Sveiki! Per paskutinius metus aš kelis kartus buvau Šiauliuose ir skubu pasidalinti, mano manymu, įdomiomis miesto vietomis. Ką pamatyti, ką aplankyti Šiauliuose? Lankytinos vietos Šiauliuose įvairios, tinka tiek suaugusiems, tiek vaikams, tad nuobodžiauti neteks!

1. Pirmas TSRS pėsčiųjų bulvaras Šiauliuose

Bulvaras Šiauliuose buvo atvertas 1975 metais, kaip pirma pilnavertė pėsčiųjų gatvė TSRS! Jis tęsiasi miesto centru beveik 1,3 km. Idėja paversti važiuojamąją dalį pėsčiąja atėjo miesto vadovui Viliui Kazanavičiui berašant disertaciją apie miesto planavimą.

Pėsčiųjų gatvė suprojektuota remiantis geriausių Europos architektų ir Italijos, Vokietijos ir Austrijos miestų statytojų patirtimi:

Bulvare įsikūrę biurai, parduotuvės, kavinės ir restoranai. Taip pat yra suoliukai, fontanai ir poilsio zonos:

Prie bulvaro prisišlieja kaštonų alėja, kuri jungia bulvarą su istoriniu Zubovų parku – puikia vieta neskubiems pasivaikščiojimams:

Bulvaras – puiki vieta Šiauliuose. Čia galima pasivaikščioti, papramogauti, pavalgyti ir apsipirkti:

2. Fabriko „RŪTA” šokolado muziejus

Viena iš įdomiausių ir saldžiausių Šiaulių miesto vietų. Muziejus įkurtas konditerijos fabriko „RŪTA” dėka. Būtent jo sename pastate įsikūrė muziejus, viliojantis lankytojus saldumynų, šokolado, karamelės, uogų ir kepintų riešutų kvapais. Muziejus pasakoja ne tik apie pačio fabriko „RŪTA” istoriją, bet ir apie šokolado gamybos ir vartojimo istoriją. Pavyzdžiui kur auga ir iš kur į Lietuvą importuojami kakavmedžio vaisiai:

Šokolado gamybos istorijos pradžia siekia kelis tūkstančius metų. Dar senovės actekai ir inkai mėgo pasilepinti šokoladu:

Muziejuje bus įdomu suaugusiems ir vaikams. Rekomenduoju užsisakyti edukacinę ekskursiją su gidu, tai labai įdomu ir skanu!

Šio turo metu jums papasakos visas šokolado gamybos ir vartojimo paslaptis. Bet svarbiausia – leis pasireikšti jūsų fantazijai ir patiems pasigaminti saldumynus iš įvairių ingredientų!

 Čia daug interaktyvių pramogų. Jūs galite žaisti žaidimus, nusiųsti draugams ar artimiesiems originalias nuotraukas arba jūsų sukurtą originalų popieriuką saldainiams įpakuoti. Muziejuje yra kavinė bei konditerijos fabriko parduotuvė. Čia jūs galite paragauti ko nors iš produkcijos ir nusipirkti įvairių saldumynų. Žodžiu, ir suaugusiems, ir vaikams čia bus ką veikti:

3. Rėkyvos ežero paplūdimys ir plaukiojimas katamaranu Šiauliuose

Šiaulių miesto ribose yra Rėkyvos ežeras, kuris įeina į didžiausių Lietuvos ežerų dešimtuką. Čia yra ir miesto paplūdimys:

Paplūdimys suskirstytas į dvi zonas – smėlėtą ir apaugusią žole:

Šalia paplūdimio yra puikus restoranas „ŽVEJŲ UŽEIGA”:

Restoranas siūlo pasiplaukiojimą katamaranu po ežerą. Katamaraną išsinuomoti galima individualiai ar su kompanija:

Visada mėgau pasiplaukioti ežerais. Gerai, kad jų Baltijos valstybėse yra daug. Tik reikia atspėti gerą orą:

4. Chaimo Frenkelio vila

Vila – vienas iš pačių „matomiausių”, tiesiogine ir perkeltine šio žodžio prasme, Šiaulių miesto pastatų. Namas – viena iš pačių populiariausių šiaurės Lietuvos lankytinų objektų. 1908 metais pastatytas žinomos žydų šeimos – Chaimo ir Doros Frenkelių. Moderno stiliaus vilos interjere puikiai išsilaikė lipdiniai, medžio apdaila ir sienų freskų fragmentai.

Vilos interjerai:

Su tokia suknia į pobūvį!

Miesto maketas:

Pats geriausias laikas lankytis viloje – nuo birželio vidurio. Parkas prie vilos apsodintas tūkstančių rožių ir ne tik. Reginys nuostabus:

5. Šiaulių vaistinė „Valerijonas”

Ši vaistinė – vienas iš įdomiausių Šiaulių objektų. Ji yra pačiame centre, pėsčiųjų bulvare. Čia įsikūrusi pati vaistinė (viena iš seniausių Lietuvoje) ir parduotuvė. Ant pastato stogo galima pamatyti kates, kurios, kaip jūs suprantate, subėgo valerijono. Katės virš vaistinės „Valerijonas” įsikūrė 1870 metais arba daugiau nei prieš 150 metų!

Čia iki šiol saugomi seni įvairių vaistų ir mikstūrų receptai:

Vaistinė tiesiog nuostabi, nors ir visai nedidelė:

Vaistinės šeimininkė, nuostabi moteris Almira, papasakos, kaip pačiam pasigaminti kūno kremą. Patariu čia būtinai užsisakyti edukaciją apie jo gamybą. Visi kremo ingredientai natūralūs, viskas gaminama savarankiškai, prižiūrint Almirai. Moterims ir merginoms privaloma, puikiai ir su nauda sveikatai bei grožiui praleisite laiką!

6. Botanikos sodas

Botanikos sodas Šiauliuose įkurtas 1958 metais. Tai pats jauniausias ir nedidelis botanikos sodas Lietuvoje.

Tai puiki vieta pasivaikščiojimui, poilsiui lauke ir pasibuvimui gamtoje:

Galima išgerti arbatos tokiame arbatos namelyje ar pavėsinėje. Ir galima pasidaryti puikią iškylą gamtoje:

Botanikos sodo plotas apie 6,5 hektaro. Gegužę galima pamatyti nuostabią rododendrų kolekciją. Čia daug gėlių, tvenkinys, alpinariumas:

7. Venclauskių namai Šiauliuose

Šį pastatą vietiniai dar vadina „Baltaisiais rūmais”. Venclauskių namai – žinomos Stanislovo ir Kazimiros Venclauskių šeimos gyvenimo vieta. Pats namas – ryškus tarpukario modernizmo architektūros objektas. 2019 metais pastatas buvo pilnai restauruotas. Čia pristatomos istorinės parodos, organizuojami renginiai ir edukacijos, veikia kūrybinės dirbtuvės.

Mane labiausiai sužavėjo Lietuvos menininko ekspozicija karo ir holokausto tema:

Ši tema karo metu namo gyventojams buvo aktuali, nes Venclauskių šeima išgelbėjau daugybę žydų:

Šaunią vietą Instagram’ui taip pat rasite:

8. Šiaulių Šv. apaštalų Petro ir Pauliaus katedra

Katedra – vienas iš pačių ryškiausių Šiaulių miesto akcentų, kuris matomas beveik iš visų miesto vietų. Katedros špilio aukštis siekia 70 metrų.

Katedros statybos prasidėjo 1617 metais šalia senos, pusiau sugriautos bažnyčios. Miestiečių lėšomis bokšte buvo įrengtas mechaninis laikrodis.

Tačiau katedra net tik istorijos ir architektūros paminklas, bet ir šauni apžvalgos aikštelė. Pati aikštelė yra 70 metrų aukštyje, katedros bokšto varpinėje ir nuo čia atsiveria nuostabūs vaizdai į miestą:

9. Šiaulių dviračių muziejus

Vienintelis Lietuvoje dviračių muziejus atsirado 1980 metais, dviračių ir variklių fabriko dėka. Muziejaus ekspozicija pasakoja apie vieną iš seniausių, populiariausių ir ekologiškiausių transporto rūšių. Kaip jums šis medinis dviratis? Juo 1792 metai po Paryžių važinėjo grafas de Sivrakas!

Muziejus pasakoja viską apie dviratį, apie atsiradimo istoriją, sportą ir važinėjimą dviračiu. Lankytojai gali pamatyti tiek senus dviračius ir prototipus, tiek šiuolaikinius dviračius. Pavyzdžiui tarptautinės klasės sporto meistrės Vilmos Rimšaitės BMX dviratį.

Pilnai metalinis dviratis:

Muziejuje galima sužinoti apie dviratininkus, savo pergalėmis išgarsinusius Lietuvos vardą pasaulyje. Pamatyti kol kas neįprastus, bet vadinamus ateities transportu, velomobilius.

Dviračių muziejuje bus įdomu ir suaugusiems, ir vaikams. O velo-entuziastams, tiesiog rojus. Imkite gidą, jis jums papasakos daug įdomaus!

10. Vandos Kavaliauskienės kačių muziejus Šiauliuose

Katės nepanašios į žmones, joms nusispjaut į visokius popierius! Atsimenate šią dainą? Kačių muziejui Šiauliuose jau daugiau nei 20 metų. Muziejaus įkūrėja – Vanda Kavaliauskienė susimastė apie muziejau įkūrimą, kai kolekcija iš 6 gyvų kačių ir 6 tūkstančių (!) jų atvaizdų pradėjo nebetilpti pas ją namuose. Dabar muziejaus ekspozicija didžiausia Baltijos šalyse. 

Viduramžiais vienose šalyse manė, kad katės pikti padarai, kurie prišaukia nelaimes. Kitose, pavyzdžiui Egipte, žmonės tikėjo, kad katės – šventi gyvūnai.

Žemėlapis pasakoja, kaip skamba žodis „katė” įvairiomis kalbomis, įvairiose šalyse:

Susipažinkite, vienas iš muziejaus gyventojų. Visas kates galima apkabinti, glostyti ir pamaitinti kuo nors skanaus!

Be pačių kačių ir katinų, muziejuje eksponuojama paveikslai, statulėlės, žaislai, indai, pašto ženklai ir netgi knygos ir eilės apie kates! O šalia kačių muziejaus yra gyvūnų sodas, kuriame daug visokios egzotikos: driežai, papūgos, gyvatės, krokodilai ir net maža bezdžionėlė:

11. Šiaulių gatvės menas

Šiauliuose daug gatvės meno ir įvairių objektų. Pavyzdžiui tokie batai pėsčiųjų bulvare. Puiki vieta fotogrfijai:

Medžiuose, jei gerai įsižiūrėti, galima pamatyti neįprastus vietinius gyventojus:

Namas miesto centre:

Net balkonai Šiauliuose neįprasti:

Užrašas šalia gėlių parduotuvės. Vyrai, dovanokite moterims gėles:

Tiesiog siena:

Dar viena vieta puikiai fotografijai:

Vėžys, kuris miesto gyventojams ir svečiams primena, kad rūkymas kenkia sveikatai ir gali sukelti įvairias ligas:

Balandžiai šalia žinomo jaunavedžių salono:

Instaliacija šalia batų parduotuvės:

Knygyno kaiminystėje:

Šalia vaistinės:

12. Šiaulių fotografijos muziejus

Vienintelio Lietuvoje muziejaus specializacija – menas ir fotografijos technika. Čia vyksta populiarių Lietuvoje fotomenininkų parodos, istorinių fotografijų parodos, susitikimai su fotografais, edukacijos ir įvairios paskaitos fotografijos temomis. Muziejaus studijoje veikia fotografų būrelis. Tad visiems, kurie domisi fotografija, būtina apsilankyti.

Be pačio fotografijos muziejaus čia yra klasiška apžvalginė terasa, nuo kurios atsiveria puikūs vaizdai į miestą:

13. Jono Pauliaus II kelias ir paminklas popiežiui

1993 metų rugsėjo 7 diena popiežius Jonas Paulius II atvyko į Lietuvą. Šiauliuose jūs galite pereiti jo keliu, kuris prasideda nuo pėsčiųjų bulvaro ir baigiasi Šv. Ignaco Lojolos bažnyčioje.

Ta pati bažnyčia, kurioje meldėsi popiežius:

Šalia bažnyčios, popiežiaus atvykimo garbei pastatė paminklą. Įdomus faktas: Jonas Paulius II maldos metu išsipurvino rūbus raudonais dažais, vėliau ant paminklo, toje pačioje vietoje atsirado raudona dėmė.

14. Šiaulių geležinė lapė

Ši lapė jau tapo neoficialiu miesto simboliu. Šio monumento autorius – menininkas Vilius Puronas. Pastatyta lapė 2009 metais. Lietuvos Gineso rekordų knygoje parašyta. kad „Tai pati didžiausia animalistinė skulptūra Lietuvoje. Sveria virš 7 tonų, apie 15 metrų ilgio ir 6,6 metrų aukščio”.

Dizaineris pajuokavo, kad Vilniuje yra legenda apie geležinį vilką, o Šiauliai gali didžiuotis geležine lape – verslumo ir išminties simboliu. Miesto gyventojų ir svečių mėgstama fotografuotis vieta.

15. Baltų kultūros pažinimo centras „Baltų kelias”

Čia būtina apsilankyti su vaikais. Pirmo interaktyvaus centro tikslas, baltų kultūros pristatymas Lietuvoje ir kelionių po Baltijos šalis skatinimas, bei susipažindinimas su baltų nematerialiu, materialiu kultūriniu ir gamtos paveldu.

Centre galima sužinoti kuo gyveno baltai – senieji Baltijos šalių gyventojai. Čia istorija, kultūra, gyvenimo būdas pristatomi naudojant šiuolaikines technologijas, eksponato kopijas ir švietėjiškais renginiais. Tai prisideda prie didesnio supratimo apie baltų palikimą ir jo išsaugojimą.

„Baltų kelyje” jūs rasite keturis interaktyvius žaidimus. Žaidimas „Baltų profesija”, kurio pagrindas biometriniai žaidėjo duomenys, leidžia pamatyti save verpėja, audėja, kariu, žveju ir, nuskanavus QR kodą, įsikelti toki portretą.

Dar vienas mokomasis žaidimas – „Pažink baltiškus daiktus”, supažindina su baltų genčių namų apyvokos daiktais. Kol krenta įvairūs daiktai reikia nustatyti, kurie iš jų atitinką baltų periodą ir tematiką, kurie ne.

Žaisdami žaidėjai renka taškus. Žaidimas „Nukeliauk į Baltų kasdienybę“ leidžia prieš kamerą esantį žmogų perkelti į unikalią papildytos realybės aplinką, kurią jis pats pasirenka. Sukomponuotą vaizdą turistas gali išsaugoti kaip fotografiją ir, nuskaitęs QR kodą, įsirašyti. Štai, pavyzdžiui, jūsų nuolankus tarnas su staliaus apdaru:

Centras skirtas skatinti aktyvų lankytojų dalyvavimą, susidomėjimą, pažinimą ir informacijos įsisavinimą per pojūčius – klausą, uoslę, regėjimą ir lytėjimą.

Šiauliuose yra kuo užsiimti ir suaugusiems, ir vaikams. Miesto lankytinos vietos bus įdomios visai šeimai. Aišku tai toli gražu ne visos įdomios vietos, kurias siūlo miestas svečiams! Tačiau pačios įdomiausios pagal mane. Daugiau vietų ir galimybių poilsiui ieškokite oficialiame miesto tinklalapyje. Jei norite papildyti, parašykite savo variantus komentaruose!

P.S.

Socialiniuose tinkluose mane galima rasti Facebookir Instagram. Prenumeruokite Travelblog naujienas ir skaitykite apie keliones po Baltijos šalis ir pasaulį, jūsų laukia daug įdomybių! Skaitykite, prenumeruokite, komentuokite ir dalinkitės įspūdžiais. Kitus mano straipsnius galite rasti čia.

Taip pat galite su manimi susisiekti jei Jus domina bendradarbiavimas su TravelBlog Baltic. Siūlome kompleksinį markentinginį  palaikymą ir konsultacijas turizmo srityje jūsų verslui tinklapyje, bloguose, žiniasklaidoje, socialiniuose tinkluose ir kitose medijose Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje ir ne tik. Kuriame įvairaus sudėtingumo foto, video, audio turinį. Jei norite pabendrauti šia tema — jums čia: alexander@travelblog.lv.

Autorius: Aleksandr Alimov

Iš rusų kalbos vertė: Giedrius Gervys