Taip… Dabar papasakosiu apie pačias įdomiausias Sakartvelo vietas, kurias man teko aplankyti per keturias savo keliones į šią šalį. Gruzija – labai įdomi ir savita šalis ir aš tikras, kad greitu laiku aš atsidursiu ten vėl. Esu tikras, kad per 4 atvykimus negalima pamatyti visos Gruzijos grožybių ir lankytinų vietų. Tačiau aš papasakosiu apie tas, kurias man teko laimė aplankyti per paskutinius 2,5  metų.

Kadangi aš skridau iš Vilniaus į Kutaisi, tai truputi papasakosiu, ką pamatyti mieste ir apylinkėse. Kutaisije butinai rekomenduoju aplankyti buvusio Gruzijos parlamento pastatą. Buvusį todėl, kad pasikeitus valdžiai, parlamentą vėl perkėlė į Tbilisį. Tačiau vietą įdomi:

Aukščiausias Sakartvelo įstatymų leidžiamasis organas į Tbilisį persikėlė palyginus neseniai – 2012 metais. Pastatą projektavo ispanų architektas Albertas Domingas Kabo (Alberto Domingo Cabo). Statybos kainavo 350 milijonų larių arba apie 140 milijonų dolerių. Iš išorės parlamentas primena kristalinį vėžlį. Pastatas uždengtas netaisyklingos formos stikline sfera. Parlamente vedamos ekskursijos. Aš buvau ten per išeigines, tad į vidų patekti nepavyko, bet kitą kartą butinai ten užsuksiu. Tiesa sakant smalsu žvilgtelt į ministro lėkštę. Sako parlamento pastate yra prabangi valgykla:

Netoli Kutaisio yra Okatse kanjonas – trijų kilometrų kanjonas, kuriame įrengtas pakabinamas pėsčiųjų takas. Vieta labai vaizdinga. Čia visai būtų galima filmuoti naują Juros periodo parko dalį ar kokią Svetimi bei Gruobuonis:

Aš į Okatse kanjoną papuoliau lijant lietui ir tvyrant rūkui, tad pasivaikčiojimas po kanjoną buvo dar paslaptingesnis. Beje, pasivaikčiojimas per lietų po kanjoną draudžiamas (greičiausiai dėl saugumo), bet nuolankiam jūsų tarnui pavyko ten pabuvoti. Nepaprastai graži vieta:

Pakabinamas takas psibaigia 150 metrų aukštyje įrengta apžvalgos aikštele. Kvapą gniaužia:

Nuo apžvalgos aikštelės atsiveria pasakiški vaizdai į kanjoną ir apylinkes:

Matote namą ant kalno viršūnės? Mano manymu, ideali vieta gyventi intravertui:

Vietinės grožybės nuteikia paišdykauti ir pasidaryti kietus selfius:

Netoli Kutaisio yra pagrindinis Sakartvelo Juodosios jūros kurortas – Batumis. Ten pirmu punktu rekomenduoju aplankyti paplūdimį:

Pagrindinė lankytina vieta (beje nemokama) – Batumio krantinė:

Maudytis galima kur užsinorėsite, paplūdimys tęsiasi palei visą krantinę. Beje, kažkada buvo napoleoniniai planai padaryti šią krantinę pačią ilgiausią Europoje, nutiesti ją iki pat Turkijos sienos. Jei šie planai būtų įgyvendinti, tai krantinės ilgis būtų 30 kilometrų! Gali būti, kad ateityje ši idėja bus įgyvendinta:

Batumis labai spalvingas miestas, tad apie jį, kaip ir apie Tbilisį, aš papasakosiu atskirai, kituose reportažuose:

Batumyje taip pat butinai rekomenduoju aplankyti vietinį lynų keltuvą. Ir butinai vakare, prieš saulėlydį:

Šalia Kutaisio yra Boržomi miestelis. Galvoju, niekam nereikia paaiškinti kuo jis žymus. Labai mielas, nedidukas miestelis su Boržomi parku:

Parke galima ne tik gerti mineralinį vandenį, bet ir pasivaikščioti, bei lynų keltuvu pasikelti ant uolos. Tiesa, šventinę dieną, dar ir per Velykas, to padaryti mes negalėjome, viskas buvo uždaryta:

Aišku, kad negalima atvažiiuoti į Boržomi ir neparagauti vandens iš įžymiųjų šaltinių. Šio vandens čia bet kokiais kiekiais, nors apsigerk ir visiškai nemokamai. Beje šis vanduo visai kitoks nei iš supermarketo, šiltas, specifinio kvapo ir skonio. Jei atvirai, tai mėgėjui, man nepatiko. O mano kolega iš Kijevo, Aleksejus Gavriliukas, sumanė pataisyti sveikatą – kada dar čia atvyksi:

Ir be mineralinio vandens parke yra ką veikti:

Už poros valandų kelio nuo Kutaisio yra Gori miestelis. Čia mano manymų pats įdomiausias lankytinas objektas – Jiosifo Stalino muziejus. Stalino gimtajame mieste jums papasakos kaip gyveno vienas iš žinomiausių pasaulyje gruzinų:

Pasirodo, Stalinas rašė eilėraščius. Galite pasiskaityti keleta eilučių:

10 kilometrų nuo Grio yra Ateni kaimas. Čia stovi unikali Ateni Sioni cerkvė, pastatyta septinto amžiaus pirmoje pusėje.Pastatė ją armėnas Todosakas, apie ką byloja cerkvėje išlikęs užrašas: „Aš, Todoskas, šios šventos cerkvės statytojas”. Jau keli metai čia vyksta restauravimo darbai:

Mano vizito metu, restauravimo darbai vyko viduje. Cerkvėje išliko unikali 11 amžiaus tapyba ir matosi gaisro, kurį sukėlė šachas Abasas invazijos metu, žymės. Jis buvo pirmas, kuris sukūrė laužą katedroje:

Jei busite šalimais, rekomenduoju aplankyti dar vieną ypatingai įdomią vietą – Nika Vačeišvili (Nika Vacheishvili) vyno daryklą. Nika – pradedantis vyndarys ir buvęs Sakartvelo kultūros ministras. Pati darykla yra puikioje vietoje kalnuose. Per metus pagaminama tik 3000 išskirtinio vyno butelių. Ir turiu pasakyti, kad čia aš geriau patį skaniausią Gruzijoje baltą vyną ir mandarininę čačią (gruziniškas vynuoginė degtinė – samagonas). O vyno buvo išgerta daug, juk čia Sakartvelas:

Vynogynai yra svečių namų kaimynystėje. Čia jūs galite apsistoti pas svetingą gruzinų šeimą ir sužinoti daug naujo apie vyną, vietines grožybes ir lankytinas vietas. Nika, jums ir jūsų šeimai linkėjimai iš Latvijos! O taip pavasar5 atrodo vynuogynas, iš kurio gaunamas vienas geriausių vynų:

Iš Ateni aš nuvykau į Tbilisį. Tbilisis – Sakartvelo širdis, didžiausias miestas ir šalies sostinė. Mes dar su jumis pasivaikščiosime po šį miestą, o dabar siūlau pasigrožėti pagrindiniu visų gruzinų miestu. Sakartvelo sostinės Europos aikštė:

Vaizdas į miestą nuo apžvalgos aikštelės šalia 13 amžiaus Metechi cerkvės:

Tbilisio lynų keltuvas:

Sub Gevorg cerkvė senajame Tbilisyje:

Įžymiosios ir taip mėgiamos Puškino, Tbilisio sieros pirtys:

Miestas labai spalvingas ir įdomus, dviem žodžiais jo neapibūdinsi:

Iš Tbilisio viena iš pačių populiariausių krypčių – senovinė Sakartvelo sostinė Mccheta. Tai nedidelis miestelis prie dviejų upių, Aragvi ir Mtkvari, santakos:

Mccheta – seniausias Sakartvelo miestas, įkurtas penktame amžiuje prieš mūsų erą. Sakoma, kas Mccheto turguje galima nusipirkti patį skaniausią skartvelišką saldumyną – čiurčhelą. Ir aš nusipirkau ta proga. Jei pavyks ten nuvykti, dar rekomenduoju įsigyti Svanų druskos. Ir pirkite daug, kainuoja mažai, o valgysite ilgai. Kaip prisiminti Sakartvelą:

Mcchete yra Svetitskhoveli katedra – pati didžiausia Sakartvele, skartveliškos architektūros šedevras. Katedroje palaidoti paskutiniai Skartvelo karaliai ir kiti Bagrationi šeimos nariai. Pagrindinė Sakartvelo katedra:

Dar viena populiari vieta, kuria rekomenduoju aplankyti iš Tbilisio – Davido Garedži vienuolynų kompleksas. Kompleksas yra už poros valandų kelio nuo Tbilisio, prie Sakartvelo Azerbaidžano sienos:

Jau pakeliui jūsų laukia įdomūs vaizdai. Štai kur tikras Sakartvelas:

Beje, su avių banda visada ganosi ožkos. Kai kada avys nukrenta į bedugnę, kai nutrūktgalviškai lekia visa banda. Ožkos pasižymi didesniu intelektu ir veda avis paskui save toliau nuo nelaimių. Štai toks įdomus faktas, apie kurį aš nežinojau. Avinai, ką čia bepridursi :)))

Mano kolegė Liudmila Fiodorova neišlaikė ir pasidarė selfį su Sakartvelo piemenimis. Nuodėmė praleisti tokį kadrą:

Ši šventovė viena iš pagrindinių Sakartvelo lankytinų vietų. Patį kompleksą sudaro apie 20 senų, įvairaus dydžio ir stovio, uolose iškaltų, vienuolynų. Dalis vienuolynų yra kaimyniniame Azerbaidžane. Sakartvelas jau daugiau nei dvidešimt metų bando susigrąžinti šventoves, kurios perėjo kaimyninei valstybei sugriuvus TSRS:

Kai kurie iš mūsų grupės „subėgiojo” į Azerbaidžaną, siena už kelių šimtų metrų. Aš nerizikavau, nes po apsilankymo Kalnų Karabache, Azerbaidžano valdžia įtraukė mane į juodąjį sąrašą. Na ir Alachas su jais. Na ir be to, man į šią šalį reikalinga viza :)))

Labai fotogeniška vieta, nemanote?

Mano kolegė Olga Čeredničenko iš Rusijos kalbasi su kalnais:

Šalia Tbilisio yra dar viena vyno darykla, kurioje teko pasisvečiuoti:

Šeiminikas – vyndarys Sulchanas pats vaišina svečius savos gamybos čačia:

Tai kvevri. Keramikinis kubilas, forma primenantis amforą, tik be rankenų. Kvevri – tai indas, kuriame Sakartvele laikomas ir brandinamas vynas. Kvevri gali būti nuo kelių litrų, ąsočio dydžio iki kelių šimtų litrų talpos. Nuotraukoje apie 300 litrų talpos kvevri:

Mano manymų, pas Sulchaną mes ragavome patį skaniausia raudoną vyną iš Saperavi vynuogių veislės. Nepadauginkite, vynas sunkus, sodrus, kitą dieną mirinėsite. Nors tiesą pasakius, Gruzijoje tai padaryti sunku:

Kol mes geriame vyną, pagrindinis visos Latvijos „kačiokas” Olegas Burinskis susipažįsta su Sakartvelu iš arti:

Kaip ir nieko ypatingo, darykla, kaip darykla. Jei ne vieta, kur ji randasi. O yra ji Alazano slėnyje. Žinote tokį?

Sakartvele jį vadina Kachetijos lyguma. Gražumėlis:

Žymus blogeris, bei mažų ir didelių teatrų aktorius Piotras Loviginas, įpiešęs raudono vyno, prisipažįsta šiai vietai meilėje. Piotą taip sujaudino Gruzija, kad jis iš kart čia vedė. Jo video iš vestuvių Sakartvele galite pažiūrėti čia:

Beje, pas Sulchaną galima ne tik paragauti vyno ir sužinoti vyndarystės paslapčių, bet ir pasisvečiuoti keletą dienų. Na, ar keletui savaičių. Vieta juk įžymi. Be to, jus čia išmokys gaminti chinkali ir čiurčhelą. Tapsite tikru sakartveliečiu :)))

Iš Tbilisio mes patraukėme į kelionę Gruzijos karo keliu. Tai istorinis, kelio iš Tbilisio į Vladikaukazą per pagrindinį Kaukazo kalnagubrį, pavadinimas:

Kelias jau pats iš savęs įžymybė. Ir dar viena įžymybė. Pakeliui mes užsukome į Gadauri kaimelį – pagrindinį Gruzijos kalnų slidinėjimo kurortą:

Pabuvome Draugystės arkoje. Tai apžvalgos aikštelė šalia Gadauri, nuo kurios atsiveria puiki panorama:

Čia galima paskraidyti parasparniu. Ekstrimo su kaupu. Galima sužinoti iš kur išsiskiria adrenalinas :)))

Norintiems išduodu vietas, slaptažodžius. Šis, 15 – 20 minučių trukmės, malonumas kainuoja apie 100 eurų:

Šalai Gadauri yra Stepantsminda. Tai kaimas prie sienos su Rusija. Iš Gadaurio tai visai šalia, apie valandą mašina:

Šalia šio kaimo yra Kazbekas – pats aukščiausias Kaukazo penkiatūkstininkas. Štai jis, kylančios saulės spinduliuose:

Šios vietos simbolis – Šv. Trejybė cerkvė ant kalno virš Gergeti kaimo. Nusigauti ten galima ir pėsčiomis, bet geriau ten vykti automobiliu. Beje, žiemą į Šv. Trejybės cerkvę patekti negalima, tik kai nėra sniego. Bet ir vasarą patekti čia ne taip paprasta:

Cerkvė yra 2200 metrų aukštyje. Ją specialiai pastatė tokioje sunkiai prieinamoje vietoje, kad esant reikalui čia būtų galima išsaugoti krikščioniškas relikvijas ir apsaugoti jas nuo priešų antpuolių. Nuo kalno, ant kurio stovi cerkvė, atsiveria nerealaus grožio vaizdai į Stepantsmindą, kalnus ir apylinkes:

Nuo viso šio grožio perveria širdį:

O už kalnagubrio yra gražus Chevrusetijos regionas:

Chevruserijoje yra įžymusis Šatili kaimas. Šiame kaime yra miestas-tvirtovė, į kurią retai užsuka daugelis turistų:

O štai beje mūsų filmas apie kelionę po Sakartvelą. Tada mes aplankėme Svanetiją, Imeretiją ir Adžariją:

Tokią aš pamačiau Gruziją per 4 keliones viso praleidęs joje apie mėnesį. Aš tiksliai žinau, kad dar kartą čia grįšiu. Šalis tiesiog pritrenkianti daugeliu aspektų. Kituose reportažuose papasakosiu apie, mano manymu, pačius įdomiausius Sakartvelo miestus – Tbilisį ir Batumį. Visiems sėkmės ir neužmirštamų kelionių!

Dar rekomenduoju paskaityti:

Sakartvelas (Gruzija). Filmas – kelionė.

Nuostabūs Gruzijos šunys.

Cchaltubas (Tskaltubo) – atgimstantis kurortas šalia Kutaisio. Ką verta pamatyti?

Sakartvelas. Chevrusetija, Šatili. Miestas – tvirtovė. Kur gyventi ir kaip atvykti.

P. S.  Mano keliones galima sekti Facebookir Instagram. Prenumeruokite Travelblognaujienas ir skaitykite apie keliones po Baltijos šalis ir pasaulį, jūsų laukia daug įdomybių! Skaitykite, prenumeruokite, komentuokite ir dalinkitės įspūdžiais. Kitus mano straipsnius galite rasti čia.

Taip pat galite su manimi susisiekti jei Jus domina bendradarbiavimas su TravelBlog Baltic. Siūlome kompleksinį markentinginį  palaikymą ir konsultacijas turizmo srityje jūsų verslui tinklapyje, bloguose, žiniasklaidoje, socialiniuose tinkluose ir kitose medijose. Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje ir ne tik. Kuriame o įvairaus sudėtingumo foto, video, audio turinį. Jei norite pabendrauti šia tema — jums čia: alexander@travelblog.lv.

Autorius: Aleksandr Alimov