Cchaltubo herbas. Šaltinis: imereti.gov.ge

Cchaltubas (Tskaltubo) – atgimstantis kurortas šalia Kutaisio.

Apie 10 km nuo Kutaiso yra Cchaltubas (Tskaltubo) – atgimstantis balneologinis kurortas. Apie šios vietos vandenų gydomąsias savybes žinoma jau nuo VII – IX amžiaus. 1920 metais atlikti tyrimai, tik patvirtino šio vandens unikalumą. Tad 1926 m. pradedamas statyti kurortas. 1931 m. Cchaltubas skelbiamas kurortu ir balneoterapijos centru. 1950 – 51 m. –  naujas generalinis planas, miestas suskirstomas 3 tris zonas: balneologinę, sanatorijų ir gyvenamą. Viduryje miesto formuojamas parkas. Žiedu aplink jį statomos sanatorijos. Per visą laikotarpį čia pastatoma 19 sanatorijų, kuriose – apie 5000 miegamų vietų. Įrengiamos 9 terminio radoninio vandens maudyklos. Cchaltubas tampa sąjunginės (TSRS) reikšmės kurortu. Paleidžiamas traukinys Maskva – Cchaltubas. Pats klestėjimo metas – 1980 pabaiga. Tuomet per metus čia apsilankydavo apie 125 000 poilsiautojų.

1991 metų balandžio 9 d. Sakartvelas (Gruzija) paskelbia nepriklausomybę, byra Sovietų Sąjunga ir poilsiautojų srautas mažėja, sanatorijos tuštėja.

1992 – 93 metais įsiplieskia Sakartvelo – Abchazijos konfliktas. Virš 250000 etninių gruzinų palieka Abchaziją. Cchaltubo sanatorijose apgyvendinama apie 8000 – 9000 pabėgėlių. Dar ir dabar kai kuriose apleistose sanatorijose galima sutikti ten gyvenančių žmonių…

Dabar dauguma sanatorijų apleistos ir tapusios savotiškais lankytinais objektais.

Sanatorija Medėja (Medea)

Vieną iš gražiausių, apleistų sanatorijų – „Medėja”. Jos nuotrauką matome ir ant lankstinuko su Cchaltubo lankytinomis vietomis. Kaip rasti?

Takas link sanatorijos.

Tako gale mus pasitinka ištaigingas fasadas.

Puiki kolonada. Ar pastebėsite šioje nuotraukoje ką nors neįprasta?

Pastebėjote vijoklius besivejančius aplink kolonas? Ar jums neprimena scenų iš kino filmų? O ar pastebėjote pirmoje nuotraukoje „išlikusius” šviestuvus palei taką?

Tai likusios dekoracijos iš čia vykusio filmavimo. Vijokliai plastikiniai. Bet patikėkit, vaizdas, lyg būtum pasakoje…

Kolonada tikrai įspūdinga.

Ten, kur sienose daug drėgmės, jau auga paparčiai.

Pro lubas sunkiasi vanduo.

Vaizdas užlipus iki pat viršaus.

Kairiojoje pastato dalyje dar gyvena žmonės.

Buvo kažkaip keista ir siurrealistiška sutikti šioje vietoje vaiką…

Nesinorėjo trikdyti gyventojų ramybės ir aš pasiskubinau atgal.

Vaizdas į vidinį kiemą.

Vaizdai nusileidus…

Ir tai tik viena, iš apleistų sanatorijų. Praktiškai beveik visos sanatorijos – puikus Stalininio ampyro pavyzdys.

Grandioziniai pastatai traukia fotografus. 2018 m. žymaus belgų fotografo Redžinaldo Van De Velde (Reginald Van De Velde) nuotraukas publikavo National Geographic.

2019 m. publikacija CNN.

Šiais metais Cchaltubą aplankė ir naujai išrinkta Sakartvelo prezidentė Salome Zurabišvili. Ir viena iš vietų, kur ji lankėsi buvo sanatorija „Medėja”

Šaltinis: 1tv.ge

Cchaltubas po truputi atgimsta, dalis sanatorijų privatizuotos, veikia viešbučiai ir radoninio vandens šaltiniai.

LEGENDS Tskaltubo Spa Resort

Tačiau vienoje sanatorijoje pabėgėliai neapsigyveno. Ši sanatorija priklausė TSRS gynybos ministerijai. Kadangi tuo metu Sakartvele dar buvo likusi Rusijos karinė bazė (beje, paskutinis Rusijos karys paliko Sakartvelą tik 2007 m.), tad, kai į Cchaltsuba plūstelėjo pabėgėliai, šią sanatoriją gyvu žiedu apjuosė kareiviai ir nieko neįleido į vidų.

Sanatorija apie 1950 m. Šaltinis: Wikimedia Commons (Autorius: Georgia 2017 / CC-BY-SA-4.0).

Vėliau savininkai keitėsi ir 2011 m. ji, po trijų iš keturių esamų pastatų rekonstrukcijos, iš naujo atvėrė duris kaip LEGENDS Tskaltubo Spa Resort. Likęs pastatas laukia savo eilės. Ateityje ten planuojamas 5 žvaigždučių viešbutis.

Praėjimas iš miegamojo korpuso į restoraną ir konferencijų salę.

Čia valgo viešbučio svečiai, Vienu metu gali valgyti apie 300 žmonių.

Įspūdinga konferencijų salė. Viskas išlaikyta taip, kaip atrodė sovietiniais laikais. Su šia – iš viso 7 konferencijų salės.

Šviestuvas iš kalnų kristalo. Svoris – 4,5 tonos, skersmuo – 4 m.  Tam, kad jį nuleisti ir nuvalyti buvo reikalingas TSRS gynybos ministro įsakymas.

Viešbučiui priklauso 16 hektarų parkas. Kieme –  šiuolaikiškas lauko baseinas.

Kas dar įdomaus šiame viešbutyje? Jei gražiai paprašysite, greičiausiai jums parodys Stalino apartamentus. Čia jis lankėsi ne kartą.

O taip atrodo viešbučio kambarys. Išlaikyta autentika. Kambarius rezervuoti galima per Booking.com.

Cchaltubas (Tskaltubo) – unikali vieta. Čia gydomasis radoninis vanduo, puikus subtropinis klimatas, daug Stalininio ampyro pastatų, ir puikus parkas. Mėgstantiems apleistus pastatus reikia paskubėti, nes sanatorijos po truputi privatizuojamos ir ruošiamos rekonstrukcijai.

P.S. Užsukite į mano puslapius Facebook’e ir Instagram’e . Sekite mano kelionės TravelBlog’e . Žiūrėkite, skaitykite, sekite ir komentuokite.