Gaujos nacionalinis parkas pats didžiausias ir populiariausias Latvijoje. Viena iš priežasčių, kodėl jis pritraukia daug turistų – tai smėlio atodangos, olos, urvai ir skardžiai. Aš sudariau nedidelį, labiausiai žinomų ir nelabai dažnai lankomų vietų, sąrašą.

„Lielā Ellīte”

Lietuviškai – „Didysis pragaras”. Tai vienintelė vieta Latvijoje, kur išliko smėlio arkos. Taip pat tai ši vieta laikoma šventa dėl šaltinio tekančio iš olos. Automobilių stovėjimo aikštelė yra vos 2 minutės pėsčiomis nuo olos. Galima prieiti su vežimėliu.

„Līču-Laņğu klintis”

Eiti pakankamai toli, bet verta. Iš pradžių „Marsu”, vėliau krūmais ir laiptais. Uolų papėdėje išteka apie 20 šaltinių. Svarbiausia nieko nepraleiskite. Ten, keletas olų vieno kilometro atkarpoje.

„Ērgļu klintis”

Ši vieta mane sužavėjo! Aš nesitikėjau ką nors panašaus pamatyti Latvijoje. Net išeiti nesinorėjo. Plikos uolos, rudeninis miškas ir Gauja, kerinti savo žalsvu atspalviu. Išvertus – Erelių arba Vargonų uolos.

Yra galimybė ateiti su vežimėliu. Iki apžvalgos aikštelės užtrūksite apie 10 minučių. Vietomis matosi nuošliaužos, todėl apačioje gali būti nesaugu.

„Līgavas ala”

Dirbtinė ola, kuri yra Ciruliši pažintinio tako dalis. Turi keletą pavadinimų – Jaunosios, Raudonoji ar Meilės ola. Kad ją rastumėte, atsisiųskite pažintinio tako žemėlapį.

„Sarkanās klintis” ir „Rūcamavots”

Čia visa esmė šaltinyje. Patariu pasiimti butelių ir prisipilti švaraus vandens. Prie įėjimo tikslus žemėlapis. Takas neilgas, bet su vežimėliu pasivaikščioti nepavyks.

„Inčukalna velnala”

Ola, kurioje gyveno velnias (beje, kaip daugelyje kitų). Arčiausiai Rygos. Viduje prietema ir girdisi požeminio vandens čiurlenimas. Parkavimo vieta – 57.126200,24.638267.

„Zvārtes iezis”

Yra šalia pažintinio tako palei Amata upę. Netoliese „Raganų pieva” („Raganu pļava”). Tikslios koordinatės, kur galima privažiuoti – 57.245890,25.143101.

„Ainavu krauja”

Taip pat šalia pažintinio tako palei Amatą. Viršuje atsiveria vaizdingas reginys. Geriausiai važiuoti rudenį arba pavasarį, kai tirpsta sniegas ir teka upeliai. Pakilimas nelengvas, ypač blogu oru.

„Gūtmaņala”

Pati didžiausia ola Baltijos valstybėse ir populiariausia vieta Siguldoje. Apie ją galima išgirsti daug pačių įvairiausių legendų. Kalbama, kad olos pavadinimas kilęs iš vokiško „gut Mann”, kas išvertus reiškia – geras žmogus. Pagal vieną legendą, oloje gyveno vyras, kuris visus gydė šaltinio vandeniu.

„Kraukļu aiza”

Užklydome čia atsitiktinai, kai pasilikome glempinge Siguldoje. Asmeniškai man ši vieta labai įsiminė. Netoliese Paradīzes kalns, nuo kurio atsiveria gražus vaizdas į Turaidos pilį (Turaidas pils).

„Velnalas klintis un Velna ala”

Pažiūrėti olą galima tik iš kito kranto. Įeiti į ją nepavyks. Ši vieta populiaria tapo jau XIX amžiuje. Šalimai yra pėsčiųjų tiltas per Gaują.

„Līgatnes alas”

Visko daug. Olos, rūsiai, žuvų kelias, tilteliai ir vyno degustacija. Pasirinkite, kas jums patinka ir traukite tyrinėti vietovės.

Daugiau įdomių vietų rasti mano puslapyje Facebook, o Instagram – pilni maršrutai. Visada atsakysiu į bet kokius klausimus!

Autorius: Juliana Iljina

Iš rusų kalbos vertė: Giedrius Gervys