Italijos regionas Markė (Marche) pakerėjo mane pasakiško grožio užutėkiais ir paplūdimiais, senoviniais miestais ir vyno daryklomis, gaminančiomis vyną įvairiam skoniui. Jis yra toliau nuo pagrindinių turistinių maršrutų, todėl  dar labiau patrauklus mėgstantiems lėtą,  kultūrinį – gamtinį poilsį. Paprastai čia poilsiauja vietiniai – linksmai, skoningai ir itališkai.

Numana

Numanas

Kaip nuvykti į Marke regioną Italijoje?

Marke įsikūręs centrinėje Italijos dalyje šalia Adrijos jūros. Regionas suskirstytas į 5 provincijas: Ankona (su to paties pavadinimo sostine),Pezaro, Mačerata, Fermo ir Askoli Pičeno. Ankonoje yra nedidukas oro uostas į kurį yra reguliarūs reisai iš Vokietijos (Miunchenas, Berlynas, Diuseldorfas), Didžiosios Britanijos (Londonas), Belgijos (Briuselis), Albanijos (Tirana), Ukrainos (Kijevas) ir Italijos (Katanija, Kaljari, Palermo).

Iš Rygos į Ankoną, be persėdimų, galima nuskristi čerteriniu reisu. Kiti artimiausi oro uostai: Rimini, Perudža, Florencija, Bolonija

Sirolas

Ką verta pamatyti Italijos Marke regione?

Marke turi ką pasiūlyti įvairiems keliautojams. Tai ir poilsis paplūdimyje,  keliavimas pėsčiomis,  poilsis su šeima, ekskursijos, supažindinančios su istorine architektūra ir vietinėmis vyno daryklomis.

Apie vyno degustaciją pakalbėsime kitoje publikacijoje, o dabar parodysiu pagrindinius miestus ir lankytinas vietas.

Rivjera del Konero

Rivjera del Konero (Riviera del Cònero) kurortinė Marke regiono zona.

Būtent ją visu pirma galima pamatyti ant daugelio atvirukų ir būtent šiuos paplūdimius pirmiausiai rodo Google paieška. Ant Konero kalvos yra gamtos parkas, o papėdėje – paplūdimiai su baltomis uolomis aplinkui. Į šią zoną patenka 16 municipalitetų. Kurorto tinklalapyje labai patogus interaktyvus  žemėlapis, kuriame galima ieškoti informacijos tiek apie miestus, tiek apie pramogas (maršrutai pasivaikščiojimui, paplūdimiai, ekskursijos ir t.t. italų,anglų ir vokiečių kalbomis). Kodėl jūsų pliažiniam poilsiui reikėtų keliauti būtent į Markę? Tikra retenybė, kad viename regione šalia  būtų akmeningi, smėlio ir smulkių akmenukų paplūdimiai. Galima pasirinkti kas patinka ir rasti, ir pilnai įrengtus paplūdimius, ir atokius laukinius. 16 paplūdimių suteiktos Mėlynosios vėliavos. Visuose yra šezlongai, persirengimo kabinos ir dušai. O palydėti saulę vietiniame barelyje su taure aperolio – ypatingas malonumas.

Rivjera del Konero

Ankona (Ancona) Italijos Marke regiono sostinė.

Miestas – pagrindinis regiono uostas. Iš Ankonos uosto galima keliauti į Graikiją, Kroatiją, Albaniją, Turkiją ir Juodkalniją.  Ankona  išsidėsčiusi kalnuotoje vietovėje, tad pukiai tinka žygiams pėsčiomis ir dviračiais. Daug įdomių lankytinų objektų yra ant kalvų.  Pavyzdžiui katedra, pastatyta ant Guasko kalvos, o Ankonos švyturio bokštas – ant Kapucinų.

Pagrindinės miesto lankytinos vietos: Trojos arka (Arco di Traiano); romėniško amfiteatro griuvėsiai (Anfiteatro romano); XVI amžiaus tvirtovė „Citadelė“su penkiais bastionais (Citadella di Ancona); Mole Vanvitelliana (Mole Vanvitelliana) – penkiakampis pastatas uosto salelėje, kuriame iš pradžių buvo ligoninė, o dabar naudojamas kaip parodų salė;  „13 triubelių“ fontanas Piazza Cavour aikštėje, kur vanduo trykšta iš 13 veidų –kaukių ir kas išgers šio vandens, būtinai grįš į Ankoną. Pačios žinomiausios bažnyčios:  Ankonos katedra (Duomo di Ancona), Chiesa di Santa Maria della PiazzaChiesa di Santa Maria di Portonovo ir Chiesa dei Santi Pellegrino e Teresa. Daugiau informacijos oficialiame tinkalpyje.

Ankona

Nors Ankona nėra kurortas visuotine prasme, čia yra geri paplūdimiai. Pats populiariausias Ankonos paplūdimys  Palombina – smėlėtas ir patogus poilsiui su šeima. Čia negilu ir galima lengvai atvykti viešuoju transportu iš centrinės stoties. Mėgstantiems akmenukus tiks Passetto paplūdimys. Jame gausu uolų ir koralų ir jis garsėja  žydra vandens spalva. Tačiau atvykti čia patogiausia automobiliu.  Labiau nutolę ir sunkiau pasiekiami paplūdimiai: nudistų  Sassi Neri ir Due Sorelle (it. – dvi seserys) –  pats vaizdingiausias visoje Italijoje. Į jį patekti galima tik vandens keliu.

Kur Pavalgyti Ankonoje?: restoranas  paplūdimyje Il Laghetto .

Loretas

Loretas (Loreto), Ankonos provincija, Italijos Marke regionas

Loretas – pats žinomiausiais piligriminis ir religinio turizmo miestas regione. Žinomiausioje bazilikoje Basilica della Santa Casa yra žemiškasis Mergelės Marijos būstas. Jis buvo parvežtas  į Loretą iš Nazareto kryžiaus žygių metu, kad būtų apsaugotas nuo sunaikinimo. Virš relikvijos pastatė kryžiaus formos baziliką, o pats namas apsuptas baltu marmuru su raižiniais, kuriuos darė žinomiausi to meto Italijos meistrai. Oficialiai bazilika priklauso Vatikanui. Be jos, Loreto yra Aviacijos istorijos muziejus (Museo storico aeronautico), bastionas (Bastione Sangallo) ir centrinė aikštė (Piazza della Madonna) su fontanu, Garofoli vyno darykla. Visą miestelį galima apeiti per dvi valandas.

Numanas

Numanas (Numana), Ankonos provincija,  Italijos Marke regionas

Numanas puikiai tiks mėgstantiems pliažinį poilsį ir vandens pramogas. Pasiekti jį patogiausia automobiliu. 90 proc. miesto yra Konero gamtos parko teritorijoje.  Pagrindinė miesto įžymybė – Šventovė (Santuario del Crocifisso), kuri pastatyta senos bažnyčios vietoje. Ten galima pamatyti Andrea Lilli freskas, ir stebuklingą  krucifiksą, kurį darė žmonės nuėmę Jezų nuo kryžiaus. Krucifiksą į Italiją atvežė imperatorius Karlas popiežiui Leonui III dovanų. Be to, mieste įspūdingi romėnų bokšto Arco di torre ir akveduko griuvėsiai, bei pritrenkiančios apžvalgos aikštelės. Paplūdimyje, šalia kalvos, įsikūrusi vėžlių gydykla ir kartais galima stebėti, kaip sustiprėję gyvūnai paleidžiami į jūrą.

Sirolas

Sirolas (Sirolo) , Ankonos provincija, Italijos Marke regionas

Kaip sakė mūsų gidas, jei ji keliautų atostogauti į Marke, tai apsistotų būtent Sirolo.  Sirolas, kaip ir Numanas – nedideli miesteliai. Čia mažai turistų ir labai vaizdingi paplūdimiai. Iš Ankonos į Sirolo galima atvykti autobusu. Kursuoja apytiksliai kas valandą.Kelonė užtruks apie 40 minučių. Paplūdimiai čia akmenukų, galima išsinuomoti gultą. Turėkite omenyje, kad į paplūdimį reikės leistis nuo kalno, o po to ir kilti į jį! Centrinėje miesto aikštėje apžvalgos aikštelė su panoraminiu vaizdu į pakrantę. Sirolas yra ant kalno, lyg pakibęs virš jūros. Pats žinomiausias paplūdimys –  Dvi seserys (Duo Sorelle)tarp dviejų uolų į kurį patekti galima tik iš jūros, išsinuomavus valtį ar prisijungus prie ekskursijos. Takas iki jo yra, bet jis pavojingas ir oficialiai uždarytas. Mieste galima pasižiūrėti šv. Mikalojaus (Chisea di San Nicola da Bari) ir šv. Petro (Chiesa di San Pietro al Conero) bažnyčias, pastatytas brolių benediktinų.

Kur pavalgyti Sirolo?: restoranas ant kalno su vaizdu į jūrą „Da Silvia“Rezervuokite staliuką iš anksto, vakare susidaro gyva eilė.

Grotte del Cantinone, Osimo

Ozimas (Osimo), Ankonos provincija,  Italijos Marke regionas

Internete apie Ozimą informacijos nedaug, nors jis man pasirodė vertas dėmesio. Po miestu iškastas tunelių tinklas – Grotte del Cantinone, ir dalį jo galima apžiūrėti. Skliautai iš smiltainio negriūva, nes čia pastovi 80% drėgmė. Sienos ir lubos išvagotos žymių nuo kirtiklių, kuriais vietiniai gyventojai kirto praėjimus. Senaiu čia buvo slaptų organizacijų (Pranciškonų, Tamplierių ir Masonų) susitikimų vietos. Dar ir dabar yra išlikusi jų simbolika. O šalimais – kareivių, kurie slėpėsi čia karo metu, piešiniai. Bendrai po miestu, 5 lygiuose (nuo 5 iki 15 metrų gylyje) yra 10 kilometrų tunelių. Lankymui atidaryta pati seniausia ir giliausia tunelių dalis po bazilika Basilica Di S. Giuseppe da Copertino. Ekskursija su gidu trunka apie 40 minučių. Pamatyti galima apie 300 metrų tunelių. Būtina išankstinė registracija. Daugiau informacijos čia.

Palazzo campana, Osimo

Ką dar pamatyti Ozime?

Po Ankonos bombardavimo II Pasaulinio karo metu, administracinis regiono centras buvo perkeltas būtent į Ozimą. Be tunelių, Ozime dėmesio verti: katedra (San Leopardo), rotušė  (Municipio) su begalvėmis skulptūromis; teatras „Naujasis Feniksas“ (Teatro La Nuova Fenice) su pasagos formos neoklasikinio stiliaus sale ir VIP ložėmis balkone; Palazzo Campana dvaras – miesto kultūros centras, kuriame reguliariai rengiamos parodos; sodas Giardini Piazza Nuova su panoramine aikštele.

Ofida

Ofida (Offida) – Askoli – Pičeno provincija, Italijos Marke regionas

Ofida garsėja visoje Italijoje savo rankų darbo nėriniais. Čia pastatytas paminklas – fontanas trims nėrėjoms. Yra Nėrinių muziejus (Museo del Merletto a Tombolo). O palei gatveles dažnai galima sutikti nerenčias ir nėrinius pardavinėjančias bobulytes. Nors man Ofida labiausiai įsiminė dėl savo keistos Šv. Marijos (Santa Maria della Rocca) bažnyčios ant uolos. Ji stovi ant skardžio pačiame aukščiausiame miesto taške, o jos viduje senos, dalinai restauruotos, žinomo autoriaus –  „Meistro iš Ofidos“, freskos. Malonu pasivaikščioti po Ofidą vingiuotomis gatvelėmis. Pagrindinėje miesto aikštėje stovi Palazzo Communale arkiniais skliautais ir vyno krautuvėle Ciu Ciu. Jei ruošiatės į šiuos kraštus pavasarį, savaitę iki Didžiojo pasninko, pateksite į karnavalą „Lu bov fint“, kurio pagrindinis veiksmas –  jaučio pavidalo kamšalo medžioklė.

Santa Maria della Rocca, Offida

San Benedeto del Trontas (San Benedetto del Tronto), Askoli – Pičeno provincija, Italijos Marke regionas

San Benedeto del Trontas – vienas didžiausių pakrantės kurortų. Balto smėlio paplūdimiai pažymėti Mėlynosiomis vėliavomis, o už patogumus ir pramogas jį labai mėgsta šeimos su vaikais. Patogus įėjimas į jūrą, batutai, pripučiami kalneliai, kempingai – vaikai turi kuos užsiimti! Vaizdinga, penkių kilometrų ilgio promenada, apsodinta 7000 palmių davė miestui „Palmių Rivjeros“ vardą. Jei norisi paįvairinti pliažinį poilsį, galima pažiūrėti viduramžių bokštą Torrione ir katedrą arba pasivaikščioti po kalvas apaugusias vynuogynais.

Kur papietauti San Benedetto del Tronto?: restoranas paplūdimyje Bagni Andrea

San Benedetto del Tronto

Askoli Pičeno (Ascoli Piceno), Askoli – Pičeno provincijos, Italijos Marke regione, sostinė

Askoli Pičeno vadina “šimto bokštų miestu”. Miesto centras –  švelnios smėlio spalvos, išklotas travertinu, akmeniu, kurį nelengva apdirbti. Miestas žinomas savo Tautos aikšte (Piazza del Popolo), kurią vadina “visos Italijos svetaine”. Ją supa svarbiausi miesto pastatai: Tautos kapitonų rūmai (Palazzo dei Capitani del Popolo), Šv. Pranciškaus bažnyčia (Basilica di San Francesco)ir Pirklių ložė  Pasivaikščiojimas po miestą bus ne pilnas neaplankius katedros (Cattedrale di Sant’Emidio) ir antros svarbios aikštės – Piazza Arringo, šalia rotušės .

Ascoli Piceno

Svarbus metų įvykis – festivalis La Giostra della Quintana – istorinė viduramžių  laikotarpio rekonstrukcija  su riterių kovomis. Jis vyksta Askoli Pičeno kiekvienais metais liepą ir rugpjūtį. Šiame renginyje dalyvauja visi vietiniai gyventojai ir jis pritraukia daug lankytojų. Miestas garsus ne tik viduramžių istorija. Po II Pasaulinio karo, už pasipriešinimą fašistams, miestas buvo apdovanotas auksiniu Italijos medaliu už karinę narsą. Askoli mums dar pavyko sudalyvauti kulinarinėje edukacinėje programoje – įdarytų alyvuogių “olive ascolano“ gamyba. Man labai patiko šis užkandis – didelė alyvuogė farširuojama malta mėsa, apvoliojama džiūvėsėliuose ir kepama gruzdintuvėje. Italijoje juokaujama, kad askoliečiai kepą viską iš eilės, todėl čia ir sugalvojo tokį patiekalą! Edukacinę programą ir degustaciją siūlo restoranas Il Desco. Būtina išankstinė registracija.

Kur papietauti Askoli Pičeno?: restoranas Il Desco. Miela vieta aperityvui: istorinė kavinė Cafe Meletti.

Tautos aikšte, Askoli Pičeno

Urbino, Pezaro ir Urbino provincija, Italijos Marke regionas

Nedidelis senovinis Urbino miestelis  – Marge regiono studentų ir Renesanso kultūros centras. Čia gimė Rafaelis ir saugoma daug Rafaelio,Ticiano (Tiziano Vecelli), Pjero dela Frančesko (Piero della Francesca), Federiko Baročio (Federico Barocci) ir kitų autorių meno šedevrų.Senamiestis įtrauktas į UNESCO paveldo sąrašą. Pagrindinė įžymybė – Hercogų rūmai (Palazzo Ducale), kuriuose dabar įsikūrusi Nacionalinė Markės galerija su viena  geriausių Italijoje tapybos kolekcijų. Rūmai išties palieka įspūdį, tiek savo interjeru, tiek kolekcija. Ten galima pamatyti Rafaelio „Nebylė“, Ticiano „Vakarienė Emause“ ir „Kristaus prisikėlimas“, Pjero dela Frančeska „Kristaus plakimas“ ir „Senigalijois Madona“.Bet asmeniškai man paliko įspūdį ekranai su vertimu į gestų kalbą vietoje audio gido ir 3D žinomiausių paveikslų kopijos su užrašais Brailio raštu. Tai mačiau pirmą kartą!

„Nebylė“ Rafaelis, Palazzo Ducale, Urbino

Be galerijos, Urbino, kaip ir kiti Italijos miestai, žymus bažnyčiomis. Pavyzdžiui Šv. Bernardino bažnyčia (La chiesa di San Bernardino degli Zoccolanti) ir katedra (Duomo di Urbino), kuri šiuo metu (2019 vasara) rekonstruojama. Meno mylėtojams vienareikšmiškai verta užsukti į Rafaelio namą – muziejų. Muziejus įkurtas name, kuriame jis gimė, tačiau asmeninių meistro daiktų neišliko. Urbino pavyko mane nustebinti! Iš kiekvienos siauros gatvelės dvelkia senove ir istorija! O kartą metuose, paprastai rugsėjo mėnesi, Urbine vyksta aitvarų festivalis (Festa dell’aquilone), kuriuo metu rungiamasi kas aukščiau iškels savo aitvarą. Iki Urbino autobusu geriausiai važiuoti iš Pezaro (kelionė truks apie valandą), o į ten, traukiniu iš Bolonijos arba Ankonos.

Urbino

Fanas (Fano), Pezaro ir Urbino provincija, Italijos Marke regionas

Senovės Romoje Fano vadino „Fortūnos šventykla“ (Fanum Fortunae). Ir vaikštant po miestą, apie jo romėnišką praeitį primena architektūra: dalinai išlikusi miesto gynybinė sienaAugusto arka (Arco d’Augusto) – simboliniai miesto vartai; pagrindinė miesto įžymybė – imperatoriaus Augusto garbei pastatyti la Porta della Mandria vartaikatedra (Cathédrale de Fano).

Pagrindinėje  Rugsėjo 20 aikšrėje (Piazza XX Settembre) yra Podesta rūmai ir Fortūnos fontanas, o 16 amžiaus Santa Maria Nuova bažnyčioje (Chiesa di Santa Maria Nuova) galima pamatyti garsiojo Perudžino darbus. Fano – populiarius šiuolaikiškas Marke regiono uostas. Pagrindiniai paplūdimiai  – akmenukų (Spiaggia Sassonia) su plačiu krantu ir smėlio (Spiaggia Lido), populiarus tarp šeimų su vaikais. Fano paplūdimiai ne kartą apdovanoti Mėlynosiomis vėliavomis už švarų vandenį!

Fano paplūdimys

Šv. Urbano abatija (Abbazia di Sant’Urbano) Apire (Apiro), Mačerata provincija, Italijos Marke regionas

Abatija skirta Šv, Urbanui –  Apiro, apie apie2000 gyventojų turinčio miestelio, globėjui.  Ji yra vaizdingame San Klemente slėnyje (Valle di San Clemente), kuris puikiai tinka pasivaikščiojimams, jodinėjimui ir važinėjimui dviračiais. Anksčiau abatijoje buvo vienuolynas, ji išgyveno gaisrą ir buvo rekonstruota. Vėliau tapo poilsio baze piligrimams, ferma ir štai dabar perėjo  Apiro municipaliteto žinion. Kiekvienais metais, gegužės 25 d. ir liepos 19 d., 7:45 saulės spindulys per langą krenta ant dviejų ypatingų vietų abatijoje. Tiksliau, ant dviejų nutapytų apskritimų: vienas pirmame aukšte, kitas ant kriptos. Dabar Šv. Urbino abatijoje yra bažnyčia su kripta, kurioje kartą per savaitę laikomos mišios ir viešbutis. Viešbutyje yra terasa, hidromasažinė vonia, sauna ir sezoninis baseinas. Abatija lankoma visus metus, išskyrus sausio mėnesį. Daugiau informacijos tinklapyje, rezervuoti kambarį galima Booking.com.

Šv. Urbano abatija

Italijos Marke regiono lankytini gamtos objektai

Kaip jau buvo minėta anksčiau, Marke garsėja ne tik savo paplūdimiais, bet ir kalvomis bei draustiniais. Mums pavyko pamatyti dvi nuostabaus grožio vietas – Furlo tarpeklį (Gola del Furlo) ir Frasasi urvus (Grotte di Frassassi). Apie juos papasakosiu detaliau.

Gola del Furlo draustinis

Furlo tarpeklis, Pezaro ir Urbino provincija, Italijos Marke regionas

Gola del Furlo draustinis yra 35 kilometrai nuo Fano miesto. Tai tikras gamtos ir aktyvaus poilsio mylėtojų  rojus. Apylinkėse daug pasivaikščiojimo takų skirtų tyrinėti istoriją ir kultūrą. Anksčiau čia, palei Flaminijaus kelią, ėjo strategiškai svarbus prekybinis traktas iš Romos į Riminį. Dalis šio kelio – tunelis, senovėje iškirstas rankomis uoloje. Netoli tunelio galima aplankyti Šv. Vincento (San Vincenzo) abatiją ir naujesnę Peloingo bažnyčią. Daugiau informacijos apie tarpeklį ir apylinkes Gola del Furlo tinklapyje.

Kur pavalgyti?: tradicinių regiono patiekalų restoranas  Antico Furlo ir viešbutis.

Frasasi urvai

Frasasi urvai (Grotte di Frassassi), Ankonos provincija, Italijos Marke regionas

Netoli Dženga (Genga) miestelio , 60 kilometrai nuo Ankonos, regioniniame gamtos parke Gola Rossa di Frasassi yra nuostabaus grožio karstiniai urvai! Milžiniškų dydžių stalaktitai ir stalagmitai, „žvakių salė“, nedideli požeminiai ežeriukai ir Milano katedros dydžio urvas! Pats ilgiausias stalaktitas – 7,40 m ir sveria 8 – 10 tonų. Man ten keletą kartų  užimdavo kvapą, kai už posūkio išvysdavau eilinį siurprizą! Turistai gali lankyti 7 iš 9 urvų. Ištisus metus čia laikosi 14 laipsnių temperatūra ir 85-98 % santykinė drėgmė.

Frasasi urvai

Ekskursijos grupėms su gidu vyksta tris kartus per dieną. Užtrunka apie valandą. Bilietas suaugusiam – 18 eurų. Yra galimybė sudalyvauti ypatingame speliologiniame ture.  Kainuoja 40 eurų, trunka apie dvi valandas. Nuo paprasto skiriasi tuo, kad einate gyliau į urvą, kur baigiasi turistinis takas ir prasideda pats smagumas. Kabarotis po skliautus, lysti į siaurus plyšius, kartais būnant visiškoje tamsoje, slysti purvu… Psichologiškai ne visiems. Bus šlapia, purvina ir nepamirštama! Aš noriu! O rugpjūti, urvuose dažnai vyksta koncertai. Atsižvelgiant į akustiką ir atmosferą, negaliu net įsivaizduoti, kaip tai nerealu! Atvykti galima traukiniu iš Ankonos.  Užtruksite 50 minučių, išlipti Genga-S. Vittore Terme stotyje. Informacija apie ekskursijas ir virtualus turas po urvus oficialiame tinklapyje.

San Benedeto del Trontas

Galiausiai turiu pasakyti, kad Marke pavyko mane nustebinti! Kompaktiški miesteliai (kiekvienas su savo razinka), pasaulinio garso meno kūriniai, paplūdimiai kiekvieno skoniui ir gamtos grožybės! Neparašiau tik apie regiono vyno kultūrą, vyno daryklas ir degustacijas. Bet tai jau kito straipsnio tema! Daugiau informacijos apie Marke regioną rasite oficialiame Italijos turizmo tinklapyje arba Marke regiono turizmo ministerijos tinklapyje.

Mėgstate keliauti? Užsukite į mano puslapius Instagram ir Facebook. Ten publikuoju nuotraukas apie gražias ir neįprastas vietas Latvijoje  ir ne tik! Sveiki atvykę!

Prenumeruokit TravelBlog. naujienas ir skaitykite apie keliones po Baltijos šalis ir pasaulį. Jūsų laukia daug įdomių pasakojimų! Skaitykite, prenumeruokite, komentuokite ir dalinkitės įspūdžiais.

Fano krantinė

Autorius:  Irina Mazurika

Iš rusų kalbos vertė: Giedrius Gervys