Šis senas, gražus medis auga šalia Valdemarspils miestelio. Nedidukas miestelis anksčiau vadinosi Sasmaka ir tik 1926 metais buvo pervadintas Latvijos ekonomisto, publicisto ir politiko Krišjanis Valdermars, gimusio šiose apylinkėse, garbei.  Todėl ir liepa vadinama arba Valdemarspils Elku liepa, arba Sasmakas Elku liepa.  Gi Elks, išvertus iš latvių kalbos reiškia stabas. Tai rodo, kad tai buvo kulto objektas.

Taigi važiuojant keliu P126 Valgale – Roja yra nuoroda. Reikia nusukti ir pavažiuoti apie 600 metrus nuo kelio. Pirmas mus pasitinka pilkas Sasmakas dvaras (Sasmakas muiža) pastatytas 1886 metais.

Šalia tyvuliuoja Sasmakas ežeras, kuriame veisiasi baltieji amūrai, o dvaro parke auga Valdemarpils (Sasmakas) Elku liepa, storiausia ir seniausia Latvijos liepa.

Priešais liepą išdidžiai guli XVII amžiaus patranka.

Manoma, kad liepai apie 400 metų. Nors, pagal Guntis Eninš skaičiavimus, liepos apimtis per metus padidėja apie 3,5 cm, tad  jos amžius turėtų būti 247 metai. T.y. ji buvo pasodinta apie 1770 metus. Tačiau, kai tiksliai niekas nežino, aš tikiu, kad jai 400 metų 🙂

Paskutinio matavimo 2014 metais duomenimis, liepos apimtis 8,65 metro. Paprastai medžių kamienų apimtis matuojama 1,50 m nuo žemės, bet dėl tame aukštyje esančių stambių šakų, liepa matuota 30 cm nuo žemės. 2010 metais nulūžo viena didelė šaka ir dabar lūžio vieta apsaugota ir uždengta skarda. Prieš tai, liepa buvo dar gražesnė ir jos kamieno apimtis siekė 8,80 metro… Aukštis 25 metrai. Lajos projekcija ~320m2. Šakų ilgis iki 12 metrų. Rūšis – mažalapė liepa (Tilia cordata).

Medis atrodo įspūdingai ir būnant šalia apima geras jausmas. Jei būsit netoliese, būtinai užsukit čia…

 

P.S. Užsukite į mano puslapius Facebook’e ir Instagram’e . Sekite mano kelionės TravelBlog’e . Žiūrėkite, skaitykite, sekite ir komentuokite.