Daugpilio tvirtovė anksčiau

Daugpilio tvirtovė yra unikalus 19 amžiaus valstybinio lygio architektūros ir kultūros paminklas. Tai paskutinė pasaulyje pastatyta bastioninio tipo tvirtovė ir vienintelė beveik be pakeitimų išsilaikiusi 19 amžiaus pirmos pusės tvirtovė Rytų Europoje.

Šis statinys užima daugiau nei 150 ha teritoriją ir yra abiejuose Dauguvos krantuose. Žiūrint iš paukščio skrydžio, tvirtovė primena saulę, žvaigždę, vėžlį ir net šikšnosparnį. Šiuo metu Daugpilio tvirtovė tapo ne tik miesto simboliu, bet ir viena iš populiariausių lankytinų vietų Latgaloje.

Jei gilintis į 200 metų tvirtovės istoriją, tai jos statybos prasidėjo 1810 metais, Dinaburge.  Ji buvo statoma, kad sustiprinti vakarines Rusijos imperijos sienas artėjant karui su Napoleonu. Tvirtovės statyba buvo pilnai baigta tik 1878 metais, kada pati tvirtovė ir įtvirtinimai jau gerokai paseno.

Pirmos Latvijos Respublikos laikais, nuo 1920 iki 1940 metų čia bazavosi Latvijos armijos 10-as Aizputės, 11-tas Dobelės, 12-tas Bauskės pėstininkų pulkai ir 4-ta Zemgalės artilerijos divizija. 1940 metais Daugpilio tvirtovėje apsistojo Raudonosios armijos daliniai. Antro pasaulinio karo metu Daugpilio tvirtovės prietilčio placdarme (kairiame Dauguvos krante, pačioje seniausioje tvirtovės vietoje) buvo įrengtas žydų getas, o pačios tvirtovės teritorijoje – tarybinių karo belaisvių stovykla „Stalag 340”. Nuo 1948 iki 1993 metų tvirtovės teritorijoje veikė didelė ir svarbi mokymo įstaiga –  Daugpilio Jano Fabricijaus vardo aukštoji karinė aviacijos inžinerijos mokykla.

Daugpilio tvirtovė dabar

Šiuo metu Daugpilio tvirtovė atgimsta, kaip įdomus ir unikalus lankytinas objektas. Paskutiniais metais tvirtovėje buvo atstatyta keletas istorinių pastatų. Tai ir buvęs vandens kėlimo pastatas, kuriame įsikūrė Daugpilio tvirtovės kultūros ir informacijos centras ir buvęs artilerijos arsenalo pastatas, kuriame dabar yra Marko Rothko meno centras.

Buvusiame komendanto kontoros pastate dabar įsikūrusi Latgalos regiono policija, o restauruotose Nikolajaus vartuose – Daugpilio šikšnosparnių centras, suvenyrų parduotuvė ir istorinių kostiumų ekspozicija. Rekonstrukcijos metu taip pat buvo atstatytas medinis tiltas per griovį ir sargybos pastatas (sargybinė) prie Nikolajaus vartų.

Buvusioje Daugpilio tvirtovės provianto parduotuvėje (tvirtovės maisto sandėliai) įsikūrusi meno galerija „Baltas žirgas”, antikvariatas „Housevintage” ir, nuo praeitų metų, Medicininė paroda su kontraceptikų ekspozicija. Taip pat Daugpilio tvirtovėje atidarytas I pasaulinio karo muziejus „Pas komendantą”, kuriame surinkti artefaktai iš privačios kolekcijos, rasti Daugpilio apylinkėse.

2017 metais Komendanto sode atstatytas paminklas kovoje žuvusiems 10 – to Aizputės pulko kariams. 2020 metų pradžioje, ant pastato, esančio Oficieru iela 2, fasado buvo atidengta atminimo lenta generolui Janiui Baluodžiui. Čia Latvijos kariuomenės vadas gyveno nuo 1902 iki 1904 metų.

Šiuo metu Daugpilio tvirtovėje tęsiami svarbūs restauravimo darbai. Šiais metais pradėtas istorinio inžinerijos arsenalo atstatymas, restauruojamas didysis parako sandėlis ir tvarkoma teritorija prie jo. Taip pat renovuojamas Daugpilio valstybinio zoninio archyvo pastatas.

Daugpilio tvirtovė yra vienas iš gyvenamų mikrorajonų. Dabar čia gyvena virš 1000 gyvent0jų. Įėjimas į tvirtovės teritoriją, kuri daugumai tapo viena mėgstamiausių pasivaikščiojimų, ekskursijų, fotografavimo ir filmavimo vietų, yra visiškai laisvas.

Istorinės Daugpilio tvirtovės lankytinos vietos:

Daugpilio Marko Rothko meno centras

Daugpilio Marko Rothko meno centras, įsikūręs istoriniame artilerijos arsenalo pastate. Vienintelė vieta Rytų Europoje, kur galima pamatyti garsaus visame pasaulyje, abstraktaus ekspresionisto Marko Rothko darbų originalus.

Daugiafunkcinis, 2500 m² ploto, meno centras, siūlo lankytojams pažiūrėti ne tik originalius Marko Rothko darbus, bet ir keičiamas, Latvijos bei kitų šalių menininkų, parodas. Čia taip pat rengiami tarptautiniai simpoziumai, kūrybinės dirbtuvės, mokymai, koncertai ir kiti renginiai, susiję su menu. Centre taip pat yra rezidencijos apsistoti, patalpos seminarams ir konferencijoms, kamerinė salė.

Darbo laikas:

P. išeiginė
A. 11:00 – 17:00
T – Š. 11:00 – 19:00
S. 11:ž:00 – 17:00

Plačiau apie M. Rothko meno centrą ČIA.

Vandens kėlimo pastatas

Vandens kėlimo pastatas (1865-1866) su originaliu rezervuaru vandeniui ir spiraliniais mediniais laiptais. Pastate įsikūrė Daugpilio tvirtovės kultūros ir informacijos centras, kuriame galime pamatyti tvirtovei skirtą ekspoziciją, gauti nemokamų informacinių leidinių apie tvirtovę bei Daugpilį, užsisakyti įdomių ekskursijų su gidu ir nusipirkti suvenyrų.

Darbo laikas:

(kovas – spalis) P. – S. 10:00 – 19:00
(lapkritis– vasaris) P. – S. 9:00 – 18:00

Plačiau apie centrą ČIA.

Nikolajaus vartai

Tvirtovės vartai, ypač Nikolajaus vartai, – neogotikinio stiliaus. Juose įsikūrė Šikšnosparnių centras ir istorinių kostiumų ekspozicija „Atsiminimų skrynia”.

Plačiau apie Šikšnosparnių centrą ČIA.

Plačiau apie kostiumų ekspoziciją ČIA.

Sargybos pastatas arba sargybinė, kurioje galima pamatyti tvirtovės maketą ir sudėti tvirtovės plano dėlionę.

Lankymas galimas vasaros sezono metu.

Skulptūra „Tvirtovės šmėkla”

Didelė interaktyvi skulptūra Daugpilio tvirtovėje pastatyta 2017 metais, Menų nakties metu.  Skluptūra  – 2 – jo tarptautinio skulptūros  simpoziumo, vykusio Marko Rothko meno centre, nugalėtoja. Padedant skulptoriui Egonui Perševicui, Liepojos dirbtuvėse skulptūrą kūrė Ivona Kalita ir Kaspars Čuktins. Simbolinė šio kūrinio prasmė labai paprasta – žirgas asocijuojasi su jėga, pasididžiavimu ir pagarba.

Rusijos imperijos laikais, taip pat tvirtovės statymo metu, juos naudojo tiek kare, tiek statybose. Laikui bėgant, žirgai pradėjo atlikti išskirtinai dekoratyvinę funkciją. Todėl pavadinimą „šmėkla” galima suprasti dvejopai – kaip pagarbą kare žuvusiems gyvūnams ir kaip praeito amžiaus šmėklą, juk dideliuose šių dienų miestuose žirgų praktiškai nesutiksite.

Skulptūra šviečia ne tik naktį. Be to ji yra interaktyvi. Paėmus žibintuvėlį galima ant jos piešti šviesos spinduliu. Tai galima daryti net prieblandoje, nebūtina laukti nakties. Be to, kuo ilgiau švieti, tuo ryškiau matosi piešinys ar užrašytas žodis.

Meno galerija „Baltas žirgas“

„Baltas žirgas“ – pirmoji Daugpilyje meno galerija, kuri tuo pačiu yra ir kultūros erdvė: tiek galerija, tiek meno salonas, tiek meno studija. Meno galerija įrengta Daugpilio tvirtovėje, XIX a. statyto maisto prekių parduotuvių (maisto sandėlio) pastate.

Šalia yra balto žirgo pavidalo „Tvirtovės šmėkla”. Dėl to, galerija ir buvo pavadinta – „Baltas žirgas”. Galerijoje eksponuojamų darbų autoriai yra mieste ir už jo ribų žinomi menininkai, kurie yra Daugpilio regiono menininkų asociacijos nariai. Darbus galima ne tik pamatyti, bet ir nusipirkti.

Daugiau apie galeriją ČIA.

Antikvariatas “Housevintage”

Daugpilio tvirtovėje, buvusiose maisto sandėlio patalpose įsikūręs baldų ir interjero salonas “Housevintage”. Salone galima apžiūrėti ir įsigyti istorinių XIX a. pabaigos ir XX a. baldų, indų, laikrodžių ir kitų interjero elementų. Jei jūs neplanuojate nieko pirkti, galima tiesiog nemokamai pasižiūrėti ekspoziciją.

Daugiau apie saloną ČIA.

Medicininė paroda su kontraceptikų ekspozicija

Daugpilio tvirtovėje šalia meno galerijos „Baltas žirgas“ atidaryta nuolatinė ekspozicija, skirta medicinos istorijai. Trijose salėse eksponuojama daugybė daiktų, fotografijų ir dokumentų, kurie pasakoja apie tai, kaip buvo gydomi žmonės praėjusiame amžiuje ir anksčiau, o taip pat apie Daugpilio medicinos įstaigų istoriją. Viena iš salių skirta vien tik kontracepcijai.

Daugiau apie parodą ČIA.

Pirmojo pasaulinio karo muziejus „Pas komendantą”

Tai privati kolekcija, kurioje galima pamatyti Pirmojo pasaulinio karo (1914–1918) artefaktus, rastus Daugpilio apylinkėse.

Daugiau apie muziejų ČIA.

Daugpilio tvirtovėje taip pat galima pamatyti:

  • Tvirtovės įtvirtinimus, gynybinį pylimą ir tilto įtvirtinimus kairiame Dauguvos krante.
  • Jezuitų kolegijos pastatą, kuris yra seniausias akmeninis statinys Daugpilyje.
  • Dinaburgo tvirtovės komendanto Georgijaus Pilenko kapą. Jis išliko iki mūsų dienų ir yra vienas iš kultūrinių-istorinių tvirtovės vertybių.
  • Tvirtovės citadėlę (vidinė dalis), sukurtą pagal tradicinių karinių miestelių pavyzdžius, su paradine aikšte centre.
  • Rusijos imperijoje pagamintas, 9 originalias XIX  amžiaus patrankas.
  • Tvirtovės komendanto parką su svarbiomis atmintinomis vietomis.
  • Karinės ligoninės, pastatytos 1827, pastatą, komendanto kontoros pastatą, atminimo lentą generolui Janiui Baluodžiui ir kt.

Išsamią informaciją apie tvirtovės istoriją ir turistinius objektus, tolimesnius vystymo planus, o taip apie renginius galima gauti Daugpilio tvirtovės kultūros ir informacijos centre (Nikolajaus g. 5).

Daugpilio tvirtovės kultūros ir informacijos centre galima užsisakyti ekskursijas su gidu, nusipirkti suvenyrų su tvirtovės simbolika, gauti nemokamą tvirtovės žemėlapį ir informacinius lankstinukus, susipažinti su nedidele istorine ekspozicija – istoriniais brėžiniais, nuotraukomis, karinėmis uniformomis ir artefaktais, rastais tvirtovės teritorijoje.

Gauti informaciją apie Daugpilio tvirtovę galima tel. +371 65424043, +371 28686331 ir el. paštu cietoksnis@daugavpils.lv arba Daugpilio turizmo informacijos centre (Rygos g. 22a), tel. +371 654 22818, +371 2644810 ir el. paštu turisms@daugavpils.lv.