Sveiki! Šiandien papasakosiu jums apie britų miestą Mančesterį. Kai aš pirmą kartą papuoliau į Didžiąją Britaniją, atsimenu vieną nutikimą, kuris mane nustebino. Londono geležinkelio stotyje prie manęs priėjo pagyvenęs anglas ir gera anglų kalba pasakė: „Excuse me SIR, can you help me?”Aš tada nustebau, koks SERAS?! Vyrui buvo kokių 70 metų, o man apie 30. Net neatsimenu ko jis norėjo, berods kažko negalėjo rasti telefone.

Vėliau, kai jau grįžau namo, aš prisiminiau šį nutikimą. Tada pagalvojau: Štai ji, soti, turtinga, išsilavinusi Europa. Anglai nepakartojami savo paslaugumu, mandagumu, nuoširdžiu noru padėti ir tradicijomis. Tame visa Anglija. Tai paperka ir čia norisi grįžti vėl ir vėl. Beje, aš jau 8 kartą atskridau į Angliją. Tai absoliutus rekordas iš visų 40 šalių, kuriose aš buvau. Šiandien papasakosiu kaip nusigauti iki Mančesterio ir ką ten veikti. Ir taip, 5 priežastys aplankyti Mančesterį!

1. Futbolas ir Mančesterio Old Trafordo (Old Trafford) stadionas.

Niekam ne paslaptis, kad anglai futbolo pradininkai. Čia futbolas – religija. Mančesteryje yra du klubai Manchester United ir Manchester City. Patekti Anglijoje į futbolo rungtynes, sena mano svajonė. Nepasakyčiau, kad aš futbolo sirgalius, aš net pasaulio ir Europos čempionatų neseku. Tiesiog norisi pajausti tikro futbolo atmosferą. Kartą su draugu net nusipirkau bilietą į Manchester United rungtynes, tačiau dėl sveikatos būklės nepakliuvau į jas. Deja ir dabar nepavyko.

Iki galo nebuvau tikras ar skrisiu, todėl iš anksto nepirkau bilietų. Tai buvo didelė klaida. Esmė tame, kad dauguma sirgalių perka bilietus iš anksto. Daugelis net perka abonementą visoms mėgiamo klubo namų rungtynėms. Artėjant rungtynėms kaina kyla iki debesų, o rungtynių dieną būna, kad bilietus parduoda daugiau nei už 1000 svarų! Todėl jei ruošiatės į futbolo rungtynes, bilietais pasirūpinkite iš anksto. Į kai kurias rungtynes bilietus įsigyti galima pradedant nuo 50 svarų. Sutikite, visai pakenčiamai. Vis gi į futbolo rungtynes patekti pažadu artimiausiu laiku.

Be pačių rungtynių, stadionuose rengiami pažintiniai turai. Kažkada aš pasakojau apie tokį turą po Londono Stamford Bridge stadioną – Chelsea klubo namų areną. Ten net be rungtynių yra ką veikti ir ką pamatyti.

2. Mančesteris puikus miestas apsipirkimui.

Kas iš mūsų nemėgsta šopintis?! Aš pasivaikščiojau po miestą ir aptikau keletą įdomių parduotuvių. Po mūsų baltiškos vienodų parduotuvių „įvairovės”, kai kurios angliškos paliko įspūdį. Mūsų buvę tautiečiai čia irgi yra:

Pažiūrėkite, kokia puiki parduotuvė! Kažkas panašaus į mūsų po-sovietines komiso parduotuves:

Viduje pilna visko:

Baltijos šalyse nemačiau nei vienos panašios parduotuvės. Jei kur nors yra – parašykite komentaruose.

Dar viena šauni parduotuvė. Dabar autorinių dizainerių kurtų baldų:

Taip pat čia galima rasti daug idėjų savo namams:

Iškart pasakysiu, kad kainos lyg parduotų automobilius, o ne baldus:

Pavyzdžiui šios instaliacijos iš stiklo ir medžio kaina virš 3000 svarų:

Parduotuvė per tris aukštus. Pasivaikščioti čia įdomu, net jei nesiruošiate nieko pirkti:

Čia parduoda ne tik baldus, bet ir interjero detales:

3. Mančesterio gyvenamasis rajonas Pikadilio kaimas (Piccadilly Village).

Šis gyvenamasis rajonas yra tarp kanalų, visai šalia Ibis Budget Manchester Centre Pollard Street, kuriame mes gyvenome. Šiaip viešbutis šiaip sau. Kaina už naktį balandžio mėnesį buvo 45 svarai. Tačiau liepa kaina išauga jau iki 100 – 110 svarų. Dar viena priežastis keliauti ne sezono metu. Yra pačiame centre, 10 minučių pėsčiomis nuo Mančesterio geležinkelio stoties:

Kambaryje lova, televizorius, dušas, tualetas. Pusryčiai nelabai, viešbutyje nepusryčiaukite. Geriau pavalgyti kitur, vėliau parašysiu kur:

Piccadilly Village rajonas nesenas, jam truputi virš 30 metų:

Nežinau kiek čia kainuoja nekilnojamas turtas, bet galvoju, kad ne pigiai:

Visus namus supa kanalai:

Čia, kaip ir visur kitur Europoje, daug gyvūnų. Labai graži vieta, kurią rekomenduoju aplankyti:

4. Kinų kvartalas Mančesteryje (Manchester China Town).

Dar viena vieta Mančesteryje, kurią rekomenduoju aplankyti. Mančesterio China Town vienas didžiausių Europoje. Kinų kvartalas pasitinka svečius vartais:

Aš labai mėgstu azijietišką maistą. Tad tai viena iš priežasčių, kodėl aš seniai norėjau čia pakliūti. Čia daugiausia pristatoma kinietiška, tailandietiška, vietnamietiška ir kitos azijietiško maisto virtuvės. Kaip paaiškėjo Azijos virtuvė patinka na man vienam. Į kai kuriuos restoranus žmonės laukia eilėje:

Taip pat čia sutelkti kiniečių medicinos centrai, masažo salonai, turgūs ir parduotuvės.

Čia galima nusipirkti bet kokių prekių iš Kinijos ir ne tik.

O štai čia aš ir rekomenduoju pavalgyti. Tiesiog šalia vartų į Kinų kvartalą yra geras kiniečių restoranas – bufetas. Jis taip ir vadinasi:

Visas cinkelis tame, kad sumokate 11,90 svarų ir valgote kiek norite. Tipo švediškas stalas:

Reikia pažymėti, kad nuo pat restorano atsidarymo (12:00) jis iš karto užsipildo žmonėmis. Tiems, kam nepasisekė, lieka laukti lauke savo eilės:

Maisto kaina įtraukta į 11,90, o už gėrimus reikia mokėti atskirai. Būtinai apsilankykite, jei likimas jus nuves į Mančesterį.

Taip pat šalia Kinų kvartalo yra Mančesterio meno galerija. Ją rekomenduoju aplankyti vien todėl, kad įėjimas nemokamas. Net mene galima atsekti Britanijos imperinę praeitį:

Galerija užima keletą parodų salių 4 aukšte:

Kaip manote, iš ko padaryta ši suknelė? Iš adatų! Neįsivaizduoju, kiek laiko reikėjo jai pagaminti:

Tiesiog keletas nuotraukų:

5. Nacionalinis parkas Lake District arba Ežerų kraštas.

Ši vieta, turbūt, buvo vienas iš pagrindinių šios kelionės punktų. Lake District – didžiausias ir vienas labiausiai lankomų Nacionalinių parkų Anglijoje. Kiekvienais metais čia atvyksta iki 20 milijonų turistų ir keliautojų iš viso pasaulio. Jis garsus savo kalnų ir ežerų peizažais. Taip pat jo teritorijoje yra Scafell Pike kalnas – aukščiausias Anglijos taškas. Beje, į jį mes su jumis užkopsime.

Ežerų kraštas yra ne Mančesteryje, o 1,5 – 2  val. kelio autobusu ar traukiniu nuo jo. Mančesteris su savo oro uostu labiausiai patogus kelionės pradžios taškas. Beje, apie lėktuvų bilietus. Į Mančesterį tiesioginį skrydį turi nacionalinės Latvijos avialinijos airBaltic.

Apie jų šaunius naujus lėktuvus (airBaltic pats jauniausios avialinijos Europoje) ir jų verslo klasę aš jau rašiau čia. Taip pat rekomenduoju užsisakyti maistą – labai skanu! Net ekonominėje klasėje, jau nekalbant apie verslo klasę:

Beje, pirmą kartą gyvenime Mančesterio oro uoste mačiau eilę prie restoranų ankščiau 8 ryto. Ką čia pasakysi, mėgsta britai valgyti ir keliauti:

Iš oro uosto terminalo galima tiesiogiai pereiti į geležinkelio stotį. Labai patogu, ypač, kai lyja. Beje, anglai turi posakį: Jei tu pasiilgai lietaus, važiuok į Kambriją! Tai ir yra grafystė, kurioje – Ežerų kraštas.

Bilietus į traukinį geriausia irgi pirkti iš anksto – kaina gali skirtis iki 5 kartų! Vieną kartą aš pavėlavau į traukinį ir teko pirkti bilietą vietoj 6 už 25 svarus. Traukinio bilietus patogiausia pirkti čia.

 

Traukinys dažniausiai greičiau, pigiau ir patogiau nei automobilis. Tad rekomenduoju. Traukinyje galima užkasti, lindėti internete ar pasnausti. Prisipažinsiu, mes net gėrėme alų. Dar ir pasigėrėsite peizažais už lango galite:

Lake District aš aplankiau keletą miestelių. Reikia pasakyti, kad malonumas čia pagyventi ar pailsėti ne iš pigiųjų. Kai kurie Londono gyventojai atvykę į Ežerų kraštą stebisi, kodėl čia taip brangu. Tačiau paklausa, kaip sakoma,  gimto pasiūlą. 11 val. pirmadienį visos automobilių stovėjimo aikštelės, talpinančios šimtus automobilių, užkimštos.

Kiekvienas anglas atvyksta čia bent kartą metuose atostogų ar savaitgaliui. Tačiau sutaupyti galima. Po parką galima važiuoti tokiais dviaukščiais autobusais. Bilietas dienai kainuoja 11,50 svarų. Galite važinėti po visą Nacionalinį parką, labai patogu.

Beje, jei jūs pagalvojote, kad čia telefono būdelė, jūs suklydote – čia pirmosios pagalbos punktas. Čia net defibriliatorius yra. Taip yra todėl, kad daugelis miestelių yra išsimėtę didelėje teritorijoje ir ne visada greitoji pagalba gali atvykti greitai. Šaunuoliai britai.

Miestas Kendalis (Kendal).

Per savo kelionę, aš be Mančesterio, aplankiau dar 3 miestus. Pirmas iš jų – Kendalis, kuriame gyvenau. Kendalis – pagrindinis Kambrijos grafystės miestas. Kainos dviems trijų žvaigždučių viešbučiuose (viso mieste apie 100 viešbučių) vasaros metu prasideda nuo 150 eurų už naktį. Bendrai viskas labai priklauso nuo esamų vietų, sezono, vykstančių renginių. Pigaus bed and breakfast varianto už 20 – 30 svarų, kaip didžiuosiuose miestuose, čia nerasite.

Todėl, kai planuosite kelionę, atsiminkite tai. Pažiūrėkite, kaip miesto gyventojai panaudojo seną vonią. Dar viena patarlė, kuri daug ką pasako apie anglus: „Geriau aš eisiu miegot alkanas, bet mano veja bus žalia”.

Kendlis – geras pasirinkimas apsipirkti. Čia yra TK Max tinklo parduotuvės. Kas buvo Anglijoje, žino kas tai. Mieste daug jaukių barų ir viešbučių, kuriems ne vienas šimtas metų. Tradicijos anglams labai svarbios. Jei yra galimybė apsistoti viešbutyje su istorija, jie būtinai pasirinks jį. Net jei viešbutis gerokai brangesnis.

Taip pat mieste daug restoranų ir SPA. Apskritai visi regiono miestai gyvena iš turizmo. Čia yra viskas: golfas, polo, vandens pramogos, futbolo aikštės, žygiai ir dar daug visko.

Miestas yra šalia upės:

Labai gera vieta lengvam poilsiui ir pasivaikščiojimui gryname ore:

Bowness-on-Windermere miestas ir Windermere ežeras.

Bowness-on-Windermere – miestas įsikūręs ant vieno iš didžiausių Anglijo ežerų kranto. Nakvynė čia (virš 130 viešbučių) dar brangesnė nei Kendlyje – 230 eurų dviems sezono metu. Jei nuomojatės automobilį, siūlau apsistoti ne pačiame mieste, o už jo. Šiek tiek sutaupysite. Jei biudžetas mažas, galima atvažiuoti rudenį ar žiemą, bus pigiau. Vasara – atostogų metas ir vietiniai užkelia kainas.

Čia rekomenduoju pasivaikščioti promenada šalia ežero ar paplaukioti valtele. Pasiturintiems keliautojams siūlau išsinuomoti jachtą:

Ir nuostabu, kiek čia žmonių. Pirmadienį, 11 valandą, neina prasilenkti siauromis miestelio gatvėmis, tiek žmonių. Net per lietų daug žmonių:

Įdomus faktas. Aštuntą kartą atskrendu į Angliją ir tik dabar sužinojau, kad visos šalies gulbės priklauso Anglijos karalienei. Jų liesti, jau nekalbant apie rimtesnes manipuliacijas, negalima. Už tai galima ir sėsti.

Jaukių restoranų ir viešbučių kiekvieno skoniui čia taip pat gausu. Ar seniai buvote restorane, kuriam 250 metų?

Namas – tiltas. Pirmą kartą tokį stebuklą matau. Ankščiau jis buvo gyvenamas, dabar suvenyrų krautuvėlė. Pažiūrėkite, koks gražumėlis! Dar ir su balkonu.

Labai rekomenduoju rudenį pasivaikščioti tarp japoniškų raudonųjų klevų, kurie yra šalia vietinio universiteto. Gražu:

Eskdale miestelis.

Eksdeilas – mažas miestelis kalnuose. Viešbučių čia ne daugiau dvidešimties. Nakvynės kaina dviems prasideda nuo 120 eurų.

Pakeliui į Eksdeilą jūs pamatysite daug įdomaus. Važiuoti reikia automobiliu. Čia važiuoja mėgstantys aktyvų poilsį ir tie, kas tiesiog nori persikrauti ir praleisti laiką unikalioje šiaurinėje Ežerų krašto gamtoje. Ir čia yra ką pamatyti. Bet!

Iš karto perspėsiu apie pakankamai sudėtingus kalnų kelius, jei sugalvosite nuomotis automobilį. Reikalingi tam tikri vairavimo įgūdžiai, kitu atveju galite papulti į nemalonią jums ir jūsų piniginei situaciją. Keliai geri, bet labai siauri. Perėjos neaukštos, tačiau patikėkite, jei jūs neturite pakankamai patirties važiuojant kalnų keliais, geriau nebandykite.

Nuotraukoje mašina nulėkusi į griovį, kurią tiesiog paliko. Mėlynas automobilis irgi „užstrigo” pakilime maždaug kilometras iki šios vietos. Bet kokiu atveju, ir situacijoje nuotraukoje, absoliučiai visi vairuotojai sustoja paklausti ar reikalinga pagalba. Tame tarpe ir mes. Mėlyna Vauxhall (angliškas Opel) mes išstūmėme. Tad vairuokite labai atidžiai!

Britanijos kaimiškos vietovės puikios. Važiuodami į Eksdeilą jūs kaip tik pravažiuosite pačia aukščiausią Anglijos tašką Scafell Pike:

Eksdeile yra vaizdingas kempingas. Dažniausiai čia vietiniai atvažiuoja savaitgaliais atsipūsti nuo darbų:

Čia važiuoja šeimomis į gamtą. Pasivaikščioti kalnuose, palei vietinius ežerus, krioklius ir upes:

Užsibūti čia daugiau nei dienai verta, jei jūs mėgstate pasivaikščioti, nakvoti palapinėje, žygius ir panašius dalykus. Infrastruktūra nelabai išvystyta, mažai viešbučių, restoranų ir pramogų, apart išvardintų. Tačiau jei jūs norite pabendrauti su gamta – jums čia!

Apskritai, Lake District tokia vieta, apie kurią pagalvojau, kad neblogai čia pagyventi kai būsiu pensininkas. Na ir nebūnant pensininku. Vėl gi – soti, turtinga, išsilavinusi Europa. Neskubus gyvenimo ritmas, niekas niekur neskuba, nėra didelių miestų beprotiškų lenktynių. Praktiškai nėra atvykusių dirbti iš kitų šalių, čia jiems gyventi ne pagal kišenę.

Visi miesteliai, kuriuose aš pabuvau labai tvarkingi, visur gėlės, klumbos, vejos. Čia aš užsukau tiesiog iš smalsumo:

Tokia buvo mano kelionė į Mančesterį ir Lake District. O kokia jūsų mėgstama vieta Didžiojoje Britanijoje?

Mane galite rasti socialiniuose tinkluose Facebook ir Instagram. Prenumeruokite Travelblog naujienas ir skaitykite apie keliones po Baltijos šalis ir pasaulį, jūsų laukia daug įdomybių! Skaitykite, prenumeruokite, komentuokite ir dalinkitės įspūdžiais.

Taip pat galite su manimi susisiekti jei Jus domina bendradarbiavimas su TravelBlog Baltic. Siūlome kompleksinį markentinginį palaikymą ir konsultacijas turizmo srityje jūsų verslui tinklapyje, bloguose, žiniasklaidoje, socialiniuose tinkluose ir kitose medijose Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje ir ne tik. Kuriame o įvairaus sudėtingumo foto, video, audio turinį. Jei norite pabendrauti šia tema — jums čia: alexander@travelblog.lv.

Autorius: Aleksandr Alimov

Iš rusų kalbos vertė: Giedrius Gervys