Kazachstanas – didžiulė šalis.  Beveik penkis kartus didesnė už Ukrainą!  Kad  pamatyti ją visą, jokių atostogų neužteks. Patiems nekantriausiems pažintį reiktų pradėti nuo Almatos arba kazachiškai Almaty.

Ko gero tai pats gražiausias ir žaliausias Kazachstano miestas, o aplink jį, 300 kilometrų spinduliu, yra nuostabių lankytinų vietų.

Eilinis turistas ir keliautojas paprastai turi mažai laiko, todėl reikia suspėti pamatyti pačias įdomiausias vietas.  Iš Baltijos šalių į Almatą patogiausia skristi airBaltic aviokompanija, vietoje nuomotis automobilį ir pirmyn!  Tik kur? Čia kaip tik ir padės mūsų, nors ir subjektyvus, bet grįstas mūsų įspūdžiais, lankytinų vietų TOP-10.

Tai ką gi reikėtų pamatyti pirmiausiai?

  1. Almata.  28  gvardiečių – panfiloviečių parkas.

Tai pagrindinis miesto parkas.  Jį, maždaug prieš 100 metų įkūrė miesto centre, stanicos kapinių vietoje. Parke daug įdomių vietų ir paminklų. Šią vietą labai mėgsta tiek vietiniai, tiek miesto svečiai.

Rodos čia gerai visiems – ir suaugusiems, ir vaikams, ir net daugybei balandžių. O pagrindinė parko puošmena – Viešpaties žengimo į dangų (Zenkovo) katedra. Žiūrint į šį medinį architektūros stebuklą, pastatytą daugiau nei prieš šimtą metų, sunku patikėti, kad jis statytas nenaudojant vinių. Ši pravoslavų cerkvė nepanaši į nieką! Ji, kaip pasakų pilaitė, stovi viduryje parko, tarsi viso miesto grožio simbolis.

  1. Almata. Žaliasis turgus.

Tai geriausia vieta pirkti suvenyrus, dovanas ir skanėstus. Čia galima gerai prisivalgyti skanaujant įvairius mėsos gaminius, sūrius, salotas ir džiovintus vaisius. Ir vietinę arklieną irgi rasite čia!

Ir aišku šitame sename turguje galima pajausti tikrą azijietišką egzotiką. O kokie ten kvapai! Vienareikšmiškai čia verta užsukti asmeniškai ir nepamiršti derėtis.

  1. Almata. KokTobe.

Žalias kalnas (taip iš kazachų kalbos verčiamas pavadinimas) su 1983 metais čia pastatytu televizijos bokštu, laikomas vienu iš pagrindinių miesto simbolių.

Pakilti čia galima lyno keliu ir kazachai labai mėgsta šią vietą.  Mums ji pasirodė nors ir verta dėmesio, bet  pervertinta.

  1. Almata. Viešbutis „Kazachstanas“.

Seniausias miesto dangoraižis įdomus savo baru 26 aukšte.

Čia pakilti galima nemokamai ir prie puodelio arbatos grožėtis snieguotų Tianšanio kalnų viršinių fone atsiverenčiu nuostabiu miesto vaizdu. Ypač gražu čia kai leidžiasi saulė.

  1. Almata. Medeo (arba Medeu).

Dar viena, žinoma visame pasaulyje, must see vieta. Šis didžiausias pasaulyje sporto kompleksas yra aukštikalnėse, vos už 10 su trupučiu kilometrų nuo miesto centro. Atvykti čia paprasčiausia miesto autobusu.

Čia nepaprastai gražu. Ir nereikia būti sportininku norint įveikti „tūkstantį ir vieną“ laiptelį (iš tikro tik 842) ir palypėti ant dambos saugančios nuo nuošliaužų. Iš čia atsiveria puikus, tiek pačio komplekso, tiek kalnų kurorto Čimbulak, vaizdai. Turint laiko, iki jo galima nueiti ar nuvažiuoti. Bet tai jau užtruks visą dieną.  Bet mes nekantrūs ir jau lekiam Kinijos sienos link…

  1. Šaryno (Čaryno) kanjonas.  200 km nuo Almatos.

Net nežinau ar reikia šią vietą pristatyti! Nežiūrint į visa Kazachstano gamtos įvairovę, nieko panašaus daugiau čia nėra. 154 km  įmantrių peizažų primena labiau Laukinius Vakarus, nei Kazachstaną.

Aišku apžiūrėti jį visą nėra prasmės. Užtenka aplankyti Šaryno kanjono dalį vadinamą „Pilių Slėniu“. Štai kur vanduo ir vėjas sukūrė nuostabius gamtos kūrinius! Čia patekti svajoja daugelis keliautojų, o jau pabuvoję nė kiek dėl to nesigaili.

Nuo savęs pridėsiu, kad praleistos čia 3 valandos prabėgo nepastebimai ir padovanojo jūrą emocijų. Prisiminkite, kad gražiausiai vaizdai atsiveria žiūrint į kanjoną iš viršaus, nors ir iš apačios kanjonas nepamirštamas.

  1. Terminiai rodono vandenys. 300 km nuo Almatos.

Čia tikra poilsio ir relakso vieta, kuri dar ir naudinga sveikatai. Silpnai radioaktyvūs gamtiniai vandens šaltiniai yra už miestelio Šonžy  (kaz.. Шонжы). Jų čia nemažai, tad prie gero asfaltuoto kelio tiesiai į Kiniją atsirado kelios dešimtys nedidelių sanatorijų ir poilsio bazių.

Karšta vonia su nauda sveikatai – kas gali būti geriau po ilgos, kupinos įspūdžių, kelionės ! Be to kainos čia stebina. Nakvynė su pusryčiais ir privalomomis vandens procedūromis mus kainavo po 14 eurų.

  1. Žarkento mečetė. 300 km nuo Almatos.

Už 100 km nuo Šonžy yra Žarkento miestas, kuris išaugo iš kazokiškos pasienio stanicos. Miestelis nebūtų toks įdomus, jei ne unikalus statinys – mečetė pastatyta pagal  kinietišką tradiciją.

Ji labai primena pagodą. Sunku patikėti, kad tai vis tik musulmonų mečetė su įsikūrusia šalia mokykla – medrese. Mečetė medinė ir , kaip kalbama, pastatyta nepanaudojus nei vieno vinies. Dabar čia muziejus.  Užsukti čia verta.  Vieta unikali visame regione.

  1. Dainuojantis barchanas. 270 km nuo Almatos.

Altyn-Emel nacionalinis parkas užima didžiulę teritoriją su labai įvairiu kraštovaizdžiu. Tiesa, norint aplankyti didžiąją dalį objektų, be laiko, reikalingas dar ir geras visureigis. Keliai čia blogesni, nei galima tikėtis. Su paprasta nuomojama mašina galima privažiuoti tik prie vienos vietos. Už tat kokios!

Dainuojanti barchanas – tai kalnas šviesiai rudo smėlio, kuris atrodo lyg stebuklas viduryje pakankamai skurdžių stepių peizažų.  Esant sausam orui galima asmeniškai išgirsti, kaip dainuoja  šis dar vienas Kazachstano gamtos stebuklas. Vėjai čia būna stiprūs, reiškia ir išgirsti Barchano daina yra nemažai šansų. Be to, nuo barchano galima nučiuožti ant užpakalio.  Linksma pramoga!

  1. Kolsajaus ežerai.   330 km nuo Almatos.

Trys ežerai prie Kazachstano – Kirgizstano sienos – nelengvas  lankymo objektas. Atstumas nuo Almatos nemenkas, nakvynės pasirinkimas ribotas. Be to, su automobiliu galima privažiuoti tik prie pirmo ežero. Žygis iki antro užims dieną. O prie trečio be specialaus leidimo nepapulsi, nes arti siena.

Ir vis gi juos verta aplankyti. Šie ežerai nuostabaus grožio! Tiesa, patiems tai patikrinti šį kartą mums nepavyko. Laiko turėjom tik 4 dienas ir reikėjo skaudžiai rinktis.

Nekartokite mūsų klaidų! Atvažiuokite čia bent jau savaitei. Ir net tada sunkiai užteks laiko aplankyti visus TOP 10. Bet pabandyti verta!

Taip pat ne ką mažiau įdomių vietų galite surasti mano kolegos Aleksandro Alimovo reportaže.

P.S. Sekite mano puslapį Facebook’e ir Instagram’e . Nepraleiskite progos stebėti mano kelionės po Lietuvą ir kitas šalis TravelBlog’e . Užeikite, skaitykite, sekite ir komentuokite.