrų, tačiau kelionė užtrūks ne mažiau 4 valandų. Ir tai labai gražu:

Mes apie 1600 metrų aukštyje. Prieš mus Meškos kryžiaus perėja:

O štai ir pati perėja. Aukštis apie 2600 metrų. Viena iš pačių gražiausių Gruzijos vietų.:

Oras kalnuose gali skirtis ženkliai. Jei Tbilisije buvo apie 35 laipsnius, tai pačiame aukščiausiame Meškos kryžiaus perėjos taške –  ne daugiau 14 laipsnių.  Ir tai pačiu karščiausiu mėnesiu – liepos gale. Turėkite tai omenyje ir pasirūpinkite šiltais drabužiais:

Po perėjos jums dar 2 val teks būti kelyje. Čia ir kriokliai, ir karvių bei avių bandos, ir gražūs vaizdai ir dar visko:

Na štai, mes pasiekėme Šatili. Iš karto net sunku suprasti kaimas tai ar miestas, tvirtovė ar pilis. Čia gyventojai laukė antpuolių. Kiek apgulčių ir mūšių teko kaimui, greičiausiai tiksliai nežino niekas. Iš pradžių atrodo, kad Šatili tiesiog besisteminis akmeninis labirintas. Šatili miestas–tvirtovė sudarytas apytiksliai iš 60 namų-bokštų ir kiekvienas iš jų – atskira tvirtovė. Visi bokštai glaudžiasi vieni prie kito sudarydami iš išorės neprieinamą sieną:

Kur gyventi Šatili. Šatili viešbučiai,

Pradėkim nuo to, kad penkių žvaigždučių viešbučių  Šatili nėra. Keturių – taip pat. Ir trijų. Šatili iš viso nėra viešbučių. Tik svečių namai. Viename iš tokių mes ir gyvenome. Mūsų buvo 15 žmonių: 12 žmonių mūsų grupė,  2 vairuotojai ir gidė. Reikia pasakyti, kad minimalūs patogumai yra, bet galvoti, kad Šatili rasite padorų viešbutį, neverta. Mobilus ryšys taip pat yra tik vietomis. Tačiau! Žmonės čia važiuoja visai ne dėl to. O dėl laukinės gamtos, kalnų, pasivaikščiojimo ir laipiojimo po kalnus. Viso tokio namo kaina už naktį – 500 larių arba 160 – 170 eurų. Kaina vienam žmogui už naktį – 20–25 lariai. Už sočius pusryčius reikės dar pridėti apie 20 larių žmogui:

Vietiniai sumanūs verslininkai sugebėjo įrengti mini viešbutuką vienoje iš tvirtovės bokštų. Nakvynė čia kainuos  panašiai du kartus brangiau. Už galimybe pagyventi tvirtovėje reikia mokėti. Pačiame tvirtovės viršuje galima užlipti ant stogų. Čia atsiveria štai toks vaizdas:

Viso mūsų kelionė į Chevrusetiją užėmė 3 pilnas dienas. Vietos čia labai gražios, nors ir nuošalios. Kituose reportažuose aš ar mano kolegos papasakos apie Mutso tvirtovę, kuri yra netoliese.

P. S.  Mano keliones galima sekti Facebookir Instagram. Prenumeruokite Travelblognaujienas ir skaitykite apie keliones po Baltijos šalis ir pasaulį, jūsų laukia daug įdomybių! Skaitykite, prenumeruokite, komentuokite ir dalinkitės įspūdžiais. Kitus mano straipsnius galite rasti čia.

Rekomeduojame paskaityti:

Sakartvelas (Gruzija). Filmas – kelionė.

Cchaltubas (Tskaltubo) – atgimstantis kurortas šalia Kutaisio. Ką verta pamatyti?

Taip pat galite su manimi susisiekti jei Jus domina bendradarbiavimas su TravelBlog Baltic. Siūlome kompleksinį markentinginį  palaikymą ir konsultacijas turizmo srityje jūsų verslui tinklapyje, bloguose, žiniasklaidoje, socialiniuose tinkluose ir kitose medijose. Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje ir ne tik. Kuriame o įvairaus sudėtingumo foto, video, audio turinį. Jei norite pabendrauti šia tema — jums čia: alexander@travelblog.lv.

Autorius: Aleksandr Alimov