Pratarmė

Šis miestas mėgsta laužyti stereotipus! Ir dar kaip! Nes čia vyksta revoliucijos ir istoriją kuria mūsų amžininkai! Čia degina padangas ir išrenkinėja grindinį! Ir čia šaudo!

Kalba eina apie Ukrainos sotinę ir šis vaizdelis iš televizoriaus gali atbaidyti bet kokį turistą! Bet aš papasakosiu apie visai kitokį miestą. Juk dabar aš žinau, kad iš tikrųjų Kijevas – neapsakomas laisvės, kreativumo, tikėjimo ir aistros jausmas! Tai istorija ir dabartis viename flakone! Savo nepakartojimamais vaizdais jis moka šaudyti atvykėliui tiesiai į širdį ir jis papuola po jo kerais. Be kita ko jis lieka pigiausia Europos sostine, tačiau išlaikydamas beveik idealių kainos – kokybės santykį Ir dar, tai puiki vieta romantiniam savaitgaliui su aibe galimybių!

Visi šie teiginiai reikalauja svarių įrodymų ir aš pabandysiu juos pateikti. Juo labiau mums, Baltijos šalių gyventojams, Kijevas tampa vienu paklausiausia skrydžių kryptimi. Ne juokais, iš Rygos į šį miestą per parą yra net 4 skrydžiai. Kaip tik dėka tokio airBaltic reiso, mes su žmona ir atsidūrėme šiame nepamirštamame mieste. Ir nors mes čia buvome ne pirmą kartą, jis vis tik liko mūsų širdyse…

kyiv26

Pirma dalis. Transportas.

Kijevas – milžiniškas miestas! Ir jeigu istorinį centrą galima apeiti savo kojomis, tai norint pamatyti viską kas įdomiausia, teks pasinaudoti įvairiomis transporto rūšimis. Tai jokia problema. Mieste geri keliai ir visiškai pigūs autobusų, troleibusų ir „mikruškių“ bilietai. O dar yra metro, tramvajus, geležinkelių ir vandens transportas. Ir netgi funikulierius! Galima ir pasimesti.

kyiv27
3.

Aš pasirinkau ne visai standartinį variantą – išsinuomovau automobilį. Lyg ir ne pats pigiausias logistikos variantas, bet dabar aš tiksliai žinau – vienas iš patogiausių. Už 25 eurus į dieną, mes gavome geros būklės Hyundai Accent. Atrodo, kad automobilis dideliame mieste labiau našta, nei patogumas. Tačiau šis teiginys netinka Kijevui. Aš čia niekada nestovėjau kamštyje, visada rasdavau laisvą nemokamą(!) vietą mašinai statyti, o svarbiausia – sutaupiau aibę laiko ir pamačiau tokias vietas, iki kurių paprasti turistai retai atvyksta. O jei keliaujate su kompanija po tokius Kijevo priemiesčius kaip Mežigorje, Vasilkov, Baltoji Cerkvė ir Borispolis, tai automobilis tampa ir visai ekonominiu variantu.

kyiv19
4.

Antra dalis. Kijevo pasaulinis paveldas.

Pagrindiniai ir nenumušami Ukrainos sostinės koziriai – du objektai iš UNESCO pasaulinio paveldo. Ir Sofijos cerkvė, ir Kijevo – Pečioros lavra būtinai pamatyti kiekvienam atvykusiam į miestą. Juolab, kad bilietai į šias pasaulinio lygio įžymybes kainuoja „kapeikas“, o eilės prie jų nedidelės.

kyiv23
5.

Sofijos cerkvė iš išorės atrodo asketiškai, bet tas, kas paslėpta viduje, gali nustebinti kiekvieną. Kalba eina apie freskas. Daugeliui iš jų beveik tūkstantis metų. Jų daug, jos puikiai atrestauruotos ir jas bežiūrinėjant galima čia įstrigti kelioms valandoms.

kyiv21
6.

Gi lavra stebina savo milžininšku dydžiu, puošnumu ir daugeliu įdomių objektų jos teritorijoje.

kyiv00
7.

Čia paprasta užklysti į kokį nuošalų kampelį ir pabūti vienu du su istorijomis, siekiančiomis kelis šimtus metų.

kyiv01
8.

Trečia dalis. Pagrindinės apžvalgos aikštelės.

Kijevas stovi ant kalvų, tad jo svarbus komponentas – apžvalgos aikštelės. Jų daug ir jos dažniausiai nemokamos. Viena iš pačių populiariausių – praktiškai šiais metais pastatytas pesčiųjų tiltas prie Vladimiro kalvos. Jį, Kijevo mero garbei, jau spėjo pakrikštyti Kličko tiltu ir jis pagarsėjo dėl daugybės statybinio broko.

kyiv13
9.

Bet bloga reklama, irgi reklama. Mes įsitikinome, kad šis tiltas labai populiarus tarp vietinių gyventojų. Sekmadienio popietę ten tiek žmonių, kad neprasibrausi! Dėl to, aišku, kentėjo, selfi su vaizdu į Dnieprą ir senamiestį, kokybė.

kyiv18
10.

Kitas reikalas vaizdai iš Sofijos cerkvės ir Kijevo – Pečioros lavros varpinių. Jie net ne geri, jie puikūs. Tiediog kvapą gniaužiantys! Ar ne taip?!?

kyiv02
11.

Dar viena neįprasta lokacija – seni fortifikuoti statiniai šalia Kijevo karinės ligoninės, kuriuos dar vadina Kosoj Kaponir.

kyiv04
12.

Žmonių čia būna nedaug. Be to, į tvirtovės pylimus galima patekti nemokamai, jei eiti iš ligoninės komplekso pusės.

kyiv05
13.

O už nedidelį mokestį galima pamatyti net du karinius muziejus, įsikūrusius kažkada grėsmingos 1-os klasės tvirtovės, bastionuose.

kyiv03
14.

Ketvirta dalis. Kūrybinė.

Niekada neabejojau didžiuliu kūrybiniu ukrainiečių potencialu. Bet tuo įdomiau matyti pačiam, kaip jis atsiskleidžia Kijevo gatvėse. Ir čia galima surasti praktiškai visko. Galerijos, meninės dekoracijos, paminklai – viso šito Kijeve pakankamai!

kyiv24
15.

Mieste daug vietų, kur gali save realizuoti. Ant sienų yra ir nemažai įdomių graffiti. Toks senų namų išorinis dekoras ekonomiškai ir vizualiai naudingiau už brangią renovaciją.

kyiv17
16.

Verta atsiminti, kad būtent miesto gyventojai ir yra miestas! Liūdnas pagyvenęs trimitininkas-virtuozas ir vienišas būgnininkas tiesiai ant Maidano grindinio – jie man pasirodė kaip viso mūsų netobulo pasaulio ir nerealizuoto kūrybinio potencialo kvintesencija.

kyiv12
17.

kyiv11
18.

Nors kaip tik Kijeve jį yra kur realizuoti. Ir jei jūs muzikantas, tai mūzos čia skraido aplink, tik spėk jas gaudyt. O jei jūs menininkas, tai įkvėpimą surasti čia galima kiekvienoje gatvėje ar kiemelyje.

kyiv25
19.

Bet visada reikia mokėti suprasti, pajausti ir neišbarstyti surastą. Tiesa, visada verta prisiminti, kad mes tik svečiai ir pačios esmės mums nelemta pamatyti. Užtat stebėti ir įsidėmėti – tai mūsų!

kyiv09
20.

Penkta dalis. Netikėti atradimai.

Net jei jūs atmintinai mokate kokių dvidešimt kelionių vadovų po Kijevą, jis visada sugebės Jus nustebinti. Miestas daugiasluoksnis ir dažnai ta pati vieta gali atsiskleisti naujai. Reikia tik netingėti ieškoti ko nors naujo.

kyiv22
21.

Pavyzdžiui žinoma kiekvienam miestiečiui ir svečiui Andrejaus gatvė (Andrejevskij Spusk). Viena seniausių miesto gatvių jau senokai yra ir viena iš pagrindinių Kijevo lankytinų vietų. O čia darytų selfi kiekis skaičiuojamas milijonais.

kyiv10
22.

Bet toli gražu ne kiekvienas atvykęs žino, kad čia yra vienas nežymus posūkis, kuris po stačios įkalnės atves Jus prie apaugusios kalvos. Vietiniai vadina ją „Paskotinka“. Dar vienas senas vietos pavadinimas – „Uzdychalnica“. Saulei leidžiantis vaizdai nuo čia nuostabūs, o atmosfera pilna meilės. Ne veltui porelių skaičius čia didžiulis.

kyiv08
23.

O visai netoli nuo šios vietos, netyčia užsukę į kažkokį skersgatvį, aplikinių namų kiemuose atradome įdomią promenadą. Ją pavadinome Peizažų Alėja. Čia visada gausu šeimų su vaikais ir jaunimo!

kyiv06
24.

Kilometro atstumu, pasivaikščiojant, galima pamatyti pasakų veikėjų ir neįprastų instaliacijų. Štai kur galima nuostabiai praleisti laiką ir pamiršti apie visas šio laikino pasaulio problemas.

kyiv07
25.

Baigiamasis žodis

Viskas, kas gerai, baigiasi. Mūsų savaitgalis parbėgo greitai, bet mūsų atmintyje liko ryškūs atsiminimai ir neįprasti nuotykiai. Gal būt Kijeve ne viskas taip džiugu, kaip aš aprašiau. Man tai leistina, juk aš tik atsitiktinis keleivis tokiame plačiame mūsų gyvenimo kelyje. Bet skubu pastebėti, kad Kijevas buvo ir yra puikus variantas trumpai, bet turiningai kelionei.

Ar grįšiu čia dar kartą? Būtinai! Juk šitiek nepraeito ir neaprašyto čia liko…

kyiv15
26.

P.S. Sekite mano puslapį Facebook’e ir Instagram’e . Nepraleiskite progos stebėti mano kelionės po Lietuvą ir kitas šalis TravelBlog’e . Užeikite, skaitykite, sekite ir komentuokite.